WordPress’in en çok tercih edilmesinin ve sevilmesinin nedenlerinden birisi, kullanılabilecek WordPress Eklentisi çeşitliliğidir. Bu WordPress eklentileri sayesinde, sitenize binlerce farklı özellik ekleyebilirsiniz.

Ancak; bazen tam olarak ihtiyacınızı karşılayan bir eklenti bulmakta zorlanabilirsiniz. Böyle durumlar için, basit bir WordPress eklentisi hazırlayabilirsiniz.

WordPress’e aşinaysanız, mutlaka eklentileri (plugin’leri) de kullanıyorsunuzdur. WordPress’in kendisi esasen bir çekirdektir. Eklentiler ise; bu çekirdeğin işlevselliğini genişletirler.

WordPress felsefesi gereği, eğer bir özelliği kullanıcıların %80’inden azı kullanacak ise; onu çekirdeğe dahil etmemeye dayanır. O halde bu durum dışında bir özellik isteniyorsa, bir plugin kullanılmalıdır.

Dolayısı ile, eklentiler kodlama bilmeden sitenize özellik katmaya yararlar. Üstelik WordPress eklentilerini indirmek ve kurmak sadece birkaç saniyenizi alır. 

WordPress Eklentileri Nasıl Çalışır?

Eklentiniz için Kanca, bir diğer adı ile Hook kullanmanız gerekir. Yukarıda, eklentilerin WordPress çekirdeğine bağlandığından bahsetmiştik. O halde, bir kanca kullanmanız gerekir. Bu kancalar, eklentinizin sitenizin neresinde ve hangi eylem olduğunda çalışacağını belirtirler.

Örneğin, bir kullanıcı yanlış şifre denemesi yaptığında, ekrana çıkan hata mesajını değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, hata iletisi bizim kancamız olacaktır. Eklentimiz, bu mesajı ekrana basan kodun üzerine bağlanır ve metni değiştirir.

Kancalar, Eylem ve Filtreler olmak üzere ikiye ayrılır. Eylemler ile, WordPress’in işlevlerini değiştirebilir, filtreler ile ise; eylemlerin işlevlerini değiştirebiliriz.

Şimdi Natro WordPress Hosting ürünü üzerinden sitemize Ftp, Winscp, Bash Konsol ya da bir File Manager ile WordPress’inizin plugins dizinine erişebilirsiniz. Biz örnek olarak, Ftp programı olan Filezilla ile bağlanarak devam edeceğiz.

  1. . Öncelikle plugins klasörümüz içinde bir klasör oluşturuyoruz. Siz, bu klasörün ismini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Eklentinizin ismini kullanabilirsiniz.

 2. Sonrasında oluşturduğumuz klasör içinde bir PHP dosyası oluşturmamız gerekiyor.

Oluşturduğunuz dosyanın içine aşağıdaki bilgileri kendinize göre değiştirip düzenleyebilirsiniz.

<?php

/**

* Plugin Name: Natro İlk Eklentimiz

* Plugin URI: https://www.natro.com/blog

* Description: Buraya eklentimizin amacını , ne işe yaradığını yazabiliriz.

* Version: 1.0

* Author: Natro ya da Sizin Adınız

* Author URI: http://www.natro.com

* Ayrıca copyright bilgisi de girebilirsiniz.

**/

Şimdi sitenizin, WordPress yönetim paneline erişebilirsiniz. Eklentiler sayfanızda yeni oluşturduğunuz plugin’i göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress İçin En İyi 5 Sosyal Paylaşım Eklentisi

Peki, bu eklenti ne işe yarayacak?

Basit bir şeyden başlamakta fayda var. Mesela, eklentimize bir fonksiyon yazalım ve sitemizde yazılardan sonra gözüksün.

O halde ilk-eklentimiz-natro.php dosyamızı açıp, yukarıdaki bilgilerin devamına aşağıdaki kodu eklememiz gerekiyor.

add_action( ‘the_content’, ‘natro_ilk_eklentimiz’ );

function natro_ilk_eklentimiz ( $content ) {

    return $content .= ‘<p>Okuduğunuz için teşekkürler!</p>’;

}

Siz de, hemen plugin oluşturmaya başlamak için Natro WordPress Hosting sayfasını ziyaret edebilir ve bir WordPress siteye sahip olabilirsiniz.

Her yazı bitiminde sonuç aşağıdaki satır gibi olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

1 Yorum Mevcut

Yorum Yazın