Tek IP Üzerinden 1’den Fazla SSL Kurulumu


36 shares

Dünyada internet üzerindeki ticaretin artması ile beraber e-ticaret sitelerinin çoğalması ve Google’ın SSL kullanan sitelere daha öncelik tanımasıyla internet üzerinde SSL kullanımı artmıştır. SSL satın almanız ile beraber tanımlamanın yapılabilmesi için statik bir IP adresi kullanmanız gerekmektedir. Statik IP adresiniz olmaması durumunda SSL'iniz stabil olarak çalışmayabilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dünya üzerinde IPv4 stoğunun her geçen gün azalması ile birlikte Microsoft IIS 8 ve 8.5 üzerinde SNI (Server Name Indication) özelliğini aktif hale getirmiştir. Bu özellik ile sunucunuzdaki 1 IP üzerinden tüm SSL sertifikalarını kullanabilmektesiniz. Bu sayede sunucunuza ekstra IP tanımlaması yapmanıza gerek duymadan tüm ssllerinizi tek IP üzerinden çalıştırabilmektesiniz. SNI (Server Name Indication) özelliğini kullanarak nasıl SSL tanımlamasının yapılacağını aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağım.

İlk olarak sunucumuza SSL sertifikamızı yüklememiz gerekmektedir. SSL sertifikasını IIS Manager üzerindeki ana dizinde bulunan “Server Certificates” üzerinden sunucumuza ekleyeceğiz. server name ssl kurulumu

Server Certificates’e eriştikten sonra SSL sertifikasını sunucuya yüklemek için sağ menüde bulunan “Complete Certificate Request” menüsüne tıklayınız.

Tek IP Üzerinden SSL

SSL firmanızdan aldığınız klasör içerisindeki .cer yada .crt uzantılı SSL dosyanızı sunucuya yüklemeniz gerekmektedir.Sunucuda 1den fazla ssl açmak

Screenshot_5 

Bu işlem adımlarını uyguladıktan sonra sunucumuza SSL sertifikamızı yüklemiş bulunuyoruz. SSL sertifikamızı alan adımıza tanımlamak için ise alan adınızın “Bindigs”  bölümünden tanımlamaları yapmamız gerekmektedir.

server name nasıl ayarlanır

Bindigs bölümüne eriştikten sonra “Add” butonuna tıklayarak SSL sertifikası için https kaydını ekleyebiliriz.

site binding

Type: https

IP Address: All Unassigned olmalıdır.

Host name: Bu alana ssl kurduğunuz alan adınızı yazabilirsiniz.

Require Server Name Indication seçeneği seçili olması gerekmektedir.

SSL Certificate: Kurulum yaptığınız SSL sertifikasını seçmeniz gerekmektedir.

add site bindings ssl kurulumu

Bu işlem adımlarını uygulamanız durumunda SSL sertifikanızın kurulumu tamamlanmıştır.  Sunucunuza ekstra IP eklemeden SSL sertifikanızı sunucunuzun çıkış IP'si üzerinden aktif olarak kullanabilirsiniz. Farklı olarak ekleyeceğiniz SSL sertifikalarında da aynı işlem adımlarını kullanarak ekstra IP tanımlaması yapmadan sunucunuzun çıkış IP'si üzerinde SSL kurulumlarınızı yapabilirsiniz.


Kerem Emirhan
Natro Hosting'de Sunucu Destek Uzmanı olarak görev yapan Kerem, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kerem bey merhaba, bu işlemi her yeni alan adı ve sertifika için tekrarlıyor muyuz yoksa multi sertifika mı almamız gerekiyor?

    1. Zafer Bey Merhaba ;

      Her yeni alan adı ve sertifika için bu ayarları yapmanız gerekmektedir. Multi SSL almanız gerek bulunmamaktadır. Bu ayarın amacı sunucuda bir sabit ip ile SSL sertifikasını bağdaştırmaktadır.

      1. Bahsedilen windows sunucuya plesk onyx kurulup da web arayüzünden bu işlemleri sanki son kullanıcıya yaptırma gibi durum ise yapılabilir. Kaldı ki linux veya windows alt yapılı sunucular da plesk onyx kurulu ise tek ip üzerinden bir çok domain’e ssl bağlanabilmektedir.

  2. Merhaba, natrodan almış olduğumuz comodo ssl sertifikasını sunucuya yüklediğimizde bindin kısmında görünmüyor. tekrar sertifikalar bölümüne baktığında sertifika hiç yüklenmemiş gibi görünüyor. Farklı sunucularda aynı sertifikayı yüklemeyi denedim hep aynı sonu.