Windows Server 2012 – MySQL Server Kurulumu


Geçmiş makalelerimiz de Windows Server 2012 platformuna bir çok servisin nasıl kurulacağına dahil bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Bu yazımızda size Windows Server 2012 platformuna MySQL Server 5.5 kurulumunu nasıl yapabileceğimiz konusunda bilgi paylaşacağız.

Aşağıda iletmiş olduğum adımları takip etmeniz kurulumu tamamlamanız açısından yeterli olacaktır.

1 – Öncelikle Windows Web Platform Installer programını çalıştırıyoruz. Programı çalıştırdıktan sonra sağ üst köşede görebileceğiniz arama ekranında MySQL olarak arama yapmamız yeterli olacak. Web Platform Installer ara yüzü MySQL servisleri ile alakalı seçenekleri karşımıza getirecektir.

Screenshot_4

2 – Karşımıza çıkan seçeneklerin içerisinde MySQL WINDOWS 5.5 seçeneğini görebilirsiniz. Sağ tarafta “install” dizinin altında bulunan “add” butonuna tıklıyoruz ve kurulumun gerçekleştirileceği “items” atamasını tamamlıyoruz ve “install” butonuna tıklayarak kurulum adımlarına devam ediyoruz.

Screenshot_5

3 – Bir sonraki adımda bizi “prerequisites” ekranı karşılayacak. Bura da MySQL servisimizin “default root” şifresini atamamız gerekiyor. Şifre atamasını gerçekleştiriyoruz ve “continue” butonuna basarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Screenshot_6

4 – Bir sonraki adım lisans bildirim ekranı olacak. Bu ekranda “I Accept” butonuna basarak kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Screenshot_7

5 – Lisans koşullarını kabul etmemiz ile beraber kurulum adımlarına başlayabiliriz. Bir sonraki adım servisin sunucuya yüklenmesi olacak. Kurulum adımlarının tamamlanmasını beklememiz gerekiyor.

Screenshot_8

6 –  Artık kurulum adımlarını tamamladık. MySQL servisimizi test edebilir ve kullanmaya başlayabiliriz.

Screenshot_9Dilerseniz “netstat -na | more” komutudun “cmd.exe” ekranına girerek “3306 portunun” dinlendiğini ve aktif olduğunu görebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir