WordPress Vs Joomla Karşılaştırması Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Günümüz de dünyanın popüler ve kullanışlı olan içerik yönetim sistemidir. İlk olarak 2003 yılındaki bir blog platformu olarak başlanan WordPress, şu anda dijital zamandaki tüm web sitelerinin %32’sini bünyesinde barındırıyorken bilinen içerik yönetim sistemi piyasasının da %60’ını elinde bulundurur.

Joomla 2005 yılında başladı ve neredeyse WordPress sistemi kadar eskidir. Joomla internet dünyası üzerindeki tüm sitelerin yaklaşık %3’ü içerisinde barındırıyor ve ayrıca içerik yöntem sistemi piyasasında %6,4’ünü elinde bulundurur.

WordPress vs. Joomla Karşılaştırılması

Öncelikle bahsetmek istediğimiz; WordPress’in avantajlarından en önemlisi, kullanım kolaylığı olarak eklentisi, özellikle de geliştirici kişiler için çok kullanıcı dostudur.

Blog uygunluğu açısından blog gönderileri için seçenek sunarken ve statik sayfalar içerirken, Joomla ise tek bir makale türü sunar.

Genişletilebilirlik olarak WordPress’in üçüncü tarafı tema ve eklenti kişileri, WordPress’in kişisel tecrübelere ya da teknik bilgiye ihtiyaç olmaksızın genişletme de kolaylaştırır.

Yardım alma kolaylığı açısından WordPress’in açık kod geliştiricileri sayesinde karşılaştığınız tüm sorunlara kolayca destek bulabilirsiniz.

Daha düşük geliştirme maliyetleri olarak WordPress daha fazla geliştirilebilirdik çözümler sunar ve maliyeti genelde Joomla’nın geliştiricilerinden çok daha fazla hesaplıdır. Diğer yönden Joomla’nın avantajlarından en önemlisi ise şunlardır;

Gelişmiş kullanıcı yönetimi olarak Joomla eklentisi, kullanıcı erişimiyle kontrolleri ve yönetimi için geliştirilmiş bir sistem sunar.

Farklı içerik türleri için esneklik açısından Joomla’nın genelin dışında olan tüm içerik türlerini görüntülemek için çeşitli bileşenleri ve parça mevcuttur.

Çoklu dil desteği sayesinde Joomla varsayılan olarak çoklu dil desteği sunarken WordPress ise benzer işlevi kullanmak adına 3. taraf eklentilere daha ihtiyaç duyuluyor. Bu özelliği ile WordPress dezavantajlıdır.

WordPress Dili Basitliği

Tüm bunlara ek olarak WordPress’in arayüzü aslında çoğu tecrübesiz kullanıcının yani bilgisi az olan kişilerin dahi hızlıca kavrayabileceği ölçüde basittir. Bu yüzden açık kaynaklı kod olması yönüyle daha avantajlı olur.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir