Windows 10 ile Gelen Yenilikler


Microsoft’un ilk zamanlarına gidecek olursak İlk kez 1983 yılında IBM marka bilgisayar üzerinde işletim sistemi olarak kullanılmak amacıyla Microsoft’un piyasaya sürdüğü MS-DOS üzerinde çalışan grafiksel kullanıcı ara yüzü ile gelen ilk işletim sistemi olma unvanı ile efsane başladı. Süre gelen yılların ardından 1985 yılında Windows 1.0 sürümü ile Microsoft işletim sistemini sürekli değiştirmeye başladı. Microsoft, asıl başarısını 1990 yılında Windows 3.0 ile kazandığını belirtmek gerek. Neden diye soracak olursanız artık siyah ekran üzerinde yazılar ile işlem yapılan MS-DOS olarak nitelendirdiğimiz işletim sistemi artık yerini daha görsel, işlevsel ve kullanım ara yüzü kolay olan bir işletim sistemine bırakmıştır. Zaten bu sürümün ardından artık yeni bilgisayarların çıkması ile Microsoft, işletim sistemi boyutunu Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 ile işletim sistemi dünyası var oluşundan bu yana birçok değişiklikte, gelişerek son kullanıcılara ulaşmıştır.

En çok kullanılan işletim sistemi Microsoft tarafında hangisidir derseniz, hepimizin yakından bildiği Windows XP’nin efsane olduğunu belirtebiliriz. 2001 yılında piyasaya sürülen XP, bilgisayar kullanıcıları tarafından çok sevilmiş ve uzun yıllar kullanılarak popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından resmi olarak duyurulan Windows XP desteğinin bittiği haberlerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Ne kadarda Microsoft desteğini çektiğini duyursa da birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından hala daha aktif olarak Windows XP kullanıldığını belirtmek isterim.

Ocak ayı içerisinde gerçekleşen Windows 10 lansmanın da bilgisayarlar ve akıllı telefon sürümlerinin de tanıtıldığı etkinlikte dokunmatik ekran teknolojisi içinde geliştirilmiş Windows 10 için Office ve yeni internet tarayıcısı Spartan etkinlikte teknoloji dünyasına lanse edildi.

Tam olarak Windows 10’un detaylarına inmeden önce belirtmek isterim ki Microsoft, bulut ve mobilin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek kullanıcılarına daha kişisel ve kaliteli bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Windows 9’u atlayarakta biz kullanıcıları şaşırtıp ek olarak Windows 10’nu kullanmak isteyenler geçişleri ise Windows 7, Windows 8.1 ve mobil cihaz Windows Phone 8.1 sürümleri üzerinden ücretsiz olarak güncellenebilecek.

Gelelim Windows 10’un tüm boyutlarıyla inceleyeceğimiz bölümümüze, sizlere Windows üzerinde ne gibi değişiklikler sağlandı neler yenilendi neler eklendi hepsinden detaylı olarak bahsedeceğim. Şimdi gelin enine boyuna Windows 10 biz kullanıcılarına neler sunuyor hep birlikte görelim.windows-10

 

Kullanıcıların sürekli yakındığı Başlat menüsü Windows 10 ile geri geldi.

2012 yılında yayımlanan Windows 8 yayınlandığı tarihten bu yana başlat menüsünün diğer Windows sürümlerine nazaran olmamasından yakınan bir kullanıcı kitlesi ile karşı karşıyaydı. Birçok kullanıcı sırf bundan sebep Windows 8 kullanmayarak, Windows 7 kullanıp başlat menüsü özelliğini kaybetmek istememiştir. Kullanıcıların Windows 8’in tanıtılmasının ardından Microsoft ne kadar da 8.1 güncellemesini vererek menü üzerinde değişiklikler yapmaya çalışsa da pek tatmin edici değişikliklerde bulunamamıştır. Windows 10 sürümü ile başlat menüsünde tamamıyla bir yeniliğe giden Microsoft, kullanıcılarının sevdiği Windows 7 işlevselliğini Windows 8’in görüntüsü ile birleştirerek yeni bir tasarım sunuyor. Windows 7 üzerindeki gibi başlat menüsüne basınca açılan menü aynı şekilde yer alıyor ancak menünün içeriği Windows 8 versiyonunda olduğu gibi gözüküyor. Yani Microsoft, var olan başlat menüsünde eskiye dönerek hem kendi üzerinde bir yenilik yapıp kullanıcılarının da geri bildirimini yok saymayarak yepyeni bir başlat menüsü görüntüsü sunuyor.

