WordPress “500 Internal Server Error” Çözümü


WordPress “500 Internal Server Error” Çözümü

500 Internal Server Error belki de karşılaştığımız en yaygın sorunlardan birisidir. Popüler nedenlerden bazıları bozuk .htaccess dosyası, hatalı dosya dizinleri uyumsuz PHP sürümü, komut dosyasının yanlış dizimi gibi WordPress güncellemeleridir. Bununla beraber bu sorunların arkasındaki sebepler çok olabilir. WordPress 500 Internal Server Error sorunu gidermek için yapmanız gerekenlerden en iyisi yaptığı işlemleri ne yaptıysak geriye dönmektir. WordPress sitenizin hızı veya işlevini durdurmasına neden olan bu belirli olayları hatırlamayı denemek gerekebilir. Hatanın tam olarak neye sebep olduğunu veya sebebini bulduktan sonraki çözmesi çok daha basit olacaktır.

Sorunlardan bazıları

WordPress 500 internal server hatasının çeşitli farklı nedenleri olabilir bunlardan bazıları; Bozulmuş .htaccess dosyası olabilir veya PHP hafıza sınırı sorunları olabilir. Problemli eklenti, Bozulmuş WordPress dosyaları olabilir.

Sorunların çözümleri

Bozulmuş .htaccess Dosyası kullanarak düzelteceğiz. Çoğu zaman, bozulmuş .htaccess dosyası internal server hatasını gösterir ve ortaya çıkar. .htaccess Hypertext Access kısaltmasıdır siteniz veya web sunucunuz tarafından barındığı gibi komut dizini ve bu komut dizinin içerisindeki alt dizinlerini kontrol etmek için kullanılan bir yapılandırmasının dosyasıdır. Sitenizdeki WordPress 500 internal server error hatasına da bozuk bir .htaccess dosyasının sebep olup olmadığını belirlemek için öncelikle mevcut .htaccess dosyanızın ismi değiştirmekle başlayabiliriz.

.htaccess Dosyasını Yeniden Adlandırma Nasıl Yapılır?

FTP sistemini kullanarak WordPress dizininize giriş yapın. Eğer wp-content, wp-includes ve wp-admin adındaki alt klasörler görüyorsanız eğer, doğru dizindesiniz demektir. Yeni bir .htaccess dosyası oluşturmak için şu şekilde FileZilla ya da favoriniz FTP istemci programınız üzerinden WordPress kök dizininizi de açmalısınız. Bu dizin, genel olarak httpdocs olarak adlandırılır. Eğer wp-admin kullanıcısı ve wp-content klasörleri görüyorsanız, doğru zamandadır. Eğer .htaccess komutu ve başında noktası olan herhangi bir dosyayı görmediyseniz, Server’a tıklayıp Force Showing Hidden Files seçeneğini seçip gizli dosyaları görüntülenebilir hale getirmelisiniz. Diğer bir yöntem ise Hosting Sağlayıcınıza sormanız gerekir. Bu yöntemler için Internal Server Error hatasını çözeceksiniz. Eğer bu şekilde uygulayarak hatayı çözüp veya başka bir yöntem kullanarak bu hatanızı çözün.

Faydalı olması dileğiyle..


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir