Bir çok kullanıcı, web sitesinin konumunun önemli olması, çok sayıda web uygulamasına sahip olması ya da kendi müşteri potansiyeline hosting hizmeti sağlamak amacıyla, standart hosting hizmetlerinden daha çok kiralık sunucu hizmetlerine yönelmektedir. Bu yazımda, bu ve benzeri durumlarda hangi sunucu tipini seçmeli ve hangi sunucu tipinden en iyi şekilde yararlanılabileceğini anlatacağım.

web-server-vps-sunucu

Sizler için 4 farklı web sunucu tipi hakkında bilgi paylaşacağız. Bunları fiziksel kaynak yapılarına göre ele alırsak aşağıda yer alan listedeki sırayı iletebiliriz.

  • VPS ( Virtual Private Server )
  • VDS ( Virtual Dedicated Server )
  • XSERVER
  • Dedicated SERVER

 

Vps Server ( Virtual Private Server ) Nedir ?

Yüksek fiziksel donanımlara sahip sunucuların ( bilgisayarların ) virtualization ( sanallaştırma) programları vasıtası ile birden fazla bölüme ayrılması ve birden fazla sunucunun ( bilgisayar ) ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır.

Her bir Vps sunucuya kendine ait kaynak hakları atanarak fiziksel sunucu mantığını yakalayacak çalışma platformu oluşmuş olacaktır. Bu sayede tek ve yüksek fiziksel kaynaklara sahip ana sunucu üzerinde, birden fazla sanal sunucu oluşturulabilecek ve aynı zamanda fiziksel kaynakların tamamından yararlanılabilecektir.

VPS server, sunucu yönetimine yeni başlamış kişilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Genel olarak web platformunda belirli bir öneme ulaşmış sitelerin, yayına çıkartılacağı sunucu tipi seçimleri arasında yer almaktadır. Trend olarak son izlenimlerimiz de game server ihtiyacı bulunan sunucu kullanıcılarıda VPS server seçeneğini tercih etmektedir. Kullanım acısından fiziksel sunucudan her hangi bir farklılığı yoktur. İşletim sistemi seçeneğine göre RDP ve SSH üzerinden sunucu erişimi sağlanabilir.

Bir diğer alternatif ise yüksek SQL dosya boyutlarına sahip kullanıcılar, sorgu ve SQL tarafından daha hızlı cevap alabilmek adına VPS seçeneğini tercih etmektedir.

Natro olarak, standart hosting paketlerinin yeterli kalmadığı durumlarda ilk öneride bulunduğumuz alternatif hizmetlerimiz arasında yer almaktadır.

Şirket yapılarında ise sanal sunucuların kullanımlarındaki en büyük amaçlardan bir tanesi veri kaybındaki toleransı minimize bir boyuta düşürebilmek hedeflenmektedir. Gerek teknoloji forumlarında gerekse yapmış olduğumuz bire bir diyaloglarda sanal platformlar, ofis network yapıları için yüksek mertebede yerini almıştır.

VDS Server ( Virtual Dedicated Server ) Nedir ?

web-server-vsd-sunucu

Oluşturulma mantığı VPS sunuculardan farksızdır. Fakat VDS yapısını VPS yapısından ayıran en büyük özelliklerden biri oluşturulan sunucu yapısının tamamının kullanıcı tasarrufuna ait olmasıdır. Oluşturulan VDS yapısına atanılan kaynaklar paylaşımsızdır ve sadece VDS server tarafından kullanılabilir. Aynı fiziksel yapıda barınan diğer sunucular VDS sunucuya atanılan kaynaklardan yararlanamazlar.

Natro, kullanıcılarına VDS hizmeti sunmamaktadır ve bu duruma alternatif XSERVER hizmetini oluşturmuştur. XSERVER hizmetimiz ile alakalı detaylı bilgiye yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Dedicated Server ( Fiziksel Sunucu ) Nedir ?

web-server-dedicate-sunucuDedicated Server için özel sunucu diyebiliriz. Tüm fiziksel kaynakların tek bir kullanıcıya ait olduğu ve kişiye özel oluşturulmuş fiziksel sunuculardır. Genel izlenimlerimde web ortamında iyi bir konuma sahip site sahipleri Dedicated Server yapısını tercih etmektedir. E-Ticaret ve Shared tabanlı web sitelerininde ilk tercihi Dedicated platformundan yanadır. Dedicated server kullanıcılara yüksek boyutlarda fiziksel kaynak hakları sunar.

 

Kimler Dedicated Server Kullanmalı ?

 

  • E-Ticaret platformları ve web platformunda önemli bir konuma sahip kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alması gerekir.
  • Kendinize ait müşteri potansiyeliniz var ve müşterilerinize hosting hizmeti sağlamak istiyorsanız tercih edilebilir.
  • Karmaşık yazılımlara sahipsiniz ve web projelerinizin yüksek ölçülerde fiziksel kaynak tüketimi sağlıyor.
  • Oyun sunucusu kurmak istiyorsunuz ve oyun sunucunuza bağlanacak kullanıcı sayısı yüksek boyutllarda.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz etkenler Deditated Sever tipi seçeneğini tercih etmenize neden olacak unsurlardan bazılarıdır.Peki ofis platformları için Dedicated Server tipinin önemi nedir.

Artık bir çok iş yeri ofis ağının ana terminalini ofis bünyesinde tutmaktan daha ziyade ISP sağlayıcılara ait datacenter içerisinde konumlandırmayı tercih etmektedir. Bu durum hem maliyeti azaltmakta hemde iş yükünü hafifletmektedir.

Dedicated Server + Virtualization platformlarının birleşimi ile artık iş yerleri data güvenliğini daha üst düzeye çıkartmakta ve daha esnek sunucu yönetimi yapısına ulaşabilmektedirler.

XSERVER Nedir ?

Dedicated Sunucu yapısına bulut mimarisinin avanajlarıda eklenerek yeni bir platform
oluşturulmuştur. XServer platformu ile mevcut fiziksel
kaynaklardan tek bir sunucu için maksimum düzeyde verim alabilmek amaçlanmaktadır. İstenildiği zaman kaynak haklarında daha güçlü bir donanım oluşturulabilir ve aynı zamanda farklı sunuculara bulut mimarisinin sunmuş olduğu avantajlar ile aktarımlar sağlanabilir.

İlk izlenimde kulağa VDS tarzı bir yapı gelse de XServer mimarisinde tüm fiziksel kaynaklar virtualization  programları aracılığı ile tek bir sanal makineye aktarılmasıdır. Bu yapının oluşturulmasındaki en büyük etken mevcut fiziksek kaynaklardan maksimum düzeyde verim alınabilmesi hedeflenmiştir.

Dedicated Server tipine alternatif arayan kullanıcılar ilk olarak XServer yapısını düşünebilir. Hem maliyet açısından daha uygun fiyatlarda satışa sunulmakta hemde Dedicated Server yapısı ile aynı fiziksel kaynak gücü sergilemektedir.

Sunucu tarafında sanallaştırma sistemi VMWare ESX kullanıldığından dolayı bir çok işletim sisteminin XServer yapısına entegrasyonuda çok hızlı ve basit hale gelmiştir.

Dedicated ve VDS server tipi arasında kalan ve bu tip server yapısına alternatif hizmet tipi olarak üretilen Xserver hizmeti esnek donanımsal ve yazılımsal müdahale seçenekleri sunması nedeni ile her iki sunucu tipinden bir adım öne çıkmaktadır.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

1 Yorum Mevcut

Yorum Yazın