Sayfa Beğeni Reklamı Nasıl Verilir?


2 shares

Sosyal medya platformlarının artık birer vakit geçirme ve eğlence aracı olmaktan çıkıp neredeyse bütünüyle ticari platformlar haline dönüştüğünü daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Bu yazımda markanız, ürününüz yada kişisel projeleriniz için oluşturmuş olduğunuz Facebook sayfalarının reklamını yaparak nasıl daha fazla ilgili ve organik kitleye ulaşabileceğinizden bahsedeceğim.

Öncelikle Facebook‘ta bulunan kişisel profiliniz üzerinden sağ üst kısımda bulunan “Aşağı Ok“u tıklayarak, listelenen seçeneklerden “Sayfa Oluştur” sekmesini tıklayıp, konu ile ilgili kategorileri seçerek bir sayfa oluşturmanız gerekmekte.

Sayfa oluşturma işlemi bittikten sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Tanıtımını Yap” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sekmede “Reklam Yöneticisi’ni Kullan” sekmesine tıklayıp reklam verme işlemine başlıyoruz.

reklam-verme

Açılan sayfa, bizim tüm reklamlarımızın listeleneceği sayfadır. Yeni bir reklam oluşturmak için alt tarafta bulunan “Reklam Oluştur” butonuna basıyoruz.

Reklam verme aşamasının 1. adımı olan bu sayfada, kampanya amacını seçiyoruz. Biz sayfamızın beğenilerini arttırmak istediğimiz için “Sayfa Tanıtımını Yapma” sekmesini seçiyoruz.

Seçimimizi yaptıktan sonra sağ bölümde çıkan seçeneklerden, hangi sayfa için reklam vermek istiyorsak onu seçiyoruz ve devam diyoruz.

2. Adımda hesap bilgilerimizi aşağıdaki gibi giriyoruz.

Hesap bilgilerini seçtikten sonra, Facebook Reklamları için en önemli yer olan “Hedef Kitle Filtreleme” sayfasına geliyoruz. Burada yapacağımız seçenekler reklamlarımızın etkinliğini belirleyen en önemli unsurlardır. Konum, Yaş, Cinsiyet, Dil, İlgi Alanları, Davranışlar ve Bağlantılar ile ilgili seçeneklerin bulunduğu bu sayfada, ürün, hizmet ya da projenizin alanına en uygun hedef kitleyi belirlemeniz gerekmektedir. Sağ tarafta bulunan “Hedef Kitle Tanımı” ile seçimleriniz için tahmini bilgileri görebilirsiniz.

facebook-hedef-kitle-belirleme

Hedef kitlemiz için gerekli seçimler yaptıktan sonra reklamlarımızın bütçesini belirleyeceğimiz sayfaya geliyoruz. Burada reklamlarımız için “Günlük” ya da “Toplam” bir bütçe belirleyebiliriz. Bütçemizi belirledikten sonra aşağıda bulunan “Optimizasyon Kriteleri” seçenekleri ile reklamlarımızın; “sayfayı beğenme olasılığını” ya da “reklama tıklama olasılığını” arttırabiliriz. Beğeni sayımızı arttırmak için “sayfayı beğenme olasılığını” seçimi bizim için daha uygun olacaktır.

Ayrıca bu işlemleri yaparken, yapacağımız seçimlere göre “Tahmini Günlük Erişim” aralığını da görebiliyoruz. Bu aralık için hiç bir zaman kesinlik yoktur. Tamamen Facebook Algoritmasına dayalı bir tahmin aracıdır.

Tüm bu işlemler bittikten sonra işin vitrin kısmına geliyoruz. Bu kısımda reklamlarımız yayınlanırken hangi görsellerin kullanılacağına ve reklam metnine karar veriyoruz. Burada önemli bir kaç husus var. Bunlar;

1- Reklam Boyutu: 1200 x 444 px

**Her reklam türüne göre değişiklik gösterir. Buradan gözatabilirsiniz.

2- Reklam Üzerindeki Yazı Oranı: %20

**Görsellerinizdeki metin oranını Facebook Izgara Aracı ile öğrenebilirsiniz.

Bu sayfada yapacağınız reklam seçimlerini ve reklamınızın nasıl görüntüleneceğini, sağ alt tarafta canlı olarak da görebilirsiniz.

Tüm bu seçimleri yaptıktan sonra ödeme penceresi açılacak. Buraya kredi kartı bilgilerimizi girip ödememizi gerçekleştiriyoruz. Bu aşamadan sonra reklamlarımız onay sürecine girecektir. Reklamımız onaylandıktan sonra seçmiş olduğumuz hedef kitle ve bütçeye göre görüntülenmeye başlayacaktır.

Bir sayfa ya da ürün için ilk defa reklam verecekseniz eğer, küçük bütçelerle kısa bir süre reklam vererek, oluşturmuş olduğunuz reklamın, seçmiş olduğunuz hedef kitle üzerindeki etkisini ölçümleyin. Bu ölçümleme reklam çalışmanız için bir klavuz oluşturacaktır. Çıkan rakamlar sizi tatmin ediyorsa daha yüksek bütçeyle reklam vermeye devam edin. Eğer sonuçlar beklentinizin altında kalıyor ise hedef kitle ya da reklam seçeneklerinizi yeniden ayarlayın. Ayrıca reklam vermeden önce “Facebook Reklam Kuralları” nı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir