in ,

Statik IP Adresi Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Nedir?

Evde kullanılan bilgisayarların belirli bir IP adresleri vardır. Bu makale içerisinde bahsedeceğimiz IP adresinde genellikle iki tür adresi kastedeceğiz. Bunlardan birisi, bütün dünyanın internet bağlantınız sayesinde görebildiği harici IP adresidir.

IP Adresi Nedir?

Açılımı Internet Protocol Address’dir. İnternete bağlı olan herhangi bir cihazın, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları bir adres sistemidir. İnternet’e bağlanan herhangi bir bilgisayara, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanmaktadır ve ağdaki diğer bilgisayarlar ile birbirleriyle bu adres üzerinden veri alışverişinde bulunmaktadırlar.

IP Adresi ve Faydaları

İnternete bağlanan her kullanıcıların IP adresi ise çoğu zaman dinamiktir. Bu demektir ki servis sağlayıcıda o an boşta bulunan herhangi bir IP adresi atanır. Bu sebeple her bağlantıda IP adresinin tamamı veyahut belirli bir kısımları değişebilir. Statik IP adresleri ise bu atandıkları sunucuların, web hizmeti, abone veya cihaz için değişmeksizin sabit olarak kalır.

Makale başlangıcında belirttiğimiz gibi iki türlü IP adresi vardır. Şimdi bahsedeceğimiz, ikinci IP adresi ise özel IP adresidir. Ev ağınızda bir bilgisayar dahi olsa bile router’ınız size bir özel bir IP adresi atayacaktır. Özel IP adresleri ise internet üzerinden yönlendirilemezler ve tek amacı özel kullanıma yöneliktir. Özel IP adreslerinin belirli bir takım aralıkları vardır. Mesela bu aralıklar çoğu ev kullanıcısı için örnek vermek gerekirse 192.168.*.* olacaktır. Yıldız işaretleri yerine herhangi bir sayı gelebilir.

IP Adresiniz Nasıl Alınır?

Router arayüzünüze genelde bu verilen 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 adresinden girebilirsiniz. Ev bilgisayarlarınız ise mesela 192.168.0.2’den 192.168.0.254’e kadar olan IP adresi alabilir. Bir çok router arayüzü içeri adresleri ilk kullanıcı gelir ve o alır mantığı vardır. Mesela sonu 00 dan başlar, ikinci gelen kullanıcı 01 olur gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi 5 Site Hız Testi Araçları

Linkedin Nedir? Ne İşe Yarar?