Yenilenen Hosting Panel ile birlikte artık WordPress ve Joomla gibi hazır yazılıma sahip web sitesi kurulumlarını, hosting kurulumu sırasında otomatik olarak, kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Bu yazımda sizlere WordPress kurulumunu nasıl yapacağınızı ve cPanelüzerinden WordPress sitenizin “Admin” bilgilerini nasıl görüntüleyeceğinizi anlatacağım.

WordPress ve Joomla kurulumu için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Öncelikli olarak Hosting Yönetim Paneli’ne giriş yapıyoruz.

 

Açılan sayfada Web alanı Yönetimi bölümünden Yeni Web Alanı Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede bizden, oluşturacağımız web sitesine en uygun platformu seçmemizi istiyor. Bu aşamada web sitenizin yazılımına en uygun platform seçimini yapmak sizin tercihinize bağlıdır. Ancak WordPress, Joomla, Opencart gibi uygulamalar php desteğiyle çalıştığı için Platform olarak Linux cPanel seçilmelidir.

Gerekli platform seçimini yaptıktan sonra aşağıda “Hemen Kurabileceğiniz Uygulamalar” adı olan bir seçenek çıkıyor. Bu seçenek default olarak pasif haldedir. “Açılışta popüler uygulamalardan birinin kurulmasını istiyorum.” İfadesinin yanında bulunan kutucuğa tıklıyoruz. WordPress ve Joomla seçeneklerinden birini seçiyoruz. Oluştur seçeneğiyle web sitemizi oluşturuyoruz.

Web sitesinin kurulumunu “Hosting Yönetim Paneli” sayfasından yukarıdaki gibi takip edebilirsiniz. Yaklaşık 3 dakika içinde kurulum tamamlanmış olacaktır.

WordPress Admin Panel Bilgileri

WordPress kurulumunu başarı ile gerçekleştirdikten sonra sitemizin “admin panel bilgilerini” cPanel üzerinden nasıl belirleyeceğinize göz atalım.

Öncelikli olarak cPanel’e giriş yapıyoruz. cPanel giriş bilgilerine aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü gibi ilgili web sitemizin cPaneline giriş sağlıyoruz.

cPanelde Yazılım kısmındaki Installatron Applications Installer seçeneğine giriş sağlıyoruz.

Açılan sayfada “anahtar iconuna” tıklayarak, sitemiz ile ilgi ayarları yapabileceğimiz sayfaya ulaşıyoruz.

Son olarak aşağıda işaretlenmiş alanlarda bulunan kutucuklara, WordPress admin panel “Kullanıcı Adı” ve “Şifremizi” belirleyerek, sayfanın en altında bulunan “Kaydet” butonuna tıklıyoruz ve işlemlerimizi bitiriyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Natro Uzaktan Destek!

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.