in ,

Windows Sunucuda RDP Port Değişimi

Windows tabanlı işletim sistemlerinde uzaktan erişim (remote desktop) için standart 3389 nolu port kullanılmaktadır. Uzak erişim portunuzu değiştirerek sunucu güvenliğinizi belirli bir oranda arttırmış olursunuz. Sunucunuzun 3389 portuna gelen uzak erişim isteklerini bu şekilde engellemiş olursunuz.

 

Bu yazımda uzak erişim portunun nasıl değiştirileceğini yazacağım.

Öncelikle sunucunuza uzak masaüstü ile erişim sağlamanız gerekmektedir. Erişim sağladıktan sonra regedit aracını erişim sağlayacağız. Regedit’e erişim sağlamak için Başlat > Çalıştır > Regedit (Start > Run > Regedit) olarak erişim sağlamak gerekmektedir. Regedit ekranına erişim sağladıktan sonra aşağıdaki dizine erişmemiz gerekmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlTerminalServerWinStationsRDP-Tc

Port Değişimi

Bu dizine erişim sağladıktan sonra PortNumber bölümüne erişip “Decimal” bölümündeki değere sunucunuzda aktif olarak kullanılmayan bir port numarası yazmanız gerekmektedir. Örnek olarak 3389 standart port 3390 olarak değiştirilmiştir. Bu işlemi yaptıktan sonra regedit ekranından çıkabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra uzak masaüstü erişimi artık 3390 portundan sağlanacaktır. 

Erişim Port Değişimi

Port erişiminizi stabil olarak sağlayabilmeniz için sunucunuzu yeniden başlatmadan önce Windows firewall üzerinde de bu porta erişim izini vermeniz gerekmektedir. Erişim izini vermemeniz durumunda uzak masaüstü (remote desktop) erişiminizi yapamayacaksınızdır. Firewall üzerinde kural tanımlaması yapabilmeniz için Start > Control Panel bölümünde bulunan Windows Firewall’a erişim sağlamanız gerekmektedir.  Bu menüde bulunan “Advanced Settings” bölümüne gerekli kural tanımlaması yapılacaktır. 

Windows Port Değişimi

Advanced Settings’e erişim sağladıktan sonra “Inbound Rules” bölümüne “New Rule” linkinden aşağıdaki adımları kullanarak port erişim izini verilecektir. 

Windows Erişim Port Değişimi

Port izini vereceğimizden dolayı port seçeneğini seçip Next butonuna tıklıyoruz. 

Windows Port Ayarları

Bu alanda TCP’yi seçtikten sonra RDP portunu ne olarak belirlediysek “Specific local ports” bölümüne port numarasını yazıp Next butonu ile bir sonraki sekmeye geçiyoruz. 

Windows Erişim Port Ayarları

Belirlediğiniz porta gelen isteklere izin vereceğimizden dolayı “Allow this connection” seçeneğini seçip diğer sekmeye geçiyoruz. 

Windows Sunucuda Erişim Port Değişimi

Bu alanda karşımıza çıkan seçeneklerde bir değişiklik yapmadan Next butonu ile diğer sekmeye geçiyoruz. 

Windows Sunucuda Erişim Port Değişimi

Bu alanda port erişimi için yazdığımız kurala bir isim tanımlaması yapıyoruz. Bu alana istediğiniz isimi tanımlayabilirsiniz. 

Sunucuda Erişim Port Değişimi

Artık kuralımız hazır örnek olarak verdiğiniz 3390 portuna gelen istekler firewall tarafından engellenmeyecek olup stabil bir şekilde 3390 portundan uzak masaüstü erişimi sağlayabileceksiniz.

2 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Linux SSH Portu Değiştirme

WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümleri