Vmware Esxi İle Sunucu Sanallaştırma


8 shares

Tekrardan sanal platformları hedef aldığımız yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda en popüler virtualizasyon yapısı sunan vmware ara yüzünde sanal makina oluşturmayı göstereceğiniz.

Not: VMware, VMware INC. firması tarafından geliştirilmiş sanallaştırma arayüzüdür. Örnek vermemiz gerekirse tek bir dedicated server sanallaştırılarak birden fazla sanal sunucuya bölünebilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi aşağıda işlem adımlarını takip edebilir ve VMware platformunda sanal sunucu oluşumu hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Artık işlem adımlarına başlayabiliriz.

1 –  Öncelikle VMware vSphere Client programını açıyoruz ve sanal sunucumuza erişim sağlıyoruz. Erişimi sağlayabilmemiz için IP adresi bölümüne sunucu IP adresini, user name bölümüne VMware root kullanıcı adını ve password bölümüne VMware root password bilgisini giriyoruz.

2 – Kurulumu gerçekleştirmek istediğimiz işletim sistemine ait iso dosyasını VMware sunucumuza mount etmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için ana ESX sunucusuna tıklıyoruz ve summary bölümünden Rosources bölümünde yer alan data storage kaydımıza sağ tuş tıklayarak browse data store seçeneğini işaretliyoruz. İşlemi gerçekleştirdiğimizde bizi data store browser ekranı karşılayacaktır. Bu ekranda upload file menüsü üzerinden ISO kaydımızı sanal sunucumuza mount edebiliriz.

3 – ISO dosyamızı sunucuya mount ettik. Şimdi sanal sunucumuzu oluşturalım. Ana ESX sunucumuza sağ tuş tıklayarak new virtual machine butonuna tıklıyoruz.

4 – Bir sonraki adımda bizi configuration ekranı karşılayacaktır. Bu ekranda dilerseniz custom seçeneği ile CPU ve memory limit atamalarında özel değerler girebilirsiniz. Ayrıca SCSI Controller seçeneklerinde de özel seçimler yapabilirsiniz. Biz yazımızda typical seçeneği üzerinden oluşum adımlarına devam edeceğiz.

5- Name and Location başlığı altında sunucu ismini atayabilirsiniz. “Dilediğiniz ismi atamakta serbestsiniz.”

6 – Storage bölümünde oluşumu gerçekleştirmek istediğiniz sunucu disk ünitesini seçiyorsunuz. Test sunucumuzda SSD disk olması nedeniyle bu seçenek üzerinden oluşum adımlarına devam ettik.

7 – Guest Operating System ekranında dilediğiniz işletim sistemi ve platforma göre seçim gerçekleştirebilirsiniz. Sanal test sunucumuzun platformu Windows Server 2008 R2 olması nedeniyle farklı bir seçim yapmadan işlem adımlarına devam ediyoruz.

8 – Network başlığında birden fazla NIC alanı atayabilir ve çoklu network yapısı oluşturabilirsiniz. Next diyerek kurulum adımlarına devam ediyoruz.

9 –  Yavaş yavaş son adımlara yaklaştık. Create Disk ekranında sanal diskimizi oluşturabilir ve dilediğimiz disk hakkını virtual disk size bölümünden atayabiliriz.

10 – İşlem adımlarını artık tamamladık Ready to Copmlete ekranında oluşturduğumuz yapılandırmanın özetine ulaşabilirsiniz. Finish butonuna basarak işlem adımlarını tamamlayabilirsiniz.

İlerleyen yazılarımızda sanal platformlarda işletim sisteminin nasıl kurulabileceğine dahil bilgi paylaşımında bulunacağız. Faydalı olması dileğiyle.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hocam Merhaba 2 sorum var
    1. si Her Sununuya IP Ağ köprüsü nasıl yapacağız.
    2.si kuruldak sonra neden internet hatası verir bağlanmaz