SYN Spoofing; sızdırma, kandırma, aldatma ve işletme anlamına gelen saldırıları simgeler.

SYN saldırılarının esasında IP gizliliği sıklıkla uygulanan DDOS saldırılarında mevcutken bazı zamanlarda doğrudan (IP Gizliliği bulunmayan) saldırılar da bulunabilmektedir.

SYN Flood DDOS olarak tanımlanan saldırıysa genelde SYN Spoofing saldırılarının içerisinde yer alan IP gizliliği bulunan saldırı tipidir. DDOS saldırı çeşitlerinin IP gizliliği ile gerçekleştiği bilgisi vardır ancak Spoofing saldırılarına konu olan bazı tiplerde ise IP gizliliği bulunmamaktadır.

SYN Spoofing Nedir? Ne Anlama Gelir?

SYN Spoofing saldırı türlerinin genelini tanımlamada dile getirilen bir tanımlamadır. SYN Attacks saldırıları için genelleme olarak kullanılan Spoofing’te sık kullanılan saldırı türü ise sahte IP saldırılarıdır. DDOS saldırıları da(SYN Flood DDOS) SYN Spoofing saldırılarına örnektir.

Ayrıca spoofing’ bağlı saldırılarında bulunabildiğini söylemek gerekir. Sahta saldırı tipleri; uyarıcı, engellemeye dayalı saldırılar bulunabilir. Yine IP gizli de tutulabilir, doğrudan da kullanılabilir. Kısacası SYN Spoofing’in anlamını net olarak tek bir cevapla açıklayamayız. SYN Spoofing hem SYN saldırı tiplerinin genellemede tanımlanır, hem de aldatmaya yönelik sahte IP’Li/IP’siz saldırıları nitelemede kullanılır.

SYN saldırılarının başında gelen Flood DDOS saldırıları günümüzde yaygın kullanılan saldırı tipidir. Saldırının gerçekleşmesi için kolay protokollerin uygulanması yeterli olacaktır. Kolay kullanımı neticesinde saldırı gerçekleşebilirken, kolay savunma da sağlanabilmektedir.

SYN ve SYN Flood DDOS

SYN, TCP bayrağı olarak bilinmektedir. TCP ise bir protokol bütünüdür. Mevcut X verilerin zaman diliminde güvence altında başka bilgisayara iletilmesinde görevli protokollerdir. Güvence altında dedik ama SYN’nin başka isimleri de bulunur. SYN Flood, internette en sık kullanılan DDOS saldırısıdır. Bu saldırıların gerçekleşmesi için de güven protokolünü bağlı verilerin kullanılmasına dayalıdır. İnternet üzerinde en sık kulanılan saldırı olması dolayısıyla savunmanın da sağlanması oldukça kolay olan saldırı tipidir.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın