Ücretsiz SSL mi Ücretli SSL mi?

Siber güvenliğin gittikçe önem kazandığı bir dönemde web sitenizin güvenliği için bir SSL sertifikasına sahip olmak büyük önem taşıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar sadece tanınmış ve büyük web sitelerinin tercih ettiği SSL sertifikası günümüzde artık hemen tüm siteler için bir zorunluluk haline geldi. Hal böyleyken, web sitesi sahipleri için SSL sertifikası seçimi de bir tercih meselesi olarak öne çıkıyor. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulunan SSL sertifikalarından hangisinin siteniz için daha uygun olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için, öncelikle SSL sertifikasının ne olduğuna, ne işe yaradığına kısaca göz atabilir, ardından ücretsiz SSL sertifikasının avantajları ve dezavantajlarını değerlendirebiliriz. Sonuçta hangisinin siteniz için ideal olduğuna aşağıda verilen bilgilerden hareketle kendiniz karar verebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, web sitesi için bir tür kimlik doğrulama sunan ve bu şekilde şifreli bağlantı sağlayan dijital sertifika türüdür. Bunu, postanede mektup gönderirken memurun zarfa vurduğu mühre benzetebiliriz. SSL istemciye, web hizmeti ana bilgisayarının, sertifikanın verildiği sırada sertifika yetkilisine etki alanının sahipliğini gösterir. Secure Sockets Layer (Güvenli Giriş Katmanı) ifadesinin kısaltmasıdır. Günümüzde özellikle e-ticaret sitelerinde, yani kullanıcıların kişisel veya kredi kartı bilgilerini göndermesini gerektiren sayfalarda yaygın olarak kullanılır.

SSL Sertifikası hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için “SSL Sertifikası Nedir” başlıklı blog içeriğimize göz atabilirsiniz.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikasının yaptığı şifreleme oldukça etkili bir güvenlik tedbiridir. Böylece, iki taraf arasında iletilen tüm verilerin gizli ve güvenli kalması sağlanır. SSL Sertifikası siber korsanların kredi kartı numaraları, banka bilgileri, isim, vatandaşlık numarası ve adres gibi özel bilgileri çalmasını önlemede yardımcıdır. SSL sertifikası ayrıca finansmanı izlemek ve online alışveriş yapmak için kullanılan web sitelerinin güvenli ve meşru olduğunu doğrulayarak kullanıcılar nezdinde güven oluşturur.

Siber güvenliğin yüksek öncelikli bir alan olarak tüm dünyada görülmesi sonucu artık internet tarayıcıları da SSL sertifikası olmayan web sitelerinde uyarı göstermeye başladı. En çok kullanılan Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda sertifikasız sitelere girişte sitenin güvensiz olduğuna dair bir ibare yer alıyor. Kullanıcı, buna rağmen siteye devam etmek için kutucuk işaretlemek zorunda kalıyor. Ayrıca Google, SSL sertifikasına sahip olmayan siteleri arama sonuçlarında dezavantajlı değerlendiriyor. Böylece, SSL sertifikası SEO çalışmalarını doğrudan etkiliyor.

Ücretsiz SSL Sertifikası

Web sitelerinin kullanıcılar nezdinde güven oluşturmak için SSL kullanmalarının adeta bir zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple pek çok servis sağlayıcı, müşterileri için ömür boyu kullanılabilen SSL sertifikalarının ücretsiz versiyonlarını kullanıma açtı. Web siteniz için bu ücretsiz SSL sertifikalarını kullanabilirsiniz.

Avantajları

  • Kuşkusuz en büyük avantaj bu hizmet için hiçbir ücret ödemek zorunda kalmamaktır. Ücretsiz hizmeti tüm web siteleriniz için kullanabilirsiniz.
  • Güvenlik açısından ücretli versiyonuyla aynı özelliklere sahiptir. Yani ücretsiz SSL, en az ücretli SSL kadar koruma sağlar. Çünkü aynı şifreleme düzeyinde çalışırlar. Hem ücretli hem ücretsiz sertifikalar 256 bit (sertifika şifrelemesi) – 2048 bit (anahtar şifrelemesi) ile çalışır..
  • Günümüzde kullanılan tüm tarayıcılarda geçerlidir. Tarayıcının adres boşluğunda kilit simgesi ile gösterilir.

