Son dönemde sıklıkla söz edilmekte olan sar değeri özellikle telefon kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu durumda kullanıcılar için merak edilen konulardan biri haline gelen sar değeri nedir ve ne için kullanılır? Sorusu önemlidir. Gelişen teknoloji hayata kolaylıklar ve yenilikler getirse de bazı durumlarda problemler oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından da sorun yaşanmasına neden olabilir.

Akıllı telefon kullanımı radyasyon problemini ortaya çıkartmaktadır. Devamlı olarak elimizde bulunan telefonlar radyasyon açısından önemli bir etkiye sahiptir. Bu durum Son zamanlarda özellikle sar değeri teriminin sık sık kullanılmasına sebep olmaktadır. Peki, nedir bu değer ve neye göre hesaplanır?

Sar Değeri Neden Önemlidir?

Kullanıcılar için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Specific Absorption Rate kelimelerin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamına bakıldığında özgül soğurma oranı olarak görülür. Özellikle akıllı telefon seçimi konusunda kullanıcıların dikkat edebileceği konular arasında yer almaktadır. Bazı kişiler önem vermese de bazı kullanıcılar bu hususta gerekli hassasiyeti göstermektedir.

Akıllı telefonlar elektronik radyasyon yaymaktadır. Cihazlara veya operatör ağına göre yayılan frekanslar 450-2100 MHz arasında değişir. Wi-Fi ağları, mikrodalgalar ve radarlarla aynı aralıkta radyasyon yaymaktadır. Cep telefonları kullanımı sırasında hücre kuleleri ile iletişim kurabilmek için radyo dalgalarını kullanmaktadır. Bu sayede sesiniz ya da verileriniz taşınmaktadır. Bu dalgalar her yöne iletilebilir ve aynı zamanda diğer nesneler tarafından da emilip yansıtılabilir.

Son dönemde kullanıcılar için sar değeri neden önemlidir? Diye düşünenler için özellikle telefonların yaymış olduğu radyasyon miktarına bağlı olarak değişmektedir. Günümüzde kullanılan cep telefonlarında en az bir tane radyo anteni bulunmaktadır. Eski zamanlarda kullanılan cihazlarda harici olarak kullanılan antenler günümüzde yerleşik şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle özellikle cep telefonlarındaki radyasyon miktarı da artmaktadır. Radyasyon artması aynı zamanda telefonun bataryasının da daha kısa sürede tükenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle telefon seçimi konusunda özellikle belirlenen bu değerler oldukça önemlidir.

Telefon Sar Değeri Kaç Olmalıdır?

Telefonlar için sar değeri ölçümü konusunda tercih edilecek olan modele göre en yüksek radyasyon seviyesinin belirlenmesi önemlidir. Belirlenen değer tercih edilecek olan modeller için kullanıcılara fikir vermektedir. Ölçüm yapıldıktan sonra ortaya çıkacak olan değer en yüksek radyasyon seviyesini belirlemektedir. Satın alacak olan cep telefonu modellerinde özellikle dikkat edilecek olan bu değerli kullanıcılar açısından önemlidir.

ABD’de telefonlar için 1.6 W/Kg değerinde hesaplanacak olan sayı değeri kullanılmaktadır. Avrupa’da ise 2 W/Kg olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin üzerinde çıkacak olan sar değerlerinin insan sağlığı açısından zararlı olduğu söylenilmektedir. Uzun vadede kullanımı nedeniyle yüksek tansiyon, lenfoma kanseri, genetik yapının bozulması veya cilt kanseri gibi farklı durumların ortaya çıkması söz konusu olduğu belirtilmektedir. Bu durum sar değeri kaç olmalı? Diye düşünen kullanıcılar özellikle telefon seçiminde dikkatli olmalıdır.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın