in

Standart Mail ve X-Mail Arasındaki Fark Nedir?

Standart Mail ve X-Mail arasındaki farkları, bu yazımızda sizler için inceledik.

Standart Mail hizmeti, Natro Web Hosting ve WordPress Hosting paketleri ile birlikte ücretsiz olarak sunulan, e-posta kutusu başına 250 MB kotalı olarak kullanılabilen mail hesaplarıdır. Standart mail hizmeti ayrıca herhangi bir hosting paketi olmayan kişiler tarafından da e-posta hesabı başına 0,019$ bedel ile satın alınabilmektedir.

Başlangıçta yeterli olan standart mail hizmeti, mail trafiği yüksek olan bireyler yada kurumlar için yeterli olmayabilir. Bu durumda, hesap başına 10 GB e-posta kutusu kapasitesi sunan X-Mail Pro ve hesap başına 50 GB e-posta kutusu kapasitesi sunan X-Mail Kurumsal tercih edilebilir. X-Mail Kurumsal ayrıca mobil senkronizasyon, ortak dosya paylaşım alanı ve paylaşılabilir takvim, rehber gibi ayrıcalıklar da sağlamaktadır. Bu üç pakete ait karşılaştırmayı içeren tabloyu altta inceleyebilirsiniz:

Tabloda yer alan paketler arasındaki en önemli farklılıkları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;
  • X-Mail STD adı ile sunulan mail hosting paketinde, e-posta kutusu başına 250 MB kota bulunmaktadır. X-Mail Pro’da bu kota 10 GB, X-Mail Kurumsal’da ise 50 GB olarak sunulmaktadır.
  • X-Mail STD ve PRO paketlerinde yer almayan bir diğer özellik ise; “Ortak Adres Defteri”dir. Ortak adres defteri ile mail hesapları arasındaki adres defteri paylaşım özelliği aktif olur ve bu seçenek tüm kullanıcılarda görüntülenir. Ortak Adres Defteri özelliği yalnızca X-Mail Kurumsal’da bulunmaktadır.
  • Kişisel ve Paylaştırılabilir Takvim de yine aynı şekilde sadece X-Mail Kurumsal paketinde bulunmakta olup, bu özellik ile kişisel takviminizi diğer hesaplarla paylaştırabilmeniz mümkündür.
  • Kişisel ve Ortak Dosya Alanı da yine X-Mail Kurumsal pakette sunulan ve bu sayede ayrı ayrı, size özel ve tüm kullanıcıların erişebildiği dosyaları depolayabileceğiniz alandır. Böylece; dosya eklerini ve dokümanları bilgisayarınızda saklamak zorunda kalmazsınız.
  • Standart ve X-Mail Pro’da bulunmayan Mobil Senkronizasyon özelliği ile CaIDV, CardDAV, ActiveSync gibi senkronize protokolleri ile tüm masaüstü ve mobil platformlarda Adres Defterinizi ve Takvim listenizi güncel halde tutabilirsiniz. Bu özellik sadece X-Mail Kurumsal’da bulunmaktadır.

Natro, tüm mail hosting altyapısında ve tüm paketlerinde standart olarak Anti Spam, Anti Virüs, IMAP, POP3, SMTP gibi özellikleri ücretsiz olarak sunmaktadır. Mail hosting paketlerini detaylıca incelemek ve karşılaştırma yapmak için; https://www.natro.com/hosting/mail-hosting sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Outlook 2010 E-Posta Yapılandırma Ayarları

VPS Nedir, XCloud ile Arasındaki Farklar Nelerdir?