in , ,

Webmail’de Gelişmiş Mail Filtreleme

Mail kullanıcıların en çok dert yandığı konu istenmeyen e-postalardır. Özellikler son günlerde bulaştığı her mail hesabından yüzlerce mail gönderimi yapan virüsler çok can sıkmakta. Turkcell iletişim operatöründen geliyormuş gibi görünerek bir çok kullanıcının mail hesapları ele geçirildi ve maillerinden yüzlerce e-posta gönderimi yapıldı.

Bu gibi durumları engellemek için sunucular ve mail blacklistlerinden yararlanılsa da gönderici ve gönderim yapan sunucu değiştiği için önlem almak gecikebiliyor. Bununla ilgili olarak MailEnable ve diğer Webmail uygulamalarında bu tip spam mailler için gelişmiş filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Şimdi MailEnable‘da gelişmiş filtreleme nasıl aktif edilir bu konuya bakabiliriz.

Webmail’e Giriş

Webmail’e giriş için  http://mail.siteadi.com yazarak webmail  panelinize ulaşabilirsiniz.

WebMail Gelişmiş Filtre Seçenekleri

Webmail’e giriş yaptıktan sonra Seçenekler > İleri > Posta Kutusu Filtreleme adımlarını izleyerek Gelişmiş Filtreleme seçeneklerini görüntüleyebiliriz. Bu panelde ilk yapmamız gereken Özel Posta Kutusu Filtreleme etkinleştirin Kutusunu işaretliyoruz. Ardından filtre kurallarını eklemek için +Yeni Filtre butonuna tıklıyoruz.

MailEnable Webmail filtre

Filtre Kurallarını Ekleme

Filtre Tanımlama: Bu alan filtrenizin tanımlamanızı sağlar. Örneğin burada spam mailleri tanımlayan bir bilgi girildi.
İleti Kimden: E-Posta almak istemediğiniz kişileri aralarda “,” kullanarak engelleyebilirsiniz.

Kime: İletinin “Kime:/To:” alanında bulunan adreslere göre filtre oluşturmanızı sağlar. (Not: Bu alan kendi e-posta adresinizi yazmanız halinde e-posta alımınız engellenecektir. Bu alana işlem yaptığınız e-posta hesabını yazmamaya dikkat ediniz.)

İleti Bilgi: Eklediğiniz e-posta adresinden gönderilen maillerde Bilgi alanında yer aldığınız mailleri engelleyecektir.
Kime ve Bilgi: Bu alan Kime ve İleti Bilgi alanlarının birleşimidir. Bu alana eklediğiniz e-posta adresinin Kime ve Bilgi alanında yer aldığınız mailleri engelleyecektir.

Ekler: Bu alana posta kutunuza gelmesini istemediğiniz ekleri içeren mailleri ve ekleri engeler. Örnek için *.rar,*.zip,*.exe kullanabilirsiniz.(Bu alan sadece mail ekini değil, tüm maili rededecektir.)
İleti Konu Detayları: Konu alanında belirttiğiniz kelimeleri içeren mailleri engeler. Örnek: Turkcell,fatura,  (Bu kullanım e-posta konusunda turkcell veya fatura yazan mailleri engelleyecektir)
İletinin Detayları(mail içeriği): İletinin detayları tüm mailin içeriğini tarayarak belirttiğiniz kelimeleri içeren mailleri engeller.

Filtre Eylem: Bu bölüm size gelen maillerin ne yapılacağını seçmeniz içindir. İletiyi Silebilir veya belirli bir klasöre taşımasını sağlayabilirsiniz.
MailEnable webmail Filtre Penceresi

Filtreleme tanımlamalarımızı yaptıktan sonra “Kaydet” butonunu tıklıyoruz ve filtremizi tanımlamış oluyoruz. Arından alttaki “Kaydet” butonuna tıklayarak Tüm ayarlarımızı kaydediyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra artık size belirttiğiniz kelimeleri içeren mailler ulaşmayacak.

Cronjob Nedir? cPanel’de Cron Tanımlama

VMware’de Linux Server Disk Genişletme