Sanal Sunucu Oluşturma:

Vmware'nin içine giriyoruz ve resimlerdeki adımları takip ederek sanal sunucu oluşturuyoruz."New Virtual Machine" diyerek sanal sunucu için ilk adımı atıyoruz.

2

"Custom" seçeneğini seçerseniz sunucunuzun donanımı yettiği kadar sunucu açabiliriz.

3

"Name" kısmından sanal sunucumuza isim veriyoruz.

4

Bu bölümde sanal sunucunuzun hangi diske kurulacağını seçiniz.

5

Sunucunuza kurmuş olduğunuz "Vmware ESXİ" sürümünü seçiniz.6

 

Sanal sunucunuza kurulmak istediğiniz "işletim sistemini" seçiniz.

7

 

Sıramızda ise donanımları ayarlamaya geldik. "Number of virtual sockets" seçeneği oluşturacağınız sanal sunucudaki işlemcinin kaç çekirdeğini kullanmak istiyorsanız seçiniz. "Number of cores per  virtual sockets" ise sunucudaki işlemci sayısını yazıyorsunuz (Dell , HP , IBM vb sunucularda bulunan 2 ve fazla işlemci için geçerlidir.).

8

Bu bölümde ise sanal sunucunuzun "RAM" miktarını seçebilirsiniz.

9

Sanal sunucunuzun hangi "network portu" üzerinden çıkacağını seçiniz.

10

"Crate a new virtual disk" derseniz yeni bir disk oluşturmuş olursunuz. "Use an existing virtual disk" seçeneğini seçerseniz daha önceden Vmware'de kullanmış olduğunuz sanal sunucunuzu tekrardan aktif hale getirebilirsiniz."

11

 

Hangi diske kuracağınızı tekrardan seçiyoruz.

12

Eğer önceki sanal sunucunuzun aynısını isterseniz "Use an existing virtual disk" seçeneğini seçip sunucunuzun harddisken girip seçebilirsiniz. Sanal sunucunuzun dosyalarını bu sunucunuzun harddiskine aktarıp aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz (Dosya aktarımını en alt tarafta görebilirsiniz).

13

 

Sanal sunucunuzun tüm ayarlarını göreceksiniz. Onayladıktan sonra sanal sunucunuz başarıyla tamamlanmış olacaktır.

14

 

 

 

 

Sanal sunucunuzun herhangi bir donanımını yükseltmek isterseniz sanal sunucunuz kapalıyken "Edit settings" seçeneğine giriş yapalım.

15
Burdan tüm ayarlamaları yapabilirsiniz.

16

Sanal sunucuyu hazırlarken hangi işletim sistemini seçtiyseniz o işletim sistemi olmak zorundadır.

Sanal sunucunuza işletim sistemi kurmak için sunucunuzu başlattıktan sonra aşağıdaki "CD/DVD drive 1 "seçenegine geliyoruz. "Connect to ISO image on local disk" seçeneği sizin kullandığınız kişisel sunucunuzdaki işletim sisteminin isosunu seçiyoruz. "Connect to ISO image on a datastore" derseniz Vmware kurduğunuz sunucusundaki harddiskin içindeki ISO dosyasını seçebilirsiniz.

17

Sanal sunucunuzun işletim sistemini kurabilirsiniz.

18

Yedek Alma ve Yüklemek

İlk olarak ana sunucunun configuration bölümüne giriyoruz. Sonra Storage bölümüne girerek hangi harddiskimizdeki verileri almak yada yüklemek istiyorsak onu seçip sağ tıklayıp "Browse Datastorage" diyerek devam ediyoruz.

20

Sanal sunucumuzun ismi klasörde yazmaktadır. Klasöre tıkladığımızda kırmızı renk ile belirtmiş olduğu yerden işlemlernizi halledebilirsiniz. (Hangi klasör altında yaparsanız o klasöre yükler ya da seçtiğiniz klasörü kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.) 1 diske yükleme , 2 yedeklemedir.

 

21

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın