İşletim sistemleri arasında yer alan ubuntu nedir? Ubuntu Ne işe yarar? Kullanılmasının diğer işletim sistemlerine göre faydası nedir?

Evet, ubuntu nedir sorusunun yanıtı veriliyor Tamamen insancıl bir yapısı olan Linux tabanlı işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Kodlar açık kaynaklı olduğundan, üzerinde oynama ve geliştirmenin yapılması da mümkün olacaktır. Herhangi bir bilgisayar üzerinden yapılan geliştirmenin kullanılan diğer bilgisayarlarda etkili olması da sağlanacaktır. Bu sayede hem avantajlı hem de gelişmeye müsait olan bir yazılım olduğunu söylemek mümkün.

Ubuntu Ne İşe Yarar?

Merak ettiğiniz sorular arasında ne işe yaradığı da olacaktır. Tıpkı diğer işletim sistemlerinin kullanıldığı gibi bu işletim sistemi de kullanılır ve pek çok işlemin tek zamanlı şekilde yapılması sağlanır. Finansal kaynak ubuntu için Canonical Ltd. Mark Shuttleworth tarafından sağlanmıştır. 2005 yılında işletim sisteminin uzun vadeli geleceğinin korunması açısından bir vakıf kurularak büyük miktarda bir bağış yapılmıştır. Sistemin yeni sürümü yayınlanmış ve pek çok insanın da bu sürüm üzerinden bilgisayarlarını kullanması sağlanmıştır. Güncelleme desteği gibi aslında pek çok kişinin talepleri arasında olan eklemeler de yapılmıştır. Ara sürümler için durum biraz daha farklı olmakla birlikte, büyük ölçüde en iyi şekilde sürümlerin kullanımı sağlıyor olacaktır. Güven yamaları da aynı şekilde bu işletim sistemi için son derece avantajlı olan bir durumdur.

Ubuntu ne işe yarar sorusunun yanıtına, işletim sistemi olarak kullanılmasında herhangi bir sorun yaşanmayacak olması, herhangi bir durumda problemin ortaya çıkmaması gibi pek çok avantajı var. Güncelleme desteği ile yazılımların çok daha avantajlı şekilde kullanılması da sağlanmış olacaktır. Ara sürümlerde de aynı şekilde yama ve buna benzer durumlar ile eksiklerin tamamlanması hedefleniyor.

Ubuntu Sistemi Güvenliği

Güvenlik konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacak şekilde sistemin kullanılması sağlanıyor. Bunun için tek çözüm güncelleme değil. Bunun dışında işletim sisteminin güvenli olması açısından şirket tarafından gereken incelemeler yapılıyor. Destek ve pek çok işlem basamakları sayesinde, kullanılan işletim sisteminde herhangi bir sorun yaşanmasının da önüne geçilmiş oluyor.

İlginizi Çekebilir :  Android Uygulaması Nasıl Yapılır? Android Uygulama Siteleri Nelerdir?

Genel Kamu Lisansı;

Güvenlik var evet peki nasıl sağlanıyor? Aslında resmi olarak bir güvenlik olması, yazılımların kullanılması açısından son derece önemlidir. Bunun için direkt olarak akıllara gelen genel kamu lisansının olması ile güvenliğin en iyi şekilde sağlanmasıdır. Sunulan lisans ile yazılımın güvenli olduğu konusunda garanti verilir. Bu şekilde herhangi bir durum ya da koşulda  sorun yaşamadan güvenli şekilde sistemin kullanılması sağlanacaktır.

Güvenli Yamalar;

Yamalar ile de güvenliğin sağlanması söz konusu oluyor. Bunu değerlendirmeniz halinde yazılım üzerinden işlemlerin gerçekleşmesinde yama ve diğer güncellemeler ile sorunsuz işlemlerin gerçekleştiği sonucuna varacaksınız. Ubuntu güvenliği için verilen kriterlere bakarak siz de güvenle şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın