TİB Artık Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi Vermeyecek!


TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) geçtiğimiz günlerde (13 Ocak 2015) mevcut yer sağlayıcılarına yaptığı bilgilendirme ile, Faaliyet Belgesi alma zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.Yapılan yeni düzenlemeye göre, 5651 sayılı Kanunun“Yer Sağlayıcının Yükümlülükleri” başlıklı 5 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında değişikliğe gidilmiş ve Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulunmak isteyenlere Başkanlığa bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmiş.

tib-yer-sağlayıcı-faaliyet-belgesi

Yani artık Yer Sağlayıcılık hizmeti verenler ve vermek isteyenler https://ysb.tib.gov.tr adresi aracılığı ile bildirimde bulunacaklar, bildirimde bulunanlar hakkında yapılan inceleme ve onaylama süreci sonrası yer sağlayıcıların listesi http://www.tib.gov.tr adresinde yayınlanacak. Ancak herhangi bir belge verilmeyecek. Süreç bu sayede daha hızlı ve kağıt tasarruflu bir hale gelmiş olacak.

Mevcut “Faaliyet Belgesine Sahip Yer Sağlayıcılar” ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında onay bekleyen başvuru sahiplerinin https://ysb.tib.gov.tr adresinden kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme girerek bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.


Emin Doğu
Natro Hosting bünyesinde görev yapmakta olan Emin Doğu, Hosting Dergi, Hosting TV gibi projelerin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir