Sunucu Nedir? Sunucu Ne İşe Yarar?


6 shares
Sunucu Nedir? Sunucu Ne İşe Yarar?
Sunucu Nedir? Sunucu Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda size sunucu nedir? Sunucu ne işe yarar, hangi durumlarda sunucu hizmetine geçiş yapmalıyım? Sunucu kiralama hizmetimi yoksa direkt satın alma hizmetini mi kullanmalıyım? gibi sorularınıza değineceğim. Sunucu nedir? İnternetteki web sitelerini, veritabanlarını, e-posta hesaplarını barındıran bir donanımdır. Sunucular (server), herhangi ağ ortamında diğer cihazların / ağ bileşenlerinin çeşitli isteklerine (kullanılması / paylaşılması / erişilmesi ) hizmet vermek amacı ile veri merkezlerinde bulunan özel bilgisayarlardır.

Sunucu Nedir? Sunucu Ne İşe Yarar?
Sunucu Nedir? Sunucu Ne İşe Yarar?

Web hosting hizmeti, her şeyi istediğimiz şekilde kullanamayacağımız ve belirli sınırlandırma kurallarına uymamız gereken bir hizmettir. Sunucu ise; sahip olduğumuz özellikler kapsamında istediğimiz şekilde yönetebildiğimiz ve düzenleyebildiğimiz bir donanım hizmetidir.  Bir önceki tanımda bahsettiğimiz, veri merkezlerinde bulunan bu bilgisayarlar, bazen sanal bilgisayar olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Sunucular aslında istemcilerin ulaşmak istediği verileri sağlayan bir kaynak olarak çalışmaktadır ve bu doğrultuda 7/24 ulaşılabilir olmalıdır. Bu doğrultuda sunucuların veri merkezlerinde barındırılması ve sürekli ulaşılabilir olması açısından en uygun çözüm olmaktadır.

Sunucular çeşitli görevler için özel olarak ayrılabilir ve bu doğrultuda isimlendirilebilir. Örneğin; veritabanı sunucusu, e-posta sunucusu, web sunucusu gibi.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Web hosting hizmeti sunuculardaki kaynakların paylaştırılmasıyla sağlanmaktadır ancak; zaman zaman web hosting hizmeti için ayrılan kaynaklar yetersiz kalabilmektedir veya bazı işlemler için web hosting hizmetindeki sınırlamaların dışına çıkılması gerekebilmektedir. Bu noktada kiralama/barındırma hizmeti devreye girmektedir.

Sunucu kiralama hizmetinin işlevini bir benzetmeyle ifade edebiliriz. Web hosting hizmetini bir apartman dairesi olarak düşünelim. Apartmanda tek başımıza yaşamadığımız için apartmanın kurallarına uymamız gerekir. Sunucuyu ise; apartman olarak düşünebiliriz. Eğer apartmanı kiraladıysak veya apartman bize aitse apartman içinde istediğimiz tüm işlemleri uygulayabiliriz ve kuralları apartman sahibi olarak biz yapılandırabiliriz.

Özetle; sunucular kendi kurallarımızı belirleyerek istediğimiz şekilde yönetebilmemizi ve kaynakları istediğimiz şekilde paylaştırabilmemizi sağlar.

Hangi Durumlarda Sunucu Satın Almak Gerekir?

Öncelikle, hizmet sözleşmesi kapsamında yeni bir web sitesi için başlangıç olarak web hosting hizmeti yeterli olacaktır. Eğer bir süre sonra web siteniz web hosting hizmetiniz kapsamında işlemci için sunulan üst kullanım sınırına ulaşmaya başladıysa, bu durumda kiralama hizmetine geçiş yapmanız gerekebilir. Burada bahsettiğimiz üst kullanım sınırı, web hosting paketinizde kullanabileceğiniz maksimum kaynak seviyesidir. Örneğin; birçok firma tarafından “sistem kaynaklarının %25’i ya da daha fazlası 90 saniyeden uzun süre kullanılamaz” şeklinde bir sınır kuralı olabilmektedir. Bu sınır kuralı ise; web hosting hizmeti aldığınız sunucudaki diğer web sitelerinin etkilenmemesi açısından uygulanmaktadır.

Örnekte belirttiğimiz web hosting hizmeti aldığınız sunucunun işlemci ve RAM gibi kaynaklarının %25’i veya daha fazlasını 90 saniyeden uzun süre kullandığınızda, öncelikle web sitenizde kullandığınız yazılım üzerinde iyileştirme çalışmaları uygulamalısınız. Aşırı kaynak tüketiminin sebebi web sitenizde kullandığınız yazılımla ilgili bir sorun olabilir. İyileştirme çalışmalarına rağmen web siteniz aşırı şekilde web hosting paketinizdeki işlemci ve RAM kaynaklarını tüketmeye devam ediyorsa bu durumda kiralamayı düşünebilirsiniz. İşlemci ve RAM gibi kaynakların üst kullanım sınırı dışında veritabanı ile ilgili sorunlarınız için de, kiralama hizmetine geçiş yapmanız gerekebilir.

Ayrıca; web sitenizin artan ziyaretçi sayısı da sunucu kiralama hizmetine geçiş yapmanız için dikkate almanız gereken kriterlerden biri olarak sayılabilmektedir. Bahsedilen bu kriterlerden biri veya birden fazlasıyla karşılaşmanız halinde doğrudan sunucu kiralama hizmetine geçmemenizi öneririz.

Neden Sunucu Hizmetine Geçmeliyim?

Aşırı kaynak kullanımı, veritabanı sorunları vb. sorunlarda, öncelikle web sitenizde kullandığınız yazılımı kontrol etmenizde fayda var. Yazılım kaynaklı sorunlarda web sitenizde aşırı kaynak tüketimi, veritabanı sorunları gibi problemler karşınıza çıkabilir. Bu nedenle eğer benzer sorunlar yaşıyorsanız, öncelikle kullandığınız yazılımın destek sitesinden bilgi almanızı öneririz. Web sitenizdeki iyileştirme çalışmalarına rağmen, sorununuz yinede devam ediyorsa bu durumda kiralama hizmetine geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

Eğer sunucu kiralama hizmetine geçiş yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, sunucu kiralama hizmetimizin ayrıntılarını incelemek ve fiyatlandırma bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Sunucu kiralama hizmeti dışında satın alma hizmetimiz hakkında ilgili sayfayı incelemek için ise; buraya tıklayabilirsiniz. 

Hizmetlerimiz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için destek ekibimize 7/24 ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Murat Can Aktaş
2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İyi günler ; oto yedek parça mağazam var. Yeni bi e-ticaret sitesi yaptırıyorum. Elimde 30 bin kalem stok var. Bi 200 bin kalem stoğuda xaml ile çalıştığım bayimden alcam. Çalıştığım web tasarımcı sunucu kiralamamı önerdi. En ekonomik paket hangisini almalıyım.