in

Web Hosting’te Platform Değişikliği Nasıl Yapılır?

Hosting paketi satın aldıktan sonra web sitenizi tasarlamaya başlarken ihtiyacınıza göre Windows ya da Linux platform seçimi yapmanız gerekiyor.

Bu blog yazımızda sonradan fikrinizin değişmesi durumunda kolayca Web Hostingler’de Platform Değişikliği Nasıl Yapılır? adım adım inceleyeceğiz.

Platform değişikliği işlemine başlamadan önce yapılması gereken en önemli adım site yedeklerinin eksiksiz bir şekilde alınması olacaktır. Şu an bulunduğunuz platform Windows ise Plesk Panel ile 7 Adımda Web Sitenizi Yedekleyin, Linux platform ise cPanel’de Hosting Yedeği Alma ve Yükleme adlı blog yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.

Veritabanı yedeklerini alırken MySQL için PhpMyAdmin Üzerinden Veritabanı Yedeği Alma, MsSQL için MsSQL Database Generate Script İşlemi isimli blog yazılarımızdan destek alabilirsiniz. Tüm site yedekleri alındıktan sonra platform değişikliği için hazırsınız demektir.

Platform Değişikliği

Adım 1 : natro.com adresinden web sitemize giriş yaparak müşteri paneli ana sayfası üzerinden  Hosting Yönetimi>Web Hosting Hesapları” şeklinde ilerliyoruz.

Platform Değişikliği

Adım 2: İlgili hosting paketinin sağında bulunan Yönet” butonuna basıyoruz.

Platform Değişikliği

Adım 3: Web alanının şuan bulunduğu platform Windows, biz Linux platforma geçmeye çalışacağız. Web Alanı Yönetimi” başlığı altından Web Alanı > Web Alanını Sil” seçeneğine tıklıyoruz.

Platform Değişikliği

Adım 4 : Açılan pencere öncelikle “6 Saniye Bekleyin” şeklinde uyarı verip, web alanını silinmeye hazır hale getirecektir. Sonrasında web sitenize bağlı olan tüm hizmetlerin (takma adlar, alt alan adları, FTP hesapları, bağlı MySQL veritabanları, dns kayıtları, ssl sertifikaları) silineceği bilgisi veriliyor. “Onaylıyorum” butonuna basarak web sitenizin silinme işlemini başlatabilirsiniz. 1-2 dakika içerisinde web alanı silme işlemi sonlanacaktır.

Platform Değişikliği

Not: Platform değişikliği yaparken web alanı silindikten sonra maillerinize herhangi bir zarar gelmeyecektir. Mail yedeklerini de ekstra olarak almak isterseniz Outlook Yedek Alma Ve Yedekten Geri Yükleme isimli blog yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Platform Değişikliği

Adım 5: Web alanının silinip silinmediğini kontrol etmek için sayfayı yenileyebilirsiniz. Web Alanı silindikten sonra tekrardan “Web Alanı Yönetimi” başlığı altından “Yeni Web Alanı Oluştur” seçeneğine basıyoruz.

Platform Değişikliği

Adım 6: Açılan pencerede doldurulması gereken bazı alanlar mevcuttur. “Lokasyon Seçiminizi” Yurt içi(İstanbul, TÜRKİYE) ya da Yurt dışı(Frankfurt, ALMANYA), “Platform Seçimini”  Windows platformdan Linux platforma geçiş örneği yaptığımız için Linux cPanel ve CloudLinux, “Hemen Kurabileceğiniz Uygulamalar”  kısmında aldığınız site yedeklerini aktaracaksanız boş bırakmanız gerekiyor, eğer yedek aktarımı yapmayacaksanız “Açılışta popüler uygulamalardan birinin kurulmasını istiyorum” seçeneğini aktif  hale getirebilirsiniz. Bu şekilde WordPress, Joomla, Magento ve daha birçok hazır uygulamayı direkt olarak kurabilirsiniz.

Birincil Alan Adı”  bölümüne kullanacağınız alan adını, “Web Sitenizi Kullanım Amacınızı” bireysel ya da kurumsal, son olarakta “FTP Şifrenizi” belirleyerek “Oluştur” butonu ile devam edebilirsiniz. Ftp şifrenizi “Güvenli Şifre Oluştur” seçeneği ile kolayca oluşturabilirsiniz.

Kendiniz özel olarak bir ftp şifresi belirlemek isterseniz minimum 8 karakterden oluşan ve en az her birinden 2 adet olmak üzere büyük harf, küçük harf ve rakam içermesine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dns Kayıt Türleri Nelerdir? [Tam Liste]

Dns Spoofing (Dns Zehirlenmesi) Nedir, Nasıl Olur?