WordPress ve Web Hosting Temel Terimler


25 shares
digital render generated workspace with computer and smartphone. Wordpress on screen. All screen graphics are made up.

WordPress ve Web Hosting ile ilgili terimleri, tanımlarıyla birlikte sizler için sıraladık! Bu terimler sayesinde WordPress kurulumu ve kullanımı sırasında kafanızda oluşabilecek temel soru işaretlerini gidereceğinizi düşünüyoruz.

WordPress – Temel Terimler

WordPress.org’a göre, WordPress; “Güzel bir web sitesi, blog veya uygulama oluşturmanız için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir yazılımdır.” WordPress ile dilerseniz kendi kişisel blogunuzu oluşturabilir, dilerseniz de kendinize bir web sayfası içeriği oluşturmak için kullanabilirsiniz.

WordPress.com / WordPress.org:

WordPress siteleri, .Com ve .Org olmak üzere ikiye ayrılır. WordPress.com siteleri, WordPress sunucularında barınmaktadır. Yönetim işi çoğunlukla otomatik olarak yapıldığı için WordPress.org yazılımından farklı olarak kullanıcının yetki ve sorumlulukları daha azdır. WordPress.org web siteleri ise, kullanıcının kişisel hosting’inde veya sunucusunda barındırılıp, sorumluluk ve yetki tamamen kullanıcıya aitdir. Kurulum, tema, arama motoru optimizasyonu (Seo), güvenlik, yedekleme, sunucu yönetimi, güncelleme, görsel ve işlevsel düzenlemeler gibi harici pek çok işlemi kullanıcı kendisi yapar.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi):  İçerik yönetim sistemi, web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilmenizi sağlar. WordPress de bir içerik yönetim sistemidir.

Blog:  Blog kelimesi, aslında “internet günlüğü”nün kısaltılmışı olarak bilinmektedir. Blog’lar başlangıçta kişisel günlükler/dergiler olarak ele alınıyordu ancak; artık yaygın olarak ticari ve profesyonel web sitelerinde de blog’lar bulunmaktadır.

Home Page (Ana Sayfa): Ana sayfa, bir web sitesinin açılış sayfasıdır. Sitenizin ana alan adına yönlendirildiğinde karşınıza çıkan ilk sayfadır. (örnek: www.natro.com)

Web Hosting – Temel Terimler:

Alan adı: Alan adı, ziyaretçilerin web sitenize ulaşmak için internet tarayıcılarına girdikleri kelimeler, rakamlar ve harflerin kombinasyonlarından oluşmaktadır. Mesela bizim alan adımız, natro.com. Alan adları, .com, .org, .net, .xyx, .ist, .cafe gibi seçeneklerden oluşabilmektedir. Natro.com’da bulunan alan adı seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

URL (Kaynak Konumlayıcı): Alan adı ve URL genellikle birbirlerinin yerine alternatif olarak kullanılmaktadırlar. Bir sitenin URL’si teknik olarak siteyi oluşturan tüm bileşenlerdir. Bu URL genellikle bir protokol tanımlayıcısı (http veya ftp gibi) ve alan adı içerir.

DNS (Sunucu Adresi): Sunucu adresi olarak da bilinen DNS,(Domain Name System) belirli bir URL girildiğinde internet tarayıcısının hangi sunuculardan geldiğini kontrol eder. Sitenizin IP adresini değiştiren DNS, aslında internette gezinmenizi kolaylaştıran bir sistemdir.  Eğer alan adı ve hosting hizmetlerinizi farklı servis sağlayıcılardan kullanıyorsanız, DNS kayıtlarınızı web hosting sunucunuz tarafından sağlanan sunucuları belirtecek şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.

Web Hosting (Web Sitesi Barındırma): Web barındırma alanınız, web sitesi içinde bulunan dosyalarınızın barındığı dijital bir alandan oluşmaktadır. Yani aslında, web sitenize ev sahipliği yapan alandır. Web sitesine ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bilgisayarlara web sunucusu, bu verileri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir. Genellikle, hosting aylık veya yıllık ücret karşılığında belirli bir miktar alan ve bant genişliği sunmaktadır. Natro hosting paketlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Subdomain (Alt alan): Alan adınıza tanımlanmış bir alt alan adıyla web alanınız içindeki herhangi bir klasöre direkt olarak ulaşmanızı sağlar. Subdomain ile alan adlarınız altında farklı sayfalar oluşturabilirsiniz. (Örnek: blog.natro.com)

cPanel: Sahip olduğunuz alanın yönetimi ve sistemsel bazı işlemleri rahatça yapabilmeniz için bir yönetim paneline ihtiyacınız var. Bu ihtiyacınızı gidermek için, dünyanın en çok tercih edilen kontrol paneli yazılımı olan cPanel, genellikle hosting hizmeti ile birlikte ücretsiz olarak sunulmaktadır. cPanel, bir web sitesini barındırma sürecinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış kolay anlaşılır grafik arayüze sahip Linux tabanlı bir kontrol panelidir. Bu panel sayesinde site ve sistem ayarlarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

SSL: SSL sertifikası, E-ticaret işlemleri, web tabanlı e-posta ve güvenli iletişim ihtiyacı gerektiren tüm uygulamalar için tercih edilen bir şifreleme çözümüdür. SSL Sertifikaları iki nokta arasında gerçekleşen iletişimi şifreli bir kanal üzerinden yapılarak bilgilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. SSL sertifikaları, bir sitenin güvenli olduğunu gösteren bir “asma kilit” ikonuyla kaşınıza çıkar ve HTTPS protokolünü etkinleştirmek için gereklidir. Bir SSL sertifikasını etkinleştirmek için ise, genellikle web barındırıcıları tarafından özel bir IP adresi gereklidir. Natro SSL sertifikaları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

HTML: HTML, internet üzerinde web sitelerini ve web uygulamalarını oluşturmak için kullanılan standart kodlama dilidir. HTML dosyalarınızı sunucunuzda .html ya da .htm uzantısı ile saklayabilirsiniz.  Kullandığınız tüm tarayıcılar (Exploreri Chrome, Firefox vs) bu html kodlarını anlayarak görsel web sayfalarına dönüştürebilirler. HTML sayesinde, tüm yazıları, görselleri ve videoları web sayfanız içerisine yerleştirebilirsiniz.

JavaScript: JavaScript, web sayfalarını daha etkileşimli hale getirmek için yaygın olarak kullanılan, dinamik bir programlama dilidir. JavaScript ile HTML kodlarını değiştirebilir ve web sayfanızı daha dinamik hale getirebilirsiniz. Kullanılan tüm tarayıcılar, JavaScript’i desteklemektedir.

WordPress ve Web Hosting terimleri ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı, umarız sizler için faydalı olur. 🙂


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir