WordPress, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. E-ticaret başta olmak üzere diğer pazarlara da hakim olan bu platform, günümüzde sadece blog sitesi oluşturmak için tercih edilmemekte. Dilerseniz bu ana fikri desteklemek için Easy Digital Downloads ve WordPress – WooCommerce adlı iki farklı ünlü e-ticaret eklentisinden derlenen istatistiklere gelin birlikte göz atalım!

WordPress’in Pazar Payı İçindeki Oranı

W3techs’in verilerine göre WordPress, içerik yönetim sistemi (CMS) olmayanlar ya da özel kodlanmış içerik yönetim sistemleri de dahil olmak üzere internet ortamındaki tüm web sitelerinin %40’ının alt yapısını oluşturan bir platformdur. Daha açık bir ifade ile WordPress, web dünyasındaki tüm web sitelerinin üçte birinden daha fazlasının alt yapısını oluşturur.

Bu bilgi ışığında eğer veri kümesi sadece bilinen bir CMS’ye sahip web siteleri ile sınırlandırılırsa, WordPress’in sahip olduğu pazar payının ne denli baskın olduğu açıkça görülebilir.

Bununla birlikte WordPress, bilinen bir içerik yönetim sistemine sahip olan web sitelerinde %64 pazar payına sahiptir. Bu oran diğer içerik yönetim sistemlerinin pazar payı ile karşılaştırıldığında aşağıdaki verilere ulaşılabilir:

Tüm web siteleri (%) / CMS Pazar Payı (%)

 • WordPress %40 / %64
 • Joomla %2.6 / %4.6
 • Drupal %1.7 / %3.0
 • Squarescape %1.5 / %2.7
 • Wix %1.3 / %2.3

Verilere göre Wix ve Squarespace gibi barındırılan web sitesi oluşturucu araçlarından bir hayli yararlanıldığı görülse de, nihaî rakamlar WordPress’in yakın zamanda tahtından indirilme tehlikesi taşımadığını göstermekte. Öte yandan WordPress, kendi kendine barındırılan popüler iki içerik yönetim sistemi olan Drupal ve Joomla‘ya göre de oldukça baskın bir konuma sahipt.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümleri

WordPress’i Sadece Küçük Ölçekli Siteler mi Kullanılıyor?

Bu soruya verilebilecek tek cevap: “Hayır!” WordPress’in pazar payı içerisindeki dağılımı hakkında daha derin bilgiler Builtwith’den net şekilde öğrenilebilir. Builtwith, Quantcast Top 10k’da (internette en çok ziyaret edilen 10.000 web sitesinin listesini toplayan platform) olmak için belirli kriterlere sahip olan web sitelerinin pazar payının görülmesini sağlar. Buna göre Quantcast sıralamalasındaki segmentler detaylı şekilde incelendiğinde WordPress’in payı şu şekilde özetlenebilir:

 • Quantcast Top 10k’daki WordPress tabanlı web siteleri %38.03 pazar payına sahiptir.
 • Quantcast Top 100k’daki WordPress tabanlı web siteleri ise %35.94 pazar payına sahiptir.
 • Değerler, WordPress’in toplam pazar payı içerisindeki %35’lik değeri ile karşılaştırıldığında, halen yüksek trafik çeken web siteleri arasında daha popüler olduğu görülebilir.

Pazar Payı Büyümeye Devam Ediyor Mu?