Microsoft’tan yepyeni bir tarayıcı Project Spartan

Kullanıcıların yakındığı bir diğer uygulamada işletim sistemi ile birleşil olarak gelen internet tarayıcısı. Biliyorsunuz ki Windows yüklü bilgisayarınıza default olarak İnternet Explorer tarayıcı yüklü olarak gelmekte. Windows 95 sürümü ile birlikte İnternet Explorer faaliyet girmişti. Birçok Windows kullanıcısı hangi işletim sistemi versiyonunu kullanır ise kullansın İnternet Explorer üzerinde bir şikâyet olduğu gerçeğini ne yazık ki yok sayamıyoruz. Yavaşlık ve takılmalarından genel anlamda şikâyet alan Explorer, birçok güncelleme almasına kullanıcılar tarafından çok kullanılmayarak yerini alternatif internet tarayıcıları kullanmaya sürükledi desek yanlış söylemiş olmayız. Bu durumun ciddiyetinin farkına varan Microsoft, kullanıcıların şikayetleri dikkate almış olmalı ki Windows 10 ile tamamıyla değiştirdiği yeni internet tarayıcısı olan Project Spartan’ı duyurdu. Uzun yıllardır kullanılan Explorer artık yerini Spartan’a devrediyor. Microsoft’un yeni tarayıcısı Spartan ile gelen belli başlı özellikler ise şu şekilde;

  • Mobil cihaz üzerinde senkronizasyon
  • Gezinilen web sayfalarını hızlı bir şekilde diğer kullanıcılar ile paylaşma özelliği
  • Gezindiğiniz sayfa üzerine hızlı not alma özelliği
  • Gezinilen sayfa üzerinde not alarak, ileri zamanda bakmış olduğunuz sayfada Spartan size göre önerilerde bulunabilecek.
  • Web sayfanız üzerinde işaretlemiş olduğunuz bir alanı direkt olarak OneDrive’a aktarıp farklı kullanıcılar ile paylaşabiliyorsunuz.
  • Seçmiş olduğunuz, beğendiğiniz, ilginizi çeken metinlere ve görsellere odaklarınız tam ekranda görüntüleme şansınız olacak. Seçilen tüm öğeleri Microsoft hesabı üzerinden diğer platformlar üzerinde de kolaylıkla erişebileceksiniz.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınıza ait masaüstünüz telefonunuzda!

Microsoft, Windows 8 yayımladıktan sonra masaüstü kullanıcılarında bir kesimi yakalamış olsa da mobil üzerinde Windows Phone cihazlar için Windows 8 tam performans sağlayamıyordu. Windows 10 bu sorunun ortadan kaldırıldığını, telefon ve tabletler için tam performans sağlanacağı Microsoft tarafından iddialı olarak öngörülüyor. 8 inç daha büyük cihazlar üzerinde direkt olarak çalışabilecek olan Windows 10, 8 inçten daha küçük cihazlar üzerinde ise yardımcı uygulamalar ile yine tam performans olarak çalışabilecek.

Masaüstünüz ile cihazınız arasındaki senkronizasyonu sağlayacak olan ise yine Microsoft bulut sistemi OneDrive! Mobil platform gelecek olan bu kullanım sayesinde masaüstü uygulamalarınız artık mobil platform üzerinde de çalışabilir hale gelecek.

Windows 10 ile masaüstünüze Cortana akıllı asistan desteği geliyor.