Dezavantajları

  • SSL sertifikalarının ücretsiz sunulduğu versiyonda manuel doğrulama gerektiren EV ve OV şifreleme çeşitleri mevcut değildir. Ücretsiz olarak sadece domain doğrulaması yapabilirsiniz.
  • Bir e-ticaret siteniz varsa, yani müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini almanız gerekiyorsa ücretsiz SSL yeterli olmayacaktır. Bunun için manuel doğrulama gerektiren ücretli sertifikalar almalısınız.
  • Ücretli sertifikalar birkaç yıla kadar uzatılan sürelerde verilir. Oysa ücretsiz SSL genellikle üç ay gibi kısa bir sürede sona erer. Süre bittiğinde hizmeti ücretsiz yenileyebilirsiniz ancak bu periyodu takip etmeniz gerekecektir.
  • Ücretli sertifikalarda sağlayıcılar herhangi bir ihtiyaç durumunda teknik destek sağlayabilir. Ancak ücretsiz sertifikalarda bu imkan yoktur.

Ücretsiz SSL Hangi Web Siteleri için Uygun?

Yukarıda belirtildiği gibi, internetten satış yapıyorsanız veya kullanıcıların kişisel bilgilerini almanızı gerektiren bir faaliyetiniz varsa manuel doğrulamaya ihtiyaç duyarsınız. Bu durumda ücretsiz SSL sertifikası yeterli olmayacaktır. Ancak bunun dışında bir amaç için web sitesi kuruyorsanız ücretsiz SSL hizmeti yeterli olacaktır. Kullanıcıların kişisel verilerini almak zorunda olmayan hemen tüm siteler için ücretsiz SSL’in yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik açıdan, ücretsiz SSL sertifikasının tüm sitelerde kullanılabileceğini not edelim. “Uygun olmadığı” belirtilen web sitelerinde de bu sertifikayı kullanabilirsiniz. Ancak kullanıcıların güveni konusunda büyük bir dezavantaja sahip olacaksınız. Günümüzde artık internet kullanıcılarının ezici çoğunluğu kişisel verilerin paylaşılması konusunda bilinç düzeyini yükselti. Bu durum web sitesi trafiğine ve başarı hedeflerinize doğrudan etki yapacaktır.

Ücretsiz SSL Nasıl Alabilirim, Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitenizi kendi sunucunuz üzerinden yönetiyorsanız, kullandığınız panele yerleştirebileceğiniz ücretsiz Let’s Encrypt eklentilerinden yararlanabilirsiniz. Let’s Encrypt kar amacı gütmeyen dünyaca ünlü güvenilir bir SSL sertifikası sağlayıcısıdır. Natro’dan web sitesi hizmetleri alıyorsanız ücretsiz SSL sertifikasını da kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerine ulaşarak talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı bilgi için “SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?” başlıklı blog içeriğimize göz atın.

Ücretsiz SSL Yenilenebilir mi?

Evet. Ücretsiz SSL hizmetinde süre sınırı yoktur. Yalnızca 3 aylık periyot bittiğinde, sağlayıcınız sizden hizmet alımını yenilemenizi talep eder. Bu işlem oldukça kolaydır ve çok kısa bir sürede tamamlanır. Bunu yaptıktan sonra web siteniz için ücretsiz SSL sertifikasını istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Sonuç: Ücretsiz SSL mi, Ücretli SSL mi?

Günümüzde bir web sitesi için SSL sertifikası artık olmazsa olmaz bir özellik haline gelmiş durumda. “SSL kullanmalı mıyım?” sorusu artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Bunun yerine “Hangi SSL sertifikasını tercih etmeliyim?” diye sorabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği üzere, kullanıcılar nezdinde güven kazanmanız gereken bir web sitesine sahipseniz manuel doğrulama içeren ücretli SSL sertifika hizmetlerini tercih etmelisiniz. Bunun dışındaki tüm web sitelerinde ücretsiz SSL sertifikası kullanımı yeterli olacaktır. İki hizmet için de Natro yanınızda: Hemen şimdi SSL sertifikası ile web sitenizin güvenliğini üst düzeye çıkarın!

En uygun fiyatlı Sectigo Positive SSL Sertifikalarına ulaşmak için hemen sayfamızı ziyaret edin!

0 Shares:
Bu İçerikler İlginizi Çekebilir