Aslında WordPress’in sadece pazar payı büyüyor denilemez, veriler doğrultusunda aynı zamanda kabaca aynı oranda da büyüdüğü görülebilir. “Ne oranda büyüyor?” diye merak edilirse, geçmiş yılların rakamları incelenebilir. Buna göre, 2017 yılının başında WordPress, tüm web sitelerinin %27.3’ünü oluşturmaktaydı. Aralık 2019’a kadar da %35.2’lik pazar payına ulaşmıştır. Kabaca bir hesapla WordPress’in toplam web sitesi pazarında bu süreçte %7.9’luk bir büyüme elde ettiği söylenebilir. “Peki önceki yıllarda büyüme oranları nasıldı?” diye sorulacak olursa, yıllara göre şu veriler ile WordPress’in genel pazar payı oluşturulabilir:

Yıl / Büyüme Oranı (%)

 • 2011 / %13.1
 • 2012 / %15.8
 • 2013 / %17.4
 • 2014 / %21.0
 • 2015 / %23.3
 • 2016 / %25.6
 • 2017 / %27.3
 • 2018 / %32.0
 • 2019 / %40

Yukarıdaki verilerde de görüldüğü gibi, WordPress’in son 8 yıl içerisinde pazar payını (genel pazar payı) %1 ila %4 arasında sürekli artan bir ivme ile katladığı aşikar. İstikrarlı yükseliş eğilimi bu şekilde devam ederse, WordPress’in yakın bir gelecekte internetteki tüm web sitelerinin yarısına güç vermesi uzun sürmeyecektir. Öyle ki, Aralık 2019 itibariyle WordPress Core’un sahip olduğu 40.785 taahhüt, 409 versiyon ve dünyanın dört bir yanından 58 katılımcıya sahip olması dikkat çekicidir.

İlginizi Çekebilir :  WordPress ile kişisel markanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

WooCommerce Pazar Payı

WordPress’in aslında blog kökenli olması, özellikle e-ticaret gibi diğer alanlarda da baskın olması ile karşılaştırıldığında bir hayli şaşırtıcı olabilir. Ancak WordPress’in sahip olduğu e-ticaret eklentisi olan WooCommerce, Builtwith verilerine göre internetteki tüm e-ticaret sitelerinin %7’sinin alt yapısını güçlendirmektedir. Bu sayı ilk bakışta çok etkileyici görünmese de, daha düşük trafikli siteler filtrelendiğinde aslında WooCommerce’in pazar payının ne denli büyük olduğu kolaylıkla fark edilebilir. Gerçekten de %25 pazar payı ile internet genelindeki en iyi 1 milyon site için hala en popüler çözüm WooCommer olarak bilinir.

WooCommerce ve Shopify Pazar Payı Karşılaştırması

WooCommerce pazarda lider konumda olsa da, Shopify bazı kategorilerde rekabetçi olmanın yanı sıra bazılarında lider konumdadır. WooCommerce’in pazar payının, web sitesi popülaritesine göre segmentlere ayrılarak Shopify ile karşılaştırması aşağıdaki gibidir:

WooCommerce (%) / Shopify(%)

 • Tüm internet genelinde %14 / %21
 • En iyi 1 milyon site %25 / %20
 • En iyi 100k web sitesi %12 / %21
 • En iyi 10k site %5 / %21

İnternet genelindeki en iyi 100k veya en iyi 10k sitelere bakıldığında, Shopify’nin aslında pazar lideri olduğu görülür. Ancak bu en iyi 100k site diliminde yer alan 58.501 web sitesinin bilinen bir e-ticaret platformunu kullandığı düşünülürse, örneklerin büyüklüğü kayda değer nitelikte değildir. Platformu kullanan en iyi 10k site içerisinde gerçek siteler değerlendirildiğinde 459 site Shopify kullanılırken; 113 site WooCommerce kullanır.

Dünyanın En Popüler İçerik Yönetim Sistemi: WordPress

Wix, Squarespace ve Shopify gibi hazır web sitesi geliştiricilerinin giderek büyümesi dikkati çeker nitelikte olsa da aslında tüm istatistikler tek bir yere varıyor: WordPress şüphesiz bir web sitesi oluşturmak için dünyanın en popüler çözümüdür.

Siz de en yüksek hız, özel yönetim arayüzü ve gelişmiş araçlar sunan WordPress Hosting ile kimseye ihtiyaç duymadan jet hızında WordPress siteleri oluşturun, tek noktadan yönetin!

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın