WordPress 5.0 Sürümü, Yeni Yazı Editörü ile Yayında!


5 shares

Dünyanın en çok tercih edilen CMS Sistemi olan WordPress, 4 sürümündeki güncellemelerini 5.0’a taşıyarak kullanıcıların hizmetine sunulacak.

WordPress 5.0 olan en son sürümü Kübalı caz sanatçısı Bebo Valdés’in şerefine Bebo olarak adlandırılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=72xdCU__XCk

Her şeyi basitleştirme düşüncesiyle, Eski yazı editörü Tiny MCE, yerini Gutenberg yazı editörüne bırakıyor. Sürükle bırak mantığı ile çalışan Gutenberg eski yazı editörüne göre daha modern sade ve temiz bir görüntü sunuyor.

WordPress 5.0 İle Gelen Değişiklikler

  1. Gutenberg yeni yazı editörü “Bloklar” etrafında şekillenmiştir. Bu bloklar paragraflar, resimler, resim galerileri, alıntılar, ses oynatıcıları, başlıklar, büyük kapak resimleri, videolar, kaynak kod blokları şeklinde olabilir. Kullandığınız eklentilerin kısa yollarına göre de artacaktır. 
  2. WordPress 4.0 yazı editöründe sadece 10-15 özellik sunulurken yeni 5.0 güncellemesi ile gelen Gutenberg yazı editörü çok daha fazla özellik sunmaktadır. Ayrıca Gutenberg önizleme seçeneğini çok daha kolay ve hızlı hale getiriyor. 
  3. WordPress 4 sürümünde, kod dizilimini metin kısmından düzenlenebiliyordu . Artık yeni gelen güncelleme ile direkt olarak düzenlemeler yapılabiliyor.
  4. WordPress ekibi 2021 yılına kadar eski yazı editörüne destek vermeye devam edecek. Ancak eski yazı editörü artık resmi WordPress CMS’nin bir parçası olmayacak.


WordPress 5.0 uyumluluk problemlerini de getirecek gibi görünüyor. Sitenizi 5.0’a güncellemeyi düşünüyorsanız, eklentileriniz ve temalarınızın, Yeni sürüme için güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeden WordPress 5.0’a geçmemenizi tavsiye ederiz.

WordPress 5.0’ı İndirmek için Tıklayın


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar, yeni sürümde “blok” içerisindeki metin rengi komple değişiyor. CÜmle içerisindeki belirli bir kelimeyi seçip rengini değiştiremiyoruz. Biz mi bulamadık, yoksa artık kelime rengini elimizle kod yazmadan değiştiremeyecek miyiz?