Web site yapmak isteyen kişiler Search console kavramını duyacaktır. Peki, Search console nedir, ne işe yarar? Merak ettiğiniz soruların yanıtı veriliyor…

Search Console Hakkında

İlk olarak search console nedir ne işe yarar sorusunun yanıtı veriliyor. Web siteye başladıktan sonra yapılan ilk şey, Google Search Console hesabı oluşturmak olacak Google, web sitenin nasıl tarandığı, analiz edildiği, indekslediği hakkında bir aşama. Bunun için size yardımcı olacak, sıralamanız için kullanıcı deneyimi kazanmanıza yardımcı olacak bir aşamasıdır. 2015’e kadar Google Webmaster Tools olarak bilinen sistem, artık Search Console olarak biliniyor. Marka isim değişikliği ile bu şekilde bir değişim olmuştur.

Avantajı Nedir?

Yaptığınız işlem, Google Arama Motoru için işlevseldir. Anahtar kelime belirleme, sizin Google sıralamanızı etkileyecektir. Bu sebeple bu aşama önemlidir. Bakıldığında web sitenizin başarısı da direkt olarak arama motoru optimizasyon gücünüze bakar. Bu nedenle başarılı bir şekilde yapılandırılmış olması, web sitenizin de başarılı olması demektir. Mutlaka hesabınız üzerinden yapacağınız işlemlerde titiz davranıp, bu alanda web sitenizin en iyi şekilde tanımlanmasını sağlayabilirsiniz. Değerlendirip, direkt olarak bu alanda kendinizi en iyi şekilde tanımlamanız arama motoru başarınızı da arttıracaktır. Dolaylı yoldan da sitenizin başarısı sağlanmış olacaktır. Search Console önemi direkt olarak arama motorunda ki başarınız ile ölçülür. Her geçen gün arama motorunda iyi sırada olmak, rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz açısından önem arz etmektedir.

Tanımlama Nasıl Yapılır?

Evet, en önemli aşama ise kişinin açacağı web sitesinde bu işlemi nasıl gerçekleştirecek olduğu. İlk olarak analiz edilecek domaine sahip olduğunuzu doğruladığınız bir aşama var. Bunu başarmanız halinde sorun yaşamadan diğer aşamaya geçeceksiniz. Sonrasında ise Console işleminin gerçekleşmesi sağlanacak.

  • Sitenin head bölümünde bit HTML etiketi ekleyebilirsiniz.
  • HTML dosyası yükleyebilirsiniz.
  • Domain isim sağlayıcıda oturum açmak
  • Google Tag Manager Hesabı Kullanmak
  • Google Analytics kullanmak

Gibi yapılacak olan işlemler verilmiştir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ile direkt olarak arama motorunda ki başarınız için gerekenleri tamamlayabilirsiniz. Arama görünümü için yapılandırılmış verilerin olması, veri işaretleyici, HTML iyileştirmeleri, site bağlantıları gibi yapılacak olan çeşitli işlemler de olacak. Bunları da tamamlamanız halinde başarılı şekilde sitenin oluşturulması da sağlanmış olacaktır.

Sitenizin Arama Trafiği

Düzenli olarak web sitenizin başarısını, arama trafiği ile ölçebilirsiniz. Arama analizi, dahili bağlantılar, manuel işlemler gibi pek çok işlem üzerinden direkt olarak sitenin başarısı ve arama motorunun doğru kullanımının sizin için ne kadar önemli olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Sitede bulunan doğal olmayan bağlantılar, hacklenmiş sayfalar, zayıf konu ile ilgisiz içerikler gibi sizi olumsuza çekecek durumlar da olabilir. Search Console nasıl tanımlanır gibi sorulara verilen yanıtları değerlendirmeniz daha avantajlı olacaktır.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın