Swot Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?


Strength, Weakness, Oppurtunities ve Threats kelimelerinin baş harflerinden oluşan SWOT bir analiz çeşidir olarak günümüzde yer almaktadır. Özellikle herhangi bir konu hakkında karar verme aşamasında yapılacak olan SWOT analizi ile çok daha verimli bir durum ortaya çıkabilir. Konunun güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri belirlenerek bir yol haritası oluşturulabilir. Yapılan bu analiz sayesinde çok daha gerçekçi bir değerlendirme yapmak mümkün olmaktadır.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan SWOT analizi sayesinde belirlenmiş olan bir projenin, bir konunun ya da bir durumun analizi en gerçekçi şekilde ortaya konabilmektedir. Projenin güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri tüm gerçekliği ile ele alınır ve bir yol haritası oluşturulur.

  • Güçlü Yönler: sahip olunan avantajların neler olduğu, yeteneklerin neler olduğu, rakipten daha farklı ve üstün olunan noktaların belirlenmesi ile güçlü yönlerin tespit edilmesi sağlanabilir. Kaynakların yeterliliği, iyi bir iletişim sistemi, ürün yelpazesindeki çeşitlilik gibi birçok durum güçlü yönler olarak ele alınabilir.
  • Zayıf Yönler: geliştirilmesi gereken özelliklerin neler olduğu, rakipler ile karşılaştırıldığında bulunan eksik yönler, dezavantaj içeren durumlar özenle tespit edilmeli ve bu konu hakkında çözüm yolları geliştirilmelidir. Neleri geliştirmeliyiz gibi sorular sorularak bu konuda çözüm seçenekleri yaratılabilir.
  • Fırsatlar: işletmeye ya da kuruma avantaj sağlayabilecek olan durumlar fırsatlar bölümüdür. Bu konu üzerine sorulacak olan sorular, teknolojik gelişmelerden ne şekilde yararlanmalıyız? Ya da yeni trendlerden haberdar mıyız? şeklinde olabilir.
  • Tehditler: yapılacak olan projenin, konunun ya da işin karşısında bulunan ve zarar verebilecek olan faktörler ele alınır. Kurumun önünde olan engeller nelerdir ve yeni yapılacak olan düzenlemelerin kurum açısından değiştirebileceği durumlar ele alınmalıdır.

SWOT Analizinin Yararları Nelerdir?

Yapılacak olan SWOT analizi sayesinde çok daha gerçekçi adımlar atmak ve o anki durum hakkında sonuçlar ortaya çıkarmak mümkündür. İyi bir SWOT analizi yapılarak belirlenmiş olan güçlü yönleri fırsata çevirmek, zayıf yönler hakkında çeşitli çözümler üretilerek güçlü yönlere eklemeler yapabilmek, çevresel tehditleri en aza indirgeyerek belirlenmiş olan tehditleri fırsata çevirmek mümkün olmaktadır.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir