Windows Server 2012 – PHP Kurulumu


Microsoft tarafından Web Platform Installer programının yayınlanması ile beraber server yapılarında kullanmış olduğumuz servis ve aplicasyonların kurulumuda oldukça basit bir hale büründü.

Bu yazımızda " Microsoft Web Platform Installer Kullanarak " Windows Server 2012 yapısında PHP kurulumu gerçekleştireceğiz.

Kurulum detaylarına aşağıda iletmiş olduğum maddeler altından ulaşabilirsiniz.

NOT : Aşağıda aktarılan bilgiler Windows Server 2012 platformuna PHP 5.6.0 sürümünü kurmak için eklenmiştir. İlgili makalemiz PHP sürümü hakkında bilgi vermemekte olup sadece kurulum adımlarını aktarmaktadır.

1 – https://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx url adresini ziyeret ederek kurulumu gerçekleştireceğimiz sunucuya  " Web Platform Installer " programını indiriyoruz.

Screenshot_14

2 – Programımızı edindik, Web Platform Installer programını çalıştırarak kuruluma başlayabiliriz. Programı çalıştırıyoruz ve search bölümünde " PHP 5.6 " değerini aratıyoruz.

Screenshot_1

3 – Aramayı gerçekleştirdikten sonra kurulum seçenekleri altta karşımıza çıkacaktır. Çıkan seçeneklerden PHP 5.6 versiyonun karşısında bulunan " ADD " butonuna tıklıyoruz.

Screenshot_2

4 –  Seçimimizi Items to be installed bölümüne eklediğimize göre kuruluma başlayabiliriz. "Install" butonuna basarak kuruluma başlıyoruz.

Screenshot_3

5 –  Install botununa tıkladığımızda bizi prerequisites ekranı karşılacak. İlgili bölümde seçimini gerçekleştirmiş olduğumuz aplicasyonun yanında gelen modül ve item değerlerinide lisans bildirimi ile beraber bilgilendirmektedir." I Accept " seçeneği ile kurulum adımlarına devam ediyoruz.

Screenshot_4

6 – Php 5.6 kurulum işlemini başlattık.

Screenshot_5

6-  Aşağıda paylaştığım görselde de görebileceğiniz gibi kurulum işlemini tamamladık ve IIS tarafında handler mappins bölümüne ulaşarak PHP değerierini görebilirsiniz. Finish ekranında kurulumunuza ait özeti görebilirsiniz.

Screenshot_15

Faydalı olması dileğiyle.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir