SSL Sertifikası Kurulumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler


7 shares

SSL (Secure Sockets Layer) Türkçe karşılığı ile Güvenli Giriş Katmanı, sunucu ve kullanıcı arasında şifrelenmiş bir bağlantı kurarak, web sitelerine gönderilen ve alınan verilerin güvenilirliğini sağlayan bir sertifikadır. Mantığını daha iyi anlamak adına bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken sitenin SSL sertifikası ile korunması durumunda kredi kartı bilgileriniz, üyelik bilgileriniz ya da diğer özel bilgilerinizin hepsi şifrelenerek korunacaktır. Bu şekilde bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesi engellenecektir. SSL sertifikaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? adlı blog yazımızdan aynı zamanda SEO açısından ne gibi faydalarının olduğunu SEO İçin SSL Sertifikasının Önemi Nedir? başlıklı blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.  Şimdi değişik durumlarda SSL sertifikası satın alma ve kurulum aşamalarına göz atalım.

1-Hosting Paketim Farklı Bir Firmada, Natro’dan  SSL sertifikası satın alabilir miyim?

Elbette satın alabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken ilk iş hosting hizmeti aldığınız firmadan bir CSR kodu talep edip, elde ettiğiniz kodu Natro müşteri paneli üzerinden SSL Yönetimi>Bekleyen SSL Hizmetleri bölümünden CSR Kodu Yükle şeklinde ayrılan kısma yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında oluşan sertifikayı indirip, ilgili firmanın müşteri paneli üzerinden işlem sağlayabilirsiniz.  Siteniz hala Güvenli olarak gözükmeyebilir. Sertifika olmadan önceki web sitenizde tüm linkler http şeklindeydi. Sizin bu linkleri https olarak değiştirmeniz gerekiyor. Https, http protokolünün daha güvenli halidir diyebiliriz. Bunun için HTTPS’e Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı blog yazımızdan yardım alabilirsiniz.

 

2-Natro’dan Satın Aldığım Hosting Paketi İçerisindeki Ömür Boyu Ücretsiz SSL kurulumunu nasıl yapabilirim ?

Ömür Boyu Ücretsiz SSL bulunan hosting paketlerimiz Web Hostingler içerisinde Sınırsız Pro ve Sınırsız Xtreme’dir. Yapmanız gereken birkaç adıma hemen göz atalım.

Adım 1: Öncelikle natro.com adresinden sitemize giriş yapıp müşteri paneli anasayfası üzerinden Hosting Yönetimi>Web Hosting Hesapları seçeneğine basıyoruz.

Adım 2 : İlgili hosting paketinin sağındaki Cloud Panel butonuna basarak ilerliyoruz.

Adım 3 : Cloud Panele bağlandıktan sonra Hosting Yönetimi  seçeneği ile devam ediyoruz.

Adım 4 : Son olarak ilgili web alanının sağındaki Web Sitesi butonuna tıklayarak açılan menüden SSL/Statik IP Talebi seçeneğine basıp SSL kurmak istediğiniz alan adını seçip, SSL aktifleştir kısmından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hosting hizmetini Natro’dan aldığınız için otomatik kurulum zaten gerçekleşecektir. Yaklaşık 20-30 dakika arasında kurulum tamamlanmış olacaktır. Yine 1. Kısımda dediğimiz gibi https yönlendirmesi yapmanız gerekebilir.

3-Hosting Paketim ve Alan Adım Natro’da, farklı bir firmadan SSL sertifikası satın alabilir miyim ?

Alabilirsiniz. Bu durumda Natro’da kullanmış olduğunuz hosting paketinin içerisinde Linux platform kullanıyorsanız cPanel, Windows platform kullanıyorsanız Plesk panel üzerinden işlem sağlamanız gerekiyor. cPanel kullanıyorsanız cPanel’ de CSR Kodu Oluşturmak , Plesk Panel kullanıyorsanız Plesk Panel CSR Oluşturma ve SSL Kurulumu adlı blog yazılarımızdaki aşamaları takip ederek CSR kodunu elde edebilirsiniz.  Sonrasında oluşturduğunuz CSR kodunu ilgili firmanın müşteri paneli üzerinde kullanabilirsiniz.

** Natro üzerinden SSL sertifikası satın alırken gireceğiniz e-posta adresinin “admin@alandiniz” şeklinde olması gerekiyor. Sonrasında e-posta adresinize gönderilecek olan aktivasyon iletisini onaylayabilirsiniz.


Merve Mor
Temmuz 2018’den beri Natro Hosting’de canlı destek danışmanı olarak çalışan, aynı zamanda Yazılım Mühendisliği bölümünde eğitimine devam eden Merve Mor yazıları ile Natro Blog’a katkı sağlıyor.

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Şahıs firmalarında EV tipi SSL alımında adres çubugunda şahıs firmasına ait şahıs ad soyad gözükecek mi?
  Örneğin:
  (Şahıs firması) Yatro Bilişim Hizmetleri
  (Firma Sahibi) Ahmet BULUT

  Bu durumda GREEN BAR alanında fima sahibinin adı yazar mı?

  1. Zeki Bey Merhaba ;

   Malesef firma sahibinin adı soyadı yazmaz. Aslında istediğiniz işin mantığına biraz ters çünkü bir sitede ki SSL’in amacı 443 portu üzerinden veri akışını şifreleyerek güvenirliği artırmaktır. EV SSL’in amacı green barda yazan firmanın doğruluğunu daha güvenilir bir şekilde kullanıcının anlamasını sağlamaktadır. Siz galiba prestij amaçlı isim gözükmesi taraflısınız. Ama bu son kullanıcıya güven vermeyecektir. Bu nedenle firma adı yazması daha doğru amaca uygundur.

 2. İyi Günler,
  Natro +3 yıl hostingle gelen ssl Sectigonun hangi ssl’i? SSL yüklendikten sonra sitede imnufy360 diye bi güvenlik robotu çalıştı ve sitelerinde panelleri var bu panele erişimimiz mümkün mü? Ayrıca mail. subdomainde ssli aktifleştirebiliyor muyuz?