Yenilenen Hosting Panel ile birlikte artık WordPress ve Joomla gibi hazır yazılıma sahip web sitesi kurulumlarını, hosting kurulumu sırasında otomatik olarak, kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Bu yazımda sizlere WordPress kurulumunu nasıl yapacağınızı ve cPanelüzerinden WordPress sitenizin “Admin” bilgilerini nasıl görüntüleyeceğinizi anlatacağım.

WordPress ve Joomla kurulumu için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Öncelikli olarak Hosting Yönetim Paneli’ne giriş yapıyoruz.

 

Açılan sayfada Web alanı Yönetimi bölümünden Yeni Web Alanı Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede bizden, oluşturacağımız web sitesine en uygun platformu seçmemizi istiyor. Bu aşamada web sitenizin yazılımına en uygun platform seçimini yapmak sizin tercihinize bağlıdır. Ancak WordPress, Joomla, Opencart gibi uygulamalar php desteğiyle çalıştığı için Platform olarak Linux cPanel seçilmelidir.

Gerekli platform seçimini yaptıktan sonra aşağıda “Hemen Kurabileceğiniz Uygulamalar” adı olan bir seçenek çıkıyor. Bu seçenek default olarak pasif haldedir. “Açılışta popüler uygulamalardan birinin kurulmasını istiyorum.” İfadesinin yanında bulunan kutucuğa tıklıyoruz. WordPress ve Joomla seçeneklerinden birini seçiyoruz. Oluştur seçeneğiyle web sitemizi oluşturuyoruz.

Web sitesinin kurulumunu “Hosting Yönetim Paneli” sayfasından yukarıdaki gibi takip edebilirsiniz. Yaklaşık 3 dakika içinde kurulum tamamlanmış olacaktır.

WordPress Admin Panel Bilgileri

WordPress kurulumunu başarı ile gerçekleştirdikten sonra sitemizin “admin panel bilgilerini” cPanel üzerinden nasıl belirleyeceğinize göz atalım.

Öncelikli olarak cPanel’e giriş yapıyoruz. cPanel giriş bilgilerine aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü gibi ilgili web sitemizin cPaneline giriş sağlıyoruz.

cPanelde Yazılım kısmındaki Installatron Applications Installer seçeneğine giriş sağlıyoruz.

Açılan sayfada “anahtar iconuna” tıklayarak, sitemiz ile ilgi ayarları yapabileceğimiz sayfaya ulaşıyoruz.

Son olarak aşağıda işaretlenmiş alanlarda bulunan kutucuklara, WordPress admin panel “Kullanıcı Adı” ve “Şifremizi” belirleyerek, sayfanın en altında bulunan “Kaydet” butonuna tıklıyoruz ve işlemlerimizi bitiriyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Ücretsiz En İyi 5 Wordpress Popup Eklentisi

Merhaba önceki kurulumlarda web sitesi ile birlikte bir Mysql DB oluşturuyorduk ve kurulum esnasında hangi DB yi kullanacağımızı seçiyorduk. 

Yeni panelde böyle birşey göremedim.. 

Bu. DB belirrleme olayını nasıl gerçekleştiriyoruz. 

Natro  Hostig panelinden oluşturduğumuz DB yi nasıl. Siteye tanımlarız

 

 • Selçuk Kara Reply

  Merhaba, konu ile ilgili müşteri panelinizden talep oluşturabilir ya da 02122131213 numaralı telefondan destek hattımızı 7/24 arayabilirsiniz. İyi günler dileriz

 • Selam,

  Mevcutta email hesaplari olan bir windows hosting silip ayni site icin linux hosting ve wordpress kurulumu yaptigimiz durumda e-posta hizmetleri bundan nasil etkilenir, e-posta sitesi secenegini ne yapmak gerekir?

  • Selçuk Kara Reply

   Merhaba Erdem,

   Hostinginizi sildiğinizde e-posta sitesi silinmez. Bunun için e-posta sitesini, ayrıca ilgili menüden silmeniz gerekir.

   Linux’ta hosting oluştururken, e-posta sitesi aç seçeneği işaretlememeniz gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 • UğurLuYorum Reply

  Selamlar… Öncelikle çok güzel ve çok net anlatımınız için teşekkür ederiz. Bu otomatik kurulum sırasında mevcut olan en güncel WordPress mi yükleniyor? 

  • Selçuk Kara Reply

   Merhaba, otomatik kurulumda WordPress’in son sürümünü yükleyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • Write A Comment