Web Site SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?


Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayı engelleyen sorunları bulmak ve arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalara uygun faktörlerin kullanım doğruluğunu tespit etmek için web site SEO analizleri yapılmaktadır. Doğru bir şekilde optimize edilmeyen web sitesinde arama motorlarında geri planda kalma durumları gözlenebilir. Yapılacak olan SEO analizleri sayesinde web siteleri en iyi şekilde optimize edilir ve istenilen sonuçlara ulaşılma durumu gözlenir. SEO analizi genel olarak 5 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar; site içi SEO, site dışı SEO, teknik, site performansı ve uyumluluk olarak açıklanabilir. Bu adımlarda yapılan analizler sayesinde web sitesinin yolu belirlenmektedir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi yapmak için belirli durumlara dikkat etmek ve analizlerini iyi bir şekilde test etmek gereklidir. Bu adımları şu şekilde ilerler;

  • Site İçi SEO Analizi: site içinde yer alan arama optimizasyonudur. Site içerisinde olması gereken ihtiyaçlar kontrol edilmektedir. Eğer var ise eksiklikler belirlenmeli ve bu eksiklikler ile alakalı çalışmalara yapılmalıdır.
  • Site Dışı SEO Analizi: site dışarısında yer alan arama optimizasyonu bu kısımda olur. Web sitesinin internet ortamındaki varlığını test eder. Büyük arama motorlarında varlıklar test edilir. Rakip analizleri, kurumsal kimlik çalışmaları, backlink analizleri doğru bir şekilde yapılmalı ve eksiklikler giderilmelidir.
  • Teknik: SEO analizinde teknik analiz yapmak oldukça mühimdir. Web sitesinin altyapısı, kodlama özellikleri, tasarımı gibi birçok farklı konu bu analiz adımında ele alınmalıdır. Eksikliklerin giderilmesi sayesinde arama motorlarında daha iyi sıralamalar almak mümkün olur.
  • Performans: teknik analiz ile birlikte yürütülmesi gereken performans analizinde büyük arama motorlarının oldukça önemsediği hız testleri gibi durumlar analiz edilmektedir. Bunun yanında sunucunun durumundan harici dosyaların durumuna kadar belli başlı özellikler analiz edilir.
  • Uyumluluk: günümüzde birçok farklı cihaz üzerinden internet ortamına girilebildiği için büyük arama motorları web sitelerinin mobil cihaz uyumluluklarına dikkat etmektedir. Yapılacak olan uyumluluk analizleri ile SEO analizine katkıda bulunmak mümkündür.

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Google, Baidu, Bing ve Yandex gibi büyük arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ve web sitesi içerisindeki hataları minimalize etmek anlamında SEO analizlerinin büyük bir önemi vardır. Yapılacak olan SEO analizlerinin geri dönüşü çok daha memnun edici olabilir.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir