Türkiye’de hosting sektörü her geçen gün büyümekte ve sektörde yer alan firma sayısı artmaktadır. İnternet teknolojilerinin ve internet bilincinin ülkemizde hızlı gelişmesine paralel olarak da hosting sektöründe hizmet alan kullanıcı sayısı artmakta ve haliyle de pasta genişlemekte, bu pastadan pay almak isteyen kişi sayısı da artmaktadır. Bu noktada hosting sektöründe yer alarak gelir elde etmek isteyen kişiler için çeşitli alternatifler mevcuttur.

Hosting sektöründe yer alan firmalardan hizmet almak, alınan hizmeti özelleştirerek kullanıcılara sunmak ve gelir elde etmek elbette ki mümkündür.  Hosting sektöründe servis sağlayıcıların sunduğu çeşitli hizmetleri satın alarak,  bunları kendi müşterilerimize sunmak için çok çeşitli hizmet dalları vardır.  Bize bu hizmetleri müşteri gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirerek ve hizmetin içeriğini zenginleştirerek son kullanıcıya sunmak kalır.

Bu temel hizmetlerden bahsetmek gerekirse;

 • Sunucu kiralayarak kullanıcılara hosting hizmeti sunmak,
 • Alan adı bayiliği alarak alan adı hizmeti sunmak,
 • Web tasarım, web yazılım hizmeti sunmak
 • SSL güvenlik sertifikası vb. hizmetler sunmak

Bu hizmetlerden yalnızca birini sunmak mümkün olduğu gibi, birden fazlasını da aynı anda sunmak mümkündür.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hizmet dallarından en çok tercih edilen bir sunucu kiralayarak kullanıcılara hosting (web alanı ) hizmeti sunmaktır. Ama pek çok kullanıcı yeterli teknik bilgisi ve donanımı olmaması sebebiyle, belirli bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmadan, bir sunucu kiralayarak kendi müşterilerine bu hizmeti sunmaz.

Sunucu kiralayarak hosting hizmeti sunmak dışında ayrıca kullanıcılar büyük ölçekli hosting servis sağlayıcılarından reseller hosting hizmetini satın alıp, kendi müşterilerine sunabilmektedir. Çoğu zaman kullanıcılara hosting hizmetinin yanında alan adı, web tasarım, SSL sertifikası hizmeti sunarak da çapraz satış yapmak mümkündür.

Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting kiraladığımız web alanını başka sitelerde de kullanabildiğimiz ve satabildiğimiz bir hosting türüdür. Bu hosting hizmetinde satın aldığımız web alanında, bu alanı özelleştirerek birden fazla site barındırabilir veya hosting, veri tabanı, email gibi hizmetler oluşturup bu hizmetleri özelleştirerek son kullanıcıya satıp kazanç elde edebiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Vmware Kullanımı ve Yönetimi

Reseller hosting hizmetinin, web hosting hizmetinden farklarına değinecek olursak aslında bu farklar aynı zamanda reseller hosting paketimizin avantajları oluyor. Nedir bu farklar;

 • Son kullanıcıya, hostingini yönetmesi için bir kontrol panelinin verilebilmesi,
 • Kendi özel DNS sunucularımızı kullanma imkanı
 • Özel hosting paketleri hazırlayarak kendi fiyatlandırmamızı yaparak son kullanıcıya sunmak,
 • Servis sağlayıcıdan hizmet alındığı için, ekstra bir sunucu bakımı, güvenlik önlemi, güncelleme gibi işlemler için bir maliyet ve zaman kaybı yaşamadan hizmet satabilmek

Bu noktada görüldüğü üzere, reseller hosting hizmeti, çoklu web sayfası barındırdığınız hosting hizmetlerinden farklıdır.

Çoklu web hosting paketinde son kullanıcıya ait bir kontrol paneli, özel DNS sunucu tanımlaması, paket özelleştirmek vb. gibi durumlar söz konusu olmayacaktır. Bu durumda almış olduğumuz hosting hizmetinden ekonomik anlamda bir kazanç elde etmemiz daha zordur.

Reseller hosting hizmetini küçük ölçekli web hosting şirketleri, web tasarım ajansları, freelance (serbest) çalışan web tasarım hizmeti yapan kullanıcılar ve hosting hizmetinden para kazanmak isteyen herkes tercih edebilmektedir.

Burada dikkat edilecek en önemli husus hosting sağlayıcımızı iyi seçmemiz gerektiğidir. Bize sunacağı hizmet altyapısı, servis uptime garantisi, internet altyapısı, destek hizmeti vb. gibi durumlar seçimimizde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Aksini düşünecek olursak hosting hizmetini aldığımız firmada belirli aralıklar ile kesintilerin olması, yaşadığımız bir problem sırasında zamanında destek alamamamız, bunun sonucunda bizden hizmet alan müşterimiz ve müşterimizin son kullanıcı karşısında yaşadığı problemler vb. durumlar hizmet kalitemizi ve imajımızı olumsuz etkileyecektir. Bu gibi durumların oluşmaması için hosting servis sağlayıcımızı iyi seçmemiz gerekmektedir.

Bu işlemimizi de hallettiğimizi düşünecek olursak artık gelir elde etmemiz için neler yapmamız gerektiğine geçelim.

 • Reseller hizmetini sunacağımız hedef kitlemizi iyi belirlememiz gerekmektedir. Hizmeti küçük ölçekli firmalara mı, web yazılım hizmeti yapan ama yanında hosting hizmeti de veren yazılım şirketlerine mi, ajanslara mı yoksa bireysel kullanıcılara mı satmak istiyoruz. Bu kitlemizi belirledikten sonra hizmet paketlerimizin oluşturmamız ve özelliklerini hedef kitlemize göre uyarlamamız gerekmektedir.
 • Hizmet paketlerimizi ve alt özellikleriniz belirlerken aldığımız reseller hosting hizmetinin bize sunduğu kaynakları iyi analiz ve optimize ederek oluşturmamız gerekmektedir. Yanlış alt özellik ve limit belirleme ile beraber müşteri kaybı ve dolayısı ile ekonomik anlamda olumsuzluk yaşayabiliriz.
 • Bu hosting paketimiz için hedef kitlemizi ve hosting paketlerimizi belirledikten sonra son kullanıcıya nasıl destek sunacağımız da oldukça önemlidir. Hizmeti alan son kullanıcı problem yaşadığı anda ilk ulaşmak istediği kişi hosting sunan bizler olacağız. Bu sebepten ötürü hosting sektöründe destek konusu olmazsa olmazlardandır. Destek işlemi için telefon veya e-posta üzerinden destek vermek oldukça önemli olup, çoğu firma günümüzde bu hizmeti e-posta üzerinden vermektedir. Destek kanallarımızı ne kadar çok çeşitlendirirsek, kullanıcılarımıza da o kadar güzel bir deneyim yaşatmış oluruz.
İlginizi Çekebilir :  Sınırlı IP'den RDP Erişimi

Sunucu yönetimi konusunda detaylı bir bilginiz yok ise belirli bir bilgi birikimi ve tecrübe edinene kadar işe reseller hosting ile başlamak mantıklı olabilir.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Yorum Yazın