in

WHM Bayi Paneli Üzerinde Paket Tanımlama ve Kullanıcı Oluşturma

WHM Panel, sunucu ve bayi paketleri üzerinde tüm kontrollerin arka planda Linux komutlarını çalıştırarak gerçekleşmesini sağlayan görsel arayüzlü bir kontrol panelidir.

WHM aynı zamanda cPanel hesaplarını yönetmemize imkân vermektedir. Kontrol panelini yöneten kontrol paneli olarak da düşünebiliriz. Bu makalemizde de WHM üzerinden cPanel paket tanımlama ve kullanıcı oluşturma aşamalarından bahsedeceğiz.

Paket Tanımlama:

cPanel Paket Tanımlama

WHM Panel, her kullanıcıya ayrı kaynak kullanımı tanımlayabilme imkânı sunmaktadır ve paket tanımlama özelliği ile paketi bir kere tanımlayarak, daha sonra diğer kullanıcılarda kullanmak üzere kaydedebilme özelliğine sahiptir.

WHM Paneline giriş sağladıktan sonra Paketler>Bir Paket Ekle seçeneği ile paket tanımlama ekranına ulaşabiliriz. Bu kısımdaki alanları aşağıdaki bilgiler doğrultusunda doldurabilirsiniz.

 • Paket Adı: Bu alana tanımlayacağımız paketimizin, sonraki kullanımlarımızda kullanmak üzere Türkçe karakter içermeyen bir ad belirtmemiz gerekmektedir.
 • Disk Kotası: Tanımladığımız paketin altındaki kullanıcıların web dosyalarını barındırabileceği alanın disk kapasitesini MB cinsinden olarak belirtmektedir. Görselde 10000 olarak belirtmemiz 10 GB’ı temsil etmektedir.
 • Aylık Bant Genişliği: Tanımladığımız paketin altındaki kullanıcıların 1 ay içerisinde gerçekleştirebileceği maksimum veri transferini bu alanda belirtmekteyiz. Bu limit dolduğunda web sitelerine erişim mümkün olmayacaktır ve web siteleri “509 Bandwidth Limit Exceeded”hatası verecektir. İlgili ay sonunda kullanım hakkı sıfırlanır ve tanımlanan hak tekrar kullanıcıya tanımlanır.
 • Maks. FTP Hesabı Sayısı: Tanımladığımız paketin altında yer alan kullanıcıların oluşturabileceği maksimum FTP kullanıcı sayısını ifade etmektedir.
 • Maks. E-Posta Hesabı: Tanımladığımız paketin altında yer alan kullanıcıların oluşturabileceği maksimum e-posta hesabını ifade etmektedir.
 • Max Quota per Email Address(MB):Tanımladığımız paketin altında yer alan kullanıcıların oluşturmuş olduğu e-posta hesaplarında, hesap başına tanımlayabileceği maksimum kota boyutunu belirtmektedir. Bu kotaya giden ve gelen tüm mailler dahildir.
 • Maks E-Posta Listeleri: Tanımlanan paket altında yer alan kullanıcıların oluşturabileceği grup e-posta hesabı sayısını belirtmektedir.
 • Maks Veritabanları: Tanımladığımız paketin altında yer alan kullanıcıların oluşturabileceği maksimum MySQL veritabanı sayısını belirtmektedir.
 • Maks. Alt Etki Alanı Sayısı: Tanımladığımız paketin altında yer alan kullanıcıların tanımlayabileceği maksimum subdomain (Alt alan adı) sayısını belirtmektedir.

Maks Bekletilen Etki Alanı Sayısı: Tanımlanan paket altında yer alan kullanıcıların tanımlayabileceği park alan adı sayısını ifade eder.

cPanel Paket Tanımlama

 • Ayrılmış IP: Paylaşımlı hosting paketlerinde tek bir IP adresi üzerinden birden fazla web sitesi yayın yapmaktadır. Ancak, bazen kullanılan yazılımın gereksinimi, ya da sanal pos kullanan web siteleri için bankalar statik IP talep edebilmektedir. Tanımlanan paket altındaki kullanıcılara özel IP adresi atamak istiyorsak ilgili seçeneği işaretlememiz gerekmektedir.
 • Kabuk Erişimi: Paket altındaki kullanıcılara ssh erişimi vermek istiyorsak ilgili seçeneği işaretlememiz gerekmektedir, ancak ssh ile yapabildiğimiz tüm işlemleri cPanel üzerinden de gerçekleştirebilmekteyiz. Ayrıca ssh erişimi kullanıcıya sunucu üzereinde tam yetki vereceğinden, tecrübesiz kullanıcıların yaratabileceği zararı da göz önünde bulundurmamız gerekmekte.
 • CGI Erişimi: Kullanıcıya CGI erişimi verir.

Kullanıcı Oluşturma:

Paket özelliklerimizi belirleyip, paketlerimizi tanımladıktan sonra artık kullanıcıları oluşturabiliriz. Kullanıcı oluştururken doldurmamız gereken alanların açıklamaları aşağıda belirtilmiştir.

cPanel Kullanıcı Oluşturma

 • Etki Alanı: Kullanıcının alan adını belirlediğimiz alandır. Birden fazla alan adı barındırılacaksa, belirlediğimiz alan adı birincil olacaktır ve diğer alan adları bu alan adının altında barınacaktır (add-on). Birincil alan adını değiştirmek istediğimizde altındaki bütün alan adlarını silmemiz gerektiğini unutmayalım ve birincil alan adını bu doğrultuda belirleyelim.

Kullanıcı adı ve parolayı Türkçe karakter içermeden oluşturabiliriz. Paket kısmından ise tanımlamış olduğumuz paketlerimizden ihtiyaca göre belirlememiz gerekiyor.

cPanel Kullanıcı Oluşturma
DNS ve Mail konfigürasyon ayarlarını da düzenledikten sonra oluştur butonuna tıklayarak cPanel hesabımızı oluşturabiliriz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletmenizi Ölçeklendirmek Ve Büyümesini Sağlamak için 6 İpucu

Hotjar Nedir?

Hotjar Nedir? Ne İçin Kullanılır?