in , ,

Plesk Panel – Web Tasarım Aracı

Yenilenen Natro Hosting panelinde, kolayca web sitesi hazırlamak isteyen kullanıcılarımız için Kurumsal Plan ve Kurumsal Pro Plan paketlerinde, içerisinde web tasarım aracı da bulunan Plesk Panel seçeneği de eklenmiştir. Web Tasarım araçlı Plesk Panel; HTML tabanlıdır ve sürükle bırak yöntemi ile kolayca web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Öncelikle kontrol panelinizden “Yeni Web Sitesi Ekle” adımından “Web Tasarım Aracı ve Plesk Panel” seçimi sağlanarak web sitesi oluşturmanız gerekmektedir. Web sitenizi oluşturduktan sonra “Yönet  >  Plesk Web Tasarım Aracı” butonu ile panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

web-tasarim-araciGerekli adımları geçtikten sonra karşınıza, hizmet verdiğiniz sektörü seçmeniz için seçenekler çıkacaktır. Bu seçim, web sitenizin temasını, yapmış olduğunuz işe en uygun hale getirecektir.

kendi-web-siteni-kur

Seçim sağlandıktan sonra karşımıza “web siteniz hakkında bazı bilgiler” yazısının yer aldığı bir pencere gelecektir. Açılan penceredeki alanları doldurarak “web sitesi oluştur” butonu ile tasarım penceresine erişim sağlayabilirsiniz. Açılan sayfada web tasarım aracı yer almaktadır.

Web tasarım aracı ile menülerin isimlerini değiştirebilir, tasarımda değişiklik sağlayabilir, ilgili modüleri kullanabilirsiniz. İlk olarak menü isimlerinin değişikliği ile başlayalım.

Tasarım ile birlikte gelen sayfaların(menülerim) isminde değişiklik sağlayabilmek için web tasarım aracı içerisinde bulunan, “Sayfalar” butonundan seçim işlemi sağlayarak, menüde görünecek sayfa adı bölümünden işlem sağlayabilirsiniz. Sayfa ismini düzenledikten sonra “Tamam” butonu ile işlemi sonlandırabilirsiniz. Aynı alan içerisinde sol tarafta yer alan bölümden yeni sayfalar oluşturabilir, sayfaların sıralamasını değiştirebilir, alt sayfaları oluşturabilir veya dilediğinizi silebilirsiniz.

kolay-web-sitesi-kurulumu

Web sitenize eklediğiniz resim / metin belgeleri gibi modülleri sürükle bırak yöntemi ile web sitenize ekleyebilirisiniz. Modülleri sürükleme işlemi sağladığınızda “Design” ve “Content” alanları görüntülenecektir. Design bölümüne eklediğiniz modüllerde aşağıdaki seçenekler sunulmaktadır.

– Tüm sayfalarda göster

– Sadece ana sayfada göster

– Anasayfa hariç tüm sayfalarda göster şeklindedir.

Ancak “content” bölümüne ekleyeceğiniz modüller sadece eklemiş olduğunuz sayfada görüntülenecektir.

Modüllerinizi ekledikten sonra web sitenizin yayınlanması için web tasarım aracında sağ üst tarafında yer alan “Yayınla” butonu ile web sayfanızı aktif edebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki işlem adımlarında web sayfanızın yedeğini almak için ve yedeği yükleyebilmek için işlem adımı aktarılmıştır.

–  Web tasarım aracında yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak kayıt için isim veya tarih yazabiliriz. “Save” butonu ile kaydetme işlemini tamamlamış oluruz.

Kaydetme işlemi sağlandıktan sonra herhangi bir durumda yedeği geri yüklemek için “Kurtar” butonuna tıklayabilir ismine veya tarihine göre belirlediğimiz yedeği seçerek “Yükle” butonu ile işlemi tamamlayabiliriz.

plesk-panel-web-sitesi

Faydalı olması dileğiyle…

5 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Instagram Pazarlaması Nasıl Yapılır?