in

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Web sitenizi yeni oluşturmaya başlayan bir girişimci misiniz? Yoksa; sevdiğiniz konularda yazılarınızı yazdığınız bir blogunuz mu var? O halde; web sitenize trafik çekmek sizi de heyecanlandırıyordur.

Türkçe olarak yazdığınız tüm yazılara, Türkiye’nin birçok coğrafi alanından trafik sağlayabiliriz. Hatta bazen, yakın komşu ülkelerden de web sitenize trafik çekebilirsiniz. Web sitenizin trafiğini arttırmak için özenle hazırladığınız içeriklerin, sizlere sıkıntı çıkartmaması için bu yazımızda birkaç tavsiyede bulunacağız.

Organik Trafik Kullanımı

Dünyanın en iyi web sitesinin, sizin web siteniz olduğunu düşünseniz bile, kesinlikle web sitenize yazılımlar aracılığı ile spam trafik sağlamamalısınız. Çünkü; arama motorları bu spam trafikleri kolaylıkla ayırt edebilmektedir.  Spam olarak web sitenize gelecek 1000 hit yerine, organik olarak gelen 10 hit sizin için daha sağlıklı bir dönüşüm olacaktır. Gönderilen spam trafik, sitenizin arama motorları tarafından yasaklanmasına da sebep olabilmektedir.

Yabancı Ülkelerden Alınan Spam Trafik 

Türkçe olarak yazdığınız bir web sitesine dünyanın herhangi bir bölgesinden sürekli hit geliyor ise; öncelikle bu hitin geldiği kaynağı bulmamız gerekmektedir. Belki web adresinizin linki o ülkedeki popüler bir web sayfasında bağlantı olarak paylaşılmıştır ve bu sayede trafik alıyor olabilirsiniz. Fakat bu ihtimal oldukça azdır. Sizin dilinizi anlamayan bir kitlenin, sitenize sağlıklı bağlantı verme ihtimali oldukça düşüktür.

Eğer farklı ülkelerden gelen trafik, oldukça yüksekse ve yerel trafiğinizi bile geçiyorsa yapmanız gerekenler şöyledir:

 • Öncelikle IP bazlı bir engelleme gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini kontrol etmelisiniz. Her gelen IP,  farklı bir IP adresinden oluşuyorsa, o bölgeden web sitenize gelen tüm bağlantılar engellenmelidir. IP bazlı engelleme için aşağıdaki komutu .htaccess dosyanıza ekleyerek ilgili IP adresinin web sitenize erişimini engelleyebilirsiniz. 

RewriteEngine On

Options +FollowSymlinks

Order Deny,Allow

Deny from 111.22.33.44

 • Yukarıdaki komut ile 111.22.33.44 IP adresi üzerinden gelen spam trafiğin önüne geçebilirsiniz. Peki; bu IP adresi birbirinden farklı ise; o zaman ne yapmanız gerekir? Böyle bir durumda, aşağıdaki komut satırını htaccess dosyanıza ekleyerek ilgili IP adreslerinin web sitenize erişimini engelleyebilirsiniz. Bu komut ile, 111.22.33.00 ve 111.22.33.44 arasındaki IP adreslerinden gelen tüm spam trafiklerin önüne geçebilirsiniz. Oldukça basit ve etkili bir kod parçacığı olduğunu söyleyebiliriz.

Options +FollowSymlinks

Deny from 111.22.33.00/44

 • Aşağıdaki komut satırı ile ise; başka bir bölgeden web sitenize gelen tüm trafiği engelleyebilirsiniz. Bu komut satırı ile, siteniz hiçbir şekilde başka bir bölgede görüntülenmeyecek ve trafik almayacaktır.

RewriteEngine On

Options +FollowSymlinks

Deny from Allow from all

Her zaman için, web sitenize organik trafik gelmesine özen göstermeniz, sitenizin gerçekçi veriler elde etmesine olanak sağlayacaktır. Web site trafiği ile ilgili detaylı bilgi almak için blogumuzdaki bu yazımızı da okuyabilirsiniz. 

12 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
 1. merhaba. http://piyasa.paratic.com/ sitesi yeni açılmasına rağmen açıldığı günden beri spam trafik alıyoruz. içeriğiniz çok faydalı oldu, siteyi natro’ya çekeceğiz, sorunları çözmemizde yardımcı olacağınızı düşünüyoruz, büyük kısmını çözdük zaten, teşekkürler… kolay gelsin natro ekibi.

 2. Bizde sitemizde bununla ilgili çok sorun yaşamıştık ancak uzun bir zamandır bu sorun ortadan kalkmıştı. Sitemiz sonrasında bir süre kapalı kaldı ve şimdi tekrar yavaş yavaş spam trafik belirdi. Yazıda anlatılan çözümü hemen şimdi uygulayacağım. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

 3. Spam trafik gerçekten ciddi sorun bu bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.sizlere teşekkür ederiz.

 4. tavsiyem;
  Wordpress gibi sitelerde ip2location-country-blocker adlı eklentiyi kullanarak engel olabilirsiniz.
  özellikle ülke dışından gelen spam trafikleri bir süre ülkeyi engellerseniz.
  spam trafik durmuş olacaktır.

 5. merhabalar arkadaşlar iptvkanallari.org sitesinin sahibiyim neredeyse her ülkeden bot geliyor engellemeye kalksam hiç bir ülkeden giriş olmayacak. sizce ne yapa bilirim ?

 6. merhabalar yanlızca alt sayfalara yoğun olarak spam trafik alıyoruz. gundem71.com/kirikkale-haber sayfasına yoğun olarak spam geliyor engellememiz için yardımcı olur musunuz?

One Ping

 1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lantronix KVM Nasıl Yapılır?

IDN Nedir? Türkiye’de IDN Kullanılıyor Mu?