Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı alan adı değişikliği, firma değişikliği ya da dizin değişikliği yapılma ihtiyacı duyulmaktadır. Daha önce yazmış olduğum Site Taşıma Rehberiadlı blog yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Site taşıma işlemine bağlı olarak burada ekstra yapmamız gereken işlem veritabanı üzerinden alan adı ile ilgili düzenlemeler yapmaktır.

Yani site taşıma işlemi ile birlikte alan adı değişikliği yaptıysak örneğin, A firmasından www.b.com sitemizi C firmasında www.d.com adında açmak istiyorsak ya da var olan firmamız üzerinde www.e.com/blog dizininden www.e.com adresine taşımak istiyorsak kullanmış olduğumuz veritabanına giriş yaparak alan adımızı yenisi ile değiştireceğiz.

Olası durumlara karşın öncelikle veritabanı yedeği almanızı önemle rica ederim.

1) Hosting yönetim paneline giriş yapıyoruz, MySQL Veritabanı Yönetimimenüsüne tıkladıktan sonra işlem yapmak istediğimiz veritabanının karşısında yer alan Yönet linki ile phpMyAdmin bağlantısını sağlıyoruz.

2)phpMyAdmin bağlantısı yaptıktan sonra ilk yapmamız gereken işlem sol bölümden veritabanı adını seçmektir, sonrasında sağ üst bölümde bulunan SQL menüsüne tıklamalıyız.

222

3)Gözükmekte olan alan üzerinden sorgularımızı yazarak alan adımızı birkaç farklı bölümden güncelleyeceğiz.

333

Kullanmamız gereken ilk sorgu aşağıdaki gibidir. Yazacağınız tüm sorgularda “eskialanadi.com” ile “yenialanadi.com” bölümünü kendi alan adlarınıza göre değiştirmeyi unutmayınız. Ek olarak “www.eskialanadi.com” bölümünü www’ siz yazarak sorguları ikinci bir kez daha çalıştırabilirsiniz.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskialanadi.com‘, ‘http://www.yenialanadi.com‘) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

Sorguyu çalıştırdıktan sonra yeşil bir bar çıktığına emin olunuz.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskialanadi.com‘, ‘http://www.yenialanadi.com‘);

Son sorgumuzu da yazarak işlemleri tamamlamış oluyoruz.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskialanadi.com‘, ‘http://www.yenialanadi.com‘);

İşlemler esnasında herhangi bir hata ile karşılaşmanız halinde yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

6 Yorum Mevcut

  1. merhaba, şuan aktif olan bir wp sitem var. ancak ben bu sitenin hem alanadını değiştirmek, hem de sizi sunucularına taşımak istiyorum. bu şekilde bir taşıma mümkün mü, yoksa yeniden mi kurmalıyım?

    • Bu şekilde bir taşıma yapmanız mümkündür Gökhan Bey, standart taşıma prosedürlerini uyguladıktan sonra yazımızdaki işlemleri gerçekleştirerek alan adı değişikliği sağlamış olursunuz.

  2. Merhaba web sitemi sizin belirtiğiniz gibi taşıma işlemlerini gerçekleştirdim lakin siteye giriyorum site içersinde linklere tıkladığımda bazen giriyor bazen ise girmiyor safya bembeyaz olarak kalıyor bunun sebebini bulamadım

  3. yukarıda belirttiğiniz şekilde sitemizin alan adını değiştirdim. Wp panele girmeye çalıştığımızda ‘404 – Dosya veya dizin bulunamadı.’ hatası veriyor. Nasıl düzelticem yardımcı olurmusunuz?

    • merhaba bende bu şekilde 404 Not Found
      The server can not find the requested page: hatası alıyorum. sorgular doğru yaptım yeşil barda çıktı.

Yorum Yazın