Bu makalemizde ‘Cloud Hosting Kontrol Paneli’ sayfanızda bulunan web sitenizin platform değişimi işlemini nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız; ancak uygulanacak işlemlerde web siteniz silineceği için anlatımdaki adımları uygulamadan önce web sitenizin FTP ve veritabanı yedeklerini eksiksiz bir şekilde almanız gerekmektedir. FTP yedeklerinizi almak için Filezilla vb yazılım yardımıyla FTP’ye bağlanarak FTP’deki tüm dosya ve klasörlerinizi bilgisayarınızda oluşturacağınız bir klasöre indirerek yedekleyebilirsiniz. Veritabanı yedek alma işlemleri için aşağıdaki makalelerimizi inceleyebilirsiniz:

MySQL için: https://www.natro.com/blog/phpmyadmin-uzerinden-veri-tabani-yedegi-alma-2/

MSSQL için: https://www.natro.com/blog/mssql-database-generate-script-islemi-adim-1/
https://www.natro.com/blog/mssql-script-import-islemi-adim-2

Yedeklerinizi eksiksiz şekilde aldıysanız işlemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

Hatırlatma:  Web sitenizde SSL sertifikası kullanıyorsanız platform değişimi işlemi uygularken destek ekibimizden bilgi almanız gerekmektedir.

 Öncelikle müşteri paneli sayfamıza giriş yapıyoruz:

https://www.natro.net/Musteri/

Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ‘Web Sitesi Yönetimi’ menüsünde yer alan ‘Web Hosting Hesapları’ seçeneğine tıklıyoruz.

 

 Açılan sayfada web hosting hizmetimizin olduğu satırda yer alan ve ekran görüntüsünde belirtilen tuşa tıklıyoruz.

 

Açılan menüde yine ekran görüntüsünde belirtilen simgeye tıklıyoruz ve ‘Cloud Hosting Kontrol Paneli’ sayfamıza giriş yapıyoruz.

‘Cloud Hosting Kontrol Paneli’ sayfamıza giriş yaptığımızda öncelikle ‘Web Sitesi Yönetimi’ menüsüne, ardından alan adımızın bulunduğu satırdaki ‘Seçenekler’ tuşuna tıklıyoruz.

natro-hosting

Açılan menüdeki ‘Sil’ seçeneğine tıklıyoruz.

Hatırlatma: Alan adınıza bağlı olan e-posta hesaplarınızın bu işlemden etkilenmesini istemiyorsanız ‘E-mail sitesini de silmek istiyorum’ seçeneğini işaretlemeyiniz.

hosting-değişimi

‘Web Sitesi Silme Onayı’ penceresinde ‘Evet’ seçeneğine tıklayarak silme işlemini onaylıyoruz.

hosting-yardım

Silme işlemi başladığında ‘Web Sitesi Yönetimi’ sayfamızda aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi alan adımızın satırında ‘Siliniyor…’ mesajı yer alacaktır. Silme işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için sayfayı yenileyerek kontrol edebilirsiniz.

web-hosting-nedir

 

Silme işlemi tamamlandıktan sonra ‘Yeni Web Sitesi Ekle’ tuşuna tıklıyoruz.

hosting-patform-değişikliği

Açılan sayfada doldurmamız gereken kısımlar mevcuttur.
‘Bir Platform Seçiniz’ bölümünde web sitemizin yeni platformunu seçiyoruz.

‘Hemen Kurabileceğiniz Uygulamalar’ bölümünü web sitemizin yedeklerini aldığımız ve bu yedekleri yükleyeceğimiz için boş bırakıyoruz. Eğer yedeklerinizi kullanmayacaksanız WordPress vb hazır sistemlerin kurulumunu bu bölümü kullanarak yapabilirsiniz.

‘Alan adı’ bölümünde kullanacağımız alan adımızı(web sitemizin adresi) seçiyoruz.

‘Web sitenizi kullanım amacınız’ bölümü istatistik amaçlıdır ve sizin için uygun olan seçeneği seçebilirsiniz.

‘FTP Şifresi’ bölümüne FTP şifremizi tanımlıyoruz; ancak şifremiz en az 2 adet büyük harf, en az 2 adet küçük harf ve en az 2 adet rakam barındıracak şekilde en az 8 karakterden oluşmalıdır. İsterseniz ‘Güvenli Şifre Oluştur’ linkini kullanarak otomatik şifre tanımlanmasını isteyebilirsiniz.

‘FTP Şifresi(Tekrar)’ bölümünde FTP şifremizi yeniden yazıyoruz. ‘Güvenli Şifre Oluştur’ linkini kullanarak FTP şifrenizi belirlediyseniz bu kutucukta işlem yapmanıza gerek yoktur.

Gerekli kısımları doldurduktan sonra ‘Oluştur’ tuşuna tıklıyoruz.

cloud-hosting

‘Oluştur’ tuşuna tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ‘Web Siteniz Başarıyla Aktivasyon Kuyruğuna Eklendi!’ mesajı ekranımıza yansıyacaktır.

paylaşımlı-hosting

‘Web Sitesi Yönetimi’ menüsü üzerinden kontrol ettiğimizde ‘Kurulum Yapılıyor…’ mesajını görebiliriz. Sayfayı yenileyerek kurulum işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebiliriz.

hosting-destek

Kurulum tamamlandıktan sonra alan adımızın bulunduğu satırdaki ‘Seçenekler’ tuşuna tıklıyoruz.

hosting-yonetim

Menüdeki ‘Hesap Bilgisi’ seçeneğine tıklıyoruz ve ‘Server Ip’, ‘FTP Kullanıcı adı’ ve ‘FTP Şifresi’ bilgilerini kullanarak FTP’ye bağlanıyoruz.

hosting-bilgi

Hatırlatma: FTP’ye bağlandığımızda listelenen klasörler arasından hangi klasöre FTP yedeğinizi geri yüklemeniz gerektiği aşağıdaki gibidir, yedeklerinizi doğrudan root dizinine yüklemeyiniz. FTP yedeğinizde muhtemelen ‘public_html’, ‘www’ veya ‘httpdocs’ klasörlerinden biri olacaktır. Bu klasörlerden hangisi varsa o klasörün içindeki tüm dosya ve klasörlerinizi platform seçiminize göre aşağıdaki klasöre yükleyebilirsiniz.

‘cPanel ve CloudLinux’ platformuna geçtiyseniz ‘public_html’ klasörüne FTP yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

‘Plesk ve CloudLinux’ platformuna geçtiyseniz ‘httpdocs’ klasörüne FTP yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

‘Plesk ve Windows’ platformuna geçtiyseniz ‘httpdocs’ klasörüne FTP yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Yazar

2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

Yorum Yazın