in ,

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size Overclock nedir nasıl yapılır sizlere anlatacağız. Günümüzde bilgisayarlar aktif şekilde kullanılan teknolojik ürünlerden bir tanesidir. İşlem yapma kolaylığı sunan bu makineler günümüzde de pek çok konuda sizlere yardımcı oluyor.

Kullanılan bilgisayarın hızlı olması da işlem yapmanızı daha kolay hale getiriyor.  Overclock işlemci bilgisayar hızının artmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsa. Bu uygulama sadece bilgisayarın işlem hızına değil Ram ve ekran kartı için de yapılabiliyor. Bu sistemi devreye sokmak için BİOS ayarlarına girmeniz gerekir. En iyi performansı elde etmek için BIOS ayaları önemli bir konudur. Overclock işlemi için yapmanız gerekenler;

İyi Bir Soğutma Sistemine İhtiyacınız Var

İşlemcinizde bir fan bulunur. İşlemini öncesinde, soğutma sistemine göz atmanız gerekir. Yüksek performans daha fazla bakım ister. Sisteminizde hava akımı ve soğutma yeterli düzeydeyse, overclock işlemini yapabilirsiniz.

Sabit Hız Performansı Önemli

Risksiz işlemi yapabilmek için işlemcinizin öncesi ve sonrasındaki verimini not etmenizi tavsiye ediyoruz.

İşlemci Sıcaklığını İnceleyin

Overclok işlmenini yaptıktan sonra işlemcinizin sıcaklığını incelemelisiniz. Düşük istatistiklere dikkat edin.

Stres Testinden Destek Alın

Stres testi, bilgisayar işlemcisinin tam performansını gösterir. Stres testini farklı programlar üzerindenyapabilirsiniz.

BIOS’a Giriş Yapın

BIOS girişi, bilgisayar modellerine göre değişiklik gösterebilir. Bilgisayar açılış ekranında ‘Del’ tuşuna basmak, genel olarak BIOS girişini sağlar.

Overclock Nasıl Yapılır?

Hız aşırtma işlemini gerçekleştirmek BIOS ayarları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. BIOS bölümüne girerek advanced kısmına gelmelisiniz. Burada FSP değerlerini veya işlemci çarpanını değiştirerek işe başlarsınız. CPU hızını birde arttırmanız verim almanızı engelleyebilir. Bunun yerine 10 veya 20 MHZ olarak yükseltebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ısınma oranını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Isı değerleri normal ise bilgisayarı açarak hız kontrolünü yapabilirsiniz.

İşlemi yaparken gösterilen bu değerleri düşürmeniz gerekir. Isının düşmesini sağlamak için kaliteli bir fandan destek alabilirsiniz. BIOS kısmında ayarlamaları yaparken önceki değerleri not etmeyi unutmayın.

Notebooklarda Overclock Nasıl Uygulanır?

Notebooklar masa üstü bilgisayarlara göre daha hızlı bir şekilde ısınır. Hız aşırtma yapılması bu makinelerde önerilmez. Güçlü bir soğutmaya sahipse test işlemi yaptıktan sonra uygulamanız gerekir. Yeni nesil işlemciye sahip olan notebooklarda hız aşırtma testini yapabilirsiniz.

Overclock Hakkında Önemli Bilgiler

Overclock öncesi ve sonrasındaki istatistikler, cihazlar arasında farklılık gösterebiliyor. Her elektronik bileşen, overclock işlemi için olumlu yanıt vermemektedir. Hız aşırtma işlemi tamamlanınca bileşenin zarar görme ihtimali de bulunur. Overclock uygulamalarında amaç, sadece daha yüksek performans değildir. Overclock işlemini yaptıktan sonra gerekli bileşenin hızını ve performansını sabit tutacak soğutmaya ve donanımsal şartlara sahipseniz, bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Her elektronik cihazın bir saat frekansı yer almaktadır. Cihazlar bu frekansa göre çalışır. Overclock uygulaması, frekansın üzerine çıkmak ve cihazdan yüksek verim almayı amaçlar Bu işleme hız aşırtma adı verilir.

Konu ile alakalı merak ettiklerinizi yorum olarak iletebilirseniz bir sonraki blog yazımızda sorularınıza cevap niteliğinde içerikler oluşturacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi 5 Link Kısaltma Servisi

Web Geçmişi Nedir? Nasıl Silinir?