Sanallaştırma Araçları


22 shares
Big data dark serer room with bright blue equipment

Sanallaştırma teknolojisi, bünyenizde bulunan fiziksel bir donanıma bir ya da birden çok işletim sistemi kurulumu yapılarak mevcut donanımın açılacak yeni sunuculara paylaştırılmasını sağlayan teknolojidir.

Sanallaştırma teknolojisi son yıllarda kullanımı çok yaygınlaşan ve sistemsel olarak büyük kolaylıklar getiren bir teknoloji olup dünyadaki birçok hatta neredeyse bütün büyük firma tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile daha az donanım ile daha fazla sunucu oluşturarak alan hem de maddi anlamda avantajlar sağlayabilirsiniz. Sanallaştırma teknolojisinin genel olarak sağladığı avantajlar ise;

  • Hızlı ve kolay bir şekilde sunucu oluşturulabildiğinden donanım ve yazılım testleri kolayca yapılabilmektedir.
  • Fiziksel donanımlar üzerinde bir ya da birden çok sunucu oluşturulabildiğinden dolayı donanım için harcanan maliyetlerini düşürmektedir.
  • Aynı donanım üzerinde bir ya da birden çok sunucu oluşturulabileceğinden dolayı mevcut alanınızı da ekonomik olarak kullanabilirsiniz.
  • Bünyenizde bulunan yazılım lisanslarını açacağınız sanal makinelerde de kullanarak yazılım maliyetlerini azaltabilirsiniz.
  • Datacenter içerisinde daha az sunucu barınacağından dolayı elektrik ve soğutma giderleri azalacaktır.
  • Tüm sanal makineleri tek sunucu üzerinden yönetileceğinden dolayı sunucunuzun yönetilebilirliği artmaktadır.

Sanallaştırma teknolojileri ile beraber yukarıdaki özellikler ve daha fazla özellikler elde edebilirsiniz.  Dünya üzerinde sanallaştırma işlemini yapmayan yarayan birçok program var fakat bu yazılımızda size en çok yardımcı olacak 3 sanallaştırma yazılımı tanıtacağım.

1 – VMWARE

Vmware, sanallaştırma yazılımları üreten bir şirket olup 1998’de kurulmuştur. Şirket Palo Alto, Kaliforniya merkezli olup dünyanın tüm bölgelerine genel olarak hizmet vermektedir. Vmware, sektöre ilk hizmeti olan Vmware Workstation giriş yapmıştır. Bu hizmet PC’ler üzerinde sanallaştırma işlemi yapılarak aynı anda farklı işletim sistemleri açmaya olanak sağlamıştır. Daha sonra Workstation hizmeti server ortamına taşınmış ve yeni hizmet olarak Vmware ESX ve ESXi ürünleri piyasaya sunulmuştur. Bu ürünün workstation’dan farkı Workstation gibi herhangi bir işletim sistemi üzerine kurulmayıp Linux tabanlı kendi işletim sistemini içinde barındıran bir sistemdir.

vmware-sanallaştırma-aracı

ESX ve ESXi hizmetleri aynı yapı üzerinde çalışsalar bile aralarında ufak farklar bulunmaktadır. ESXi ürünü ücretsiz bir sürüm olup içerisindeki özellikler kısıtlanmıştır. Büyük projeler hayata geçirmeyecekseniz ESXi ürününü tercih edip işlemler yapabilirsiniz. ESX hizmeti ise ücretli bir hizmet olup bu hizmet üzerinde birden fazla ESX sunucuyu vCenter ile tek ekran üzerinden yönetebilir ve daha birçok hizmetten faydalanabilirsiniz.

2 – HYPER –V

Hyper-v, Microsoft tarafından piyasaya sürülen bir sanallaştırma sistemidir.  Hyper-v Windows Server işletim sistemi üzerinde gelen bir sunucu hizmeti olup Windows Server 2008 ve Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Tüm büyük datacenter sahipleri sanallaştırma teknolojisi kullandığından dolayı Microsoft’ta bu sektör üzerinde söz sahibi olmak için Hyper-v yi sürekli geliştirip sektörü yakalama hedefindedir. Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanmakta zorlananlar Hyper-v ‘yi Windows server üzerinde kurup kullanım ve yönetimi konusunda diğer yazılımlara göre kolay bir şekilde işlem gerçekleştirebilirler.

3 – CİTRİX XENSERVER

Karmaşık BT altyapılarını daha dinamik ve kullanılabilir hale getirmek için sanallaştırma sistemleri kullanılmaktadır. Citrix XenServer açık kaynak kodlu bir yazılım sanallaştırma platformu olup ekonomik olmasının yanı sıra stabil ve güvenli bir çözüm sunmaktadır.Başlıktada belirttiğimiz üzere XenServer Citrix firmasının desteği ile geliştirilmiştir. Küçük ve orta ölçekli çalışmalar için ücretsiz sürümleri bulunmakta olup büyük ölçekli projeler için ücretli seçenekler sunabilmektedir. XenServer kurulumu yapıldıktan sonra gerekli yapılandırmaları yapıp XenCenter adı verilen bir uygulama ile Windows tabanlı bilgisayarlar üzerinden tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilmektesiniz.

 


Kerem Emirhan
Natro Hosting'de Sunucu Destek Uzmanı olarak görev yapan Kerem, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir