Bu yazımda sizlere müşterilerimizin sıkça kullanmış olduğu bir yazılım olan OpenCart kurulum işlemleri hakkında bilgi vereceğim. OpenCart, internet üzerinden satış yapmayı sağlayan web sitelerine altyapı hizmeti sunan ücretsiz bir servistir. Açık kaynak kodlu olan e-ticaret yazılımı e-ticaret sektörü üzerinde en çok tercih edilen hazır scriptlerdendir. 

Bu yazılım hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Bir E-Ticaret Yazılımı Olarak OpenCart Ve Kullanımı” bağlantısı üzerinde OpenCart için yazmış olduğum inceleme yazısına göz atabilirsiniz.

OpenCart kullanımı için öncelik Linux işletim sistemli hosting ya da sunucu kullanmanız gerekmektedir. Standart olarak hosting üzerinde kurulum yapacağımız için web sitemizi cPanel ya da Cloud Plesk Linux üzerinde oluşturarak ilk adımı atabiliriz. Web sitemizi Natro panel ya da farklı firmalarda yer alan hosting hizmetiniz için oluşturduğunuzda “cPanel için dosyaları public_html”, “Cloud Plesk Linux sunucular için ise httpdocs” klasörü içerisine aktarmamız yeterli olacaktır. Kurulum için öncelikle yapmamız gereken OpenCart dosyalarını bilgisayarımıza indirmemiz olacak. Bunun için Google arama motoru üzerinde “OpenCart” yazarak bir arama yapıyoruz. Arama sonuçlarında OpenCart resmi internet site bağlantısını göreceksiniz, web sitesine girdiğinizde sağ taraftan OpenCart’ın en güncel sürümü bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Ek bir bilgi vermem gerekecek OpenCart sayfasında yer alan indirme dosyası Google Drive’a yüklü dosyalardır. Yani eğer tarayıcıda Gmail hesabınıza bağlı değilseniz dosyayı indiremeyebilirsiniz. Bunun için Gmail hesabınızı aktif kullandığınız tarayıcı üzerinden dosyayı indirebilirsiniz.

opencart 1

1 2
Yazar

Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

3 Yorum Mevcut

  1. Dağıtım Cloudways ile daha kolaydır ve ayrıca tüm özelliklere sahiptirler, Opendart mağazam için Barındırma Cloud’u kullanıyorum, yönetilen platformu aracılığıyla yükledim, birkaç dakika içinde kurun. Bu kılavuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. merhabalar, bir eticaret sitesi var ve yazılımının opencart olduğunu düşünüyorum. eğer opencart ise o sistemde bir yazılım kuracağım natro hostingime, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

    • Merhabalar Mehmet Bey ;

      Sitenin opencart olduğunu bir kaç yöntem ile emin olabilirsiniz. Örnek site/admin yazarak opencart’ın default admin paneli gelmesi gerekiyor . Yada site üzerindeki index yapısını F12 butonu ile beraber inceleyip anlayabilirsiniz. Emin olduktan sonra cpanel üzerinde installatron plugini ile yada destek@natro.com‘a mail göndermeniz durumunda sizin için opencart kurup erişim bilgilerini verebiliriz.

Yorum Yazın