Plesk Panel, dünya üzerinde en çok kullanılan ilk 3 sıradaki hosting yönetim panelidir. Dünya üzerinde bir çok yönetim paneli sadece Windows ya da Linux işletim sistemlerine hizmet vermekteyken Plesk Panel hem Windows hem de Linux desteği sağlamaktadır. Bu özelliği Plesk Paneli bir adım ön plana çıkaran özelliklerin başındagelmektedir. Plesk Panel sayesinde bir domain adresi için hosting hesabı açabilir, bu hosting hesabı için mail adresleri, veritabanları (Microsoft SQL, MySQL), FTP hesaplarını çok kolay bir şekilde oluşturup yönetebilirsiniz.

Bu makalemizde Plesk Panelin hem Linux hem de Windows platformunda nasıl kurulduğuna dair bilgi vereceğim. İlk olarak Windows sunucu üzerinde kurulumu anlatacağım.

Kurulum işlemine ilk önce Plesk kurulum dosyası olan "plesk-installer. exe" dosyasını indirerek başlıyoruz. Bu. exe dosyasını http://sp.parallels.com/products/plesk/download/ linkinde bulunan “Download Plesk installer for Windows” linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Gerekli kurulum dosyasını indirdikten sonra "plesk-installer. exe" programını çalıştırarak kurulum işlemine başlıyoruz. İlk adımda karşınıza sunucu administrator şifrenizi isteyen ekran çıkacak bu alana sunucunuzun administrator şifresini yazarak ilerliyoruz.

pleks-panel-kurulumu-yardım2. adımda Plesk paneli kuracağımız ekran karşımıza çıkmaktadır. Kurulum işlemini “Install or Upgrade Product” linkine tıklayarak başlatıyoruz. Bu linke tıkladığımızda kuracağınız Plesk panel sürümü ve kurulum tipi adımları çıkacaktır. Bu alanları resimde belirtilen şekilde seçerek “Continue” butonu üzerinden kurulum işlemine devam ediyoruz.

pleks-panel-kurulumu-resimli anlatım pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

3. adımda Plesk Panelin kurulacağı dizin, user datalarının bulunacağı dizin ve web site dosyalarının bulunacağı dizinler bulunmaktadır. Bu dizinleri değiştirebilirsiniz fakat Plesk Panelin belirttiği gibi kalmasında fayda vardır. Son olarak Plesk Panele erişim sağlarken gireceğiniz şifreyi de seçtikten sonra “Continue” butonu üzerinden kurulum işlemine devam ediyoruz. Bu işlemden sonra kurulum işlemi otomatik olarak başlamakta olup 20 – 30 dk içerisinde otomatik olarak tamamlanacaktır.

pleks-panel-kurulumu-resimli-anlatım pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra masaüstünüzde bulunan Plesk 12,0 iconuna tıklayarak ya da https://sunucuipadresiniz:8443 adresi üzerinden Plesk yönetim panelinize erişebilir ve host hesaplarınızı aktif edebilirsiniz.

pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Linux sunucuya Plesk Panel kurulumu Windows platformuna nazaran daha kolaydır. SSH ekranı üzerinden yazacağınız tek satır kod ile otomatik olarak kurulum işlemlerini gerçekleştirebilmektesiniz.  Kuruluma geçmeden önce her ihtimale karşın sunucunuzu güncel tutmanızda fayda vardır. Centos kullanıcıları için aşağıdaki komutu kullanarak sunucunuz içerisindeki tüm servisleri upgrade ederek son ve güncel sürüme yükseltebilirsiniz.

yum upgrade –y

pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Güncelleme işlemleri bittikten sonra “Complete!” olarak uyarı alacaksınız. Bu işlemden sonra Plesk Panel kurulum işlemine başlayabiliriz.  Komut satırına aşağıdaki tek satırlık kodu yazıp çalıştırmanız durumunda sunucunuz Plesk panelin son versiyonunu indirip otomatik olarak kuracaktır. Bu işlem ortalama 20-30 dakika sonra tamamlanarak kurulum bitecektir.

pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra http://sunucuipadresiniz:8880 adresi üzerinden Plesk yönetim panelinize erişebilir ve host hesaplarınızı aktif edebilirsiniz.

pleks-panel-kurulumu-nasıl yapılır

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.