Sunucu Kurulumunda Karşılaşılan 3 Problem


Bilindiği gibi kiralık sunucu hizmetlerinde sunucunun iç yönetim ve kullanımı sunucuyu alan kişiye aittir. Sunucunun işletim sistemi ve içerisinde bir yönetim paneli kullanıyorsanız ,bu panel kurulup size teslim edildikten sonra bazı yapılandırma ayarları çıkmaktadır. Bu yazımda da en çok karşılaşılan sunucu problemleri konusunda bilgiler vereceğim. Sunucunuzun ilk teslim edildiğinde yapılandırmasını düzgün yapmanız durumunda yaşayacağınız problemleri minimuma düşürebilirsiniz.

1-      Network Problemleri

Kiralık sunucu hizmetlerinde normal şartlarda tüm firmalar sunucunun network hattını düzgün ve internete çıkacak şekilde yapılandırıp müşterilerine teslim eder. Bu yapılandırmayı bozup mevcut IP, netmask ve ağ geçidi üzerinde yanlış ya da hatalı işlemler yapmanız durumunda sunucunuz internete çıkmayacaktır.

İkinci bir  hata ise sunucunun internete çıkış yapması için DNS IP adresleri tanımlanır. Kullanacağınız DNS serverlar sunucunuzun internete çıkış yapması için önemli bir unsur olduğundan dolayı doğru DNS Server seçmenizde büyük fayda olacaktır. Tercihlerinizi size sunucu teslim edilirken DNS serverlardan kullanabilirsiniz ya da ekstra olarak Google, Yandex gibi büyük firmaların DNS serverlarını kullanabilirsiniz.

      2-  Nameserver Yapılandırması

Sunucunuz üzerinde yayınladığınız web sitenizin dış kullanıcılar tarafından erişim sağlayabilmesi için nameserverlarınızı eksiksiz yapılandırmanız gerekmektedir. Eksik yapılandırma yapmanız durumunda bazı DNS serverlar sunucunuza erişirken bazıları erişim sağlayamayacak ve dünyanın bazı lokasyonlarından web sitenize erişim sağlanamayacaktır.

Örnek vermek gerekirse alan adınızın localhost.com olduğunu varsayalım. Sunucunuz üzerinde localhost.com alan adınıza host açtıktan sonra DNS servera erişerek bu alan adınıza ait nameserver kayıtlarının doğru olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir.  DNS serverda nameserver kaydı olarak ns1. Localhost.com ve ns2. Localhost.com olarak nameserverlarınızın kaydı olması gerekmektedir. Bu kayıtlar haricinde ns1 ve ns2 olarak Host (A) kaydı eklemeniz gerekmektedir.  Bu sayede DNS kayıtlarınız eksiksiz olacaktır. Web sitenizin erişeceği IP adresini de  DNS servera doğru girmeniz durumunda web siteniz stabil bir şekilde dünyanın her noktasından erişilecek duruma gelecektir.

3 – Mailserver Yapılandırması

Mailserver sunucu kullanımının 3. Parti yazılımlar ile mail gönderebilecek duruma getirilmesidir. Dünya üzerinde bu işlevi sağlayan bir çok program bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; MailEnable, Hmail, İceWarp, Kerio, Exim vb. gibi birçok mail server firması bulunmaktadır.

Mail serverınızı düzgün yapılandırmamanız durumunda e-mail gönderimleriniz istenen kullanıcıya ulaşmayacaktır, sunucunuzdan sizin haricinizde 3. Şahıslar tarafından spam gönderimi yapılacaktır, e-mailleriniz kullandığınız Outlook vb. programlarda şifre sorma gibi birçok hata ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda yaşanılan problemleri genel olarak bilgisini vermiş bulunuyorum. İlerleyen zamanlarda yaşanılan problemler ve çözüm önerilerinin resimli açıklamaları ile detaylı bilgi aktarımında bulunacağım.

Faydalı olması dileğiyle

 


Kerem Emirhan
Natro Hosting'de Sunucu Destek Uzmanı olarak görev yapan Kerem, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güzel makale Eyvallah. yanlız bir sonraki makalenizde sizde whm/ cpanel kurulumunu en detaylı haliyle bekliyorum şu anda internetteki kaynaklar 2010 2012 yıllarına ait güncel döküman yok.
    İyi çalışmalar Kerem bey.

  2. Makale kısa ve bilgilendirici olmuş tebrik ederim. Natro ekibindeki arkadaşlar her daim güzel hizmet veriyorlar, blog yazıları da çok faydalı ve bilgilendirici olmuş … Sunucu kurulumu ve yapılandırması ile ilgili daha fazla makale bekliyoruz kerem bey

  3. tabrik ediyorum bu sorunlarla bende çok karşılaştım. natroda ki arkadaşlar yeteri kadar yardımcı oluyorlar.

  4. Natronun hizmetleri gerçekten çok güzel anında destek veriyorlar sorunlara anında çözüm veren bir firma teşekkürler natro