Akıllı telefon ve tabletler üzerinde yaygın olarak kullanılan sesli uygulama desteği artık Windows ile masaüstünüze geliyor. Apple’ın Siri’sine karşı rakip olarak Microsoft tarafından geliştirilen Cortana masaüstüne yepyeni bir boyut kazandırmaya geliyor. kilo verdirirmi Bir müddettir Windows Phone platformu üzerinde kullanılan Cortana, Windows 10 sürümü ile masaüstünüze gelerek size daha kullanıcı deneyimi odaklı yenilik sunuyor. Kullanıcılar ile direkt olarak irtibat halinde olan bu dijital asistan kullanıcılara hatırlatmalarda bulunuyor ve kullanıma yardımcı oluyor.

Hem yazıyla hem de Apple Siri’si gibi sesle iletişim desteği bulunan Cortana, Windows 10 ile direkt olarak görev çubuğu üzerinde ve başlat menüsü içeriğinde yerini almış bulunuyor. Hem kişisel bilgisayarınız üzerindeki çalışmalarınızda hem de web üzerinde yapmış olduğunuz çalışmalarınızda size küçük uyarılar ve tavsiyelerde bulunacak olan bu asistan, Windows 10 ile birçok kullanıcıya kolaylık sağlayacak.

Telefonunuz üzerinden PowerPoint Sunum hazırlamak ister misiniz?

Windows’un tüm masaüstü sürümleri üzerinde sorunsuz bir deneyim sağlayan Office programları artık mobil ve tablet platformunda da sorunsuz bir şekilde çalışır hale getirmeye hazırlanıyor. Masaüstümüzde kullandığımız Word, Excel, OneNote, PowerPoint ve Outlook uygulamalarını artık mobil cihazlar ve tabletler ile aynı şekilde Windows 10 ile kullanılabilir oluyor. Dokunmatik ekranlı telefon ya da tabletler üzerinde Word dokümanları kolayca düzenlenebiliyor, mürekkep özelliği ile PowerPoint slaytlarına not eklenebiliyor, Excel dokümanları üzerinde kolayca tablolarımızı düzenleyebiliyoruz. Bu sayede güçleri birleştiren Microsoft, Apple için de ek uygulamalar yardımıyla Microsoft uygulamalarını herkese açabilir hale getiriyor.

XBOX oyunları Windows 10 ‘da geliyor!

Bilgisayar dünyasında oyun pazarında büyük bir paya sahip olan Microsoft, platform senkronizasyonunda oyun alanında da Xbox ile ilerliyor. Xbox ve yeni Xbox uygulamaları Windows 10 ile uyumlu hale geliyor. Yeni Windows sürümü ile oyun tutkunları Windows 10 masaüstünden diledikleri oyunlara erişim sağlayabilecekler. Yeni oyunlar dünyanın her yerinden farklı cihazlar arasında farklı kullanıcılar ile paylaşılabilecek.

Görünen o ki Microsoft bizlere Windows 10 ile tamamıyla köklü bir değişim sağlıyor. Test sürümünün birden fazla kullanıcının kullanmaya başladığını belirterek, Windows 10, 29 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Microsoft tarafından ücretiz kullanıma sunuldu. Bilgisayarınız üzerinde denetim masasına giriş yaparak Windows Update menüsü altından Windows 10 güncellemesini indirerek kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sistem gereksinimi olarak Windows 10 yükleyebilmeniz için 3 GB boş alanınızın bulunması gerekmektedir. Eğer güncelleme sorguladığınızda güncelleme göremiyor iseniz hemen telaşa kapılmayın. Güncellemeler bölge bölge yayınlandığı için size ulaşması bir kaç günü bulabilir.

Keyifli bir kullanım dileriz.


Murat Uz
Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. birkaç gün önce kurulum yaptım biraz kullandım ön inceleme açısından şunu söyleyeyim görsellik olarak tam tutturmuşlar ancak stabil sürüme geçene kadar kullanılmaması gerekiyor.
    uac denetimi kapatınca başlat menüsü tıklamalara cevap vermiyor, ayrıca ekran çözünürlüklerinde de sorun yaşatıryor sanırım göz yoruyor fontlar, ve scrolbar takılı kalıyor kısacası 2016 ortalarına kadar kullanılmaz…

  2. Teşekkürler, detaylı ve bilgilendirici bir makale olmuş. İlk fırsatta ben de deneyeceğim Windows 109’u..