Sitemap, Türkçe anlamıyla ”Site Haritası” olarak bilinmektedir. Sitemap’in amacı, ilgili web adresi içerisinde yer alan URL’ler hakkında, arama motorlarına bilgilendirmeler yapmaktır.

Site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli SEO kriterlerinden biridir.

Site haritası, bir sitedeki URL’leri listeleyen, XML türünde bir dosyadır. Site haritalarını, bir site tarayıcısı olarak düşünebilirsiniz. Bu haritalar, yapı itibariyle ise; robots.txt’in tamamlayıcısı olan URL dahil etme protokollerinden oluşmaktadır.

“Sitemap”in Dosya Biçimi Nedir ? 

“Sitemap”in dosya biçimi, XML etiketlerinden oluşmaktadır. Dosya şifrelemesi olarak da, UTF-8 kullanılmalıdır. Sitemap’de yer alan URL yapısı gereği, bu şifrelemeyi sadece düz metin olarak kullanmanız gerekmektedir.

“Sitemap”de Nelere Dikkat Edilmelidir? 

1- URL yapısını belirlerken, web protokollerinden olan http:// kesinlikle kullanılmalıdır.

2- Bir sitemap dosyası en fazla 50.000 URL içermeli, ve 10 MB dosya boyutunu aşmamalıdır.

3- Sitemap dosyanız ana dizinde yer almalıdır. Ana dizinde yer almaması durumunda sitenize herhangi bir  katkı sağlamayacaktır.

4- Sitemap’de sadece sizin sitenize ait olan URL yapısı yer almak zorundadır. Eğer farklı bir sitenin URL yapısını kullanırsanız, siteniz arama motorları tarafından blacklist (kara liste)’ye alınır. Böyle bir durumda ise; tüm link yapılarınız arama motorları tarafından kaldırılır.

Örnek Sitemap Dosyası

 

“Sitemap”ler Web Sitelerine Hangi Durumlarda Fayda Sağlar? 

Site Haritası sayesinde, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz. Site haritası ile, sitenizde yer alan, haber, medya ve görsel içeriklerin verilerini Google’a ileterek, Google’un bu URL’lerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Gmail'de Artık Exchange Mail Desteği Sunuyor

Arama motoru İndekslenmesinde fayda sağlar mı?

Site haritası, arama motorlarında sitenizin indexlenmesi için önemli bir etkiye sahiptir. Sitenizi ziyaret eden botlar, bu dosya sayesinde sayfaların güncelliğine dair; yani son güncellenme tarihini ve hangi aralıklarla güncellendiği bilgisini tespit edebilmektedir. Ayrıca; sitenizde yer alan içerikleri kategorilendirerek, sayfaların arama motoru üzerinde görünmesini sağlar.

Google’dan bir siteyi taraması nasıl istenir?

1- https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.

2- URL kısmına sitenizin alan adını yazarak, ardından Adres Ekle kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Google böylelikle eklediğiniz alan adınızla ilgili botlara bir emir uygulayacak ve sitenizin bir sonraki ziyaretinde (bu hemen de olabilir), daha çok içerik aramasına katkı sağlamış olacaktır.

 

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

5 Yorum Mevcut

  1. Mustafa Beller Yanıtla

    Sayenizde sitemap dosyamı doğru bir biçimde oluşturabildim. Teşekkürler Rahmi Bey, teşekkürler Natro.

  2. Son derece faydalı bir anlatım olmuş. Sitemap site açısından son derece önemli.

Yorum Yazın