MyBB Forum Kurulumu ve Türkçeleştirme


23 shares

Bu makalemizde web hosting hizmeti kullanan müşterilerimiz için MyBB forum yazılımının kurulumunu anlatacağız. Öncelikle MyBB forum yazılımının sağlıklı çalışabilmesi için Linux platform kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

Yeni sunucularımız üzerinden web hosting hizmeti alıyorsanız CloudLinux altyapısını kullanarak cPanel veya Plesk Panel kullanarak kurulum yapabilirsiniz; ancak kurulum işlemi sırasında cPanel ve Plesk panellerini kullanmayacağımız için bu iki panelden hangisini seçeceğinizin çok fazla önemi bulunmamaktadır ve bu konuda kullanım kolaylığı açısında size göre uygun kontrol panelini seçebilirsiniz. Kurulum işlemi sırasında işlem kolaylığı açısından FTP yazılımı kullanmanızı da önermekteyiz. Bu anlatımımızda FTP bağlantısı için Filezilla yazılımı kullanılmıştır.

1- Öncelikle Cloud hosting kontrol panelimize giriş yapmamız gerekmektedir. Cloud hosting kontrol panelinize giriş yapabilmeniz için buraya tıkladıktan sonra web hosting hizmetinizi seçiniz ve turuncu renkli “Detaylar” tuşuna tıklayınız. Açılan sayfada yatay menüde yer alan “Kontrol Paneli” linkine tıklayıp cloud hosting kontrol panelinize ulaşabilirsiniz. Cloud hosting kontrol panelinize giriş yaptıysanız ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi “Veritabanı Yönetimi” menüsüne tıklıyoruz ve açılan sayfadaki “Veritabanı Oluştur” tuşuna tıklıyoruz.

 

2- Açılan pencerede gerekli kısımları dolduruyoruz. “Yeni Şifre” ve “Şifre(Tekrar)” kısımlarını doldururken en az 2 adet büyük harf, en az 2 adet küçük harf ve en az 2 adet rakam olmak üzere minimum 8 karakterlik şifre tanımlamanız gerekecektir. Gerekli kısımları doldurduktan sonra “Oluştur” tuşuna tıklıyoruz ve veritabanımızı ekliyoruz. Veritabanımızı ekledikten sonra “Veritabanı Yönetimi” menüsünde yer alan “Veritabanları” seçeneğine tıklıyoruz.

 

3- Ekranda yer alan “Veritabanı”, “Sunucu IP” ve “Hesap Bilgisi” sütunlarındaki veritabanı bilgilerinizi not ediniz. Ekran görüntüsündeki bilgiler ile sizin veritabanı bilgileriniz farklı olacaktır. Bu nedenle kendi veritabanı bilgilerinizi kullanmanız gerekmektedir.

 

4- Veritabanı bilgilerinizi not ettikten sonra http://www.mybb.com/download/ adresine giriş yapıyoruz ve “Download MyBB 1.8.6” tuşuna tıklayıp MyBB kurulum dosyalarını indiriyoruz; ancak ilerleyen zamanlarda güncellemeler yapılabileceği için “1.8.6” yerine farklı bilgiler de yer alabilir.

 

5- MyBB kurulum dosyalarını indirdikten sonra Filezilla vb yazılım yardımıyla FTP’ye bağlanıyoruz. Eğer FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız “Web Sitesi Yönetimi” menüsüne tıkladıktan sonra alan adınızın bulunduğu satırdaki “Seçenekler” tuşuna tıklayınız ve “Hesap Bilgisi” seçeneğine tıklayıp FTP bilgilerinize ulaşabilirsiniz; ancak FTP’ye bağlanabilmeniz için Filezilla’daki “Sunucu” kutucuğuna “Hesap Bilgisi” penceresinde yer alan “Server IP” satırındaki IP adresini yazmanız gerektiğini unutmayınız.

 

6- FTP’ye bağlandıktan sonra kullandığınız hosting kontrol paneline göre(cPanel – Plesk) listelenen klasörlerdeki “public_html” veya “httpdocs” klasörüne giriş yapınız. İndirdiğiniz MyBB kurulum dosyasını WinRAR’da açınız ve “Upload” klasörünün içinde bulunan tüm dosya ve klasörleri giriş yaptığınız “public_html”/”httpdocs” klasörünün içine yükleyiniz. Yükleyeceğiniz dosya ve klasörler ekran görüntüsünde yer almaktadır.

 

7- FTP’deki “public_html”/”httpdocs” klasörüne MyBB dosya ve klasörlerini yükledikten sonra web sitenize ‘www.siteadresiniz.com/install/index.php’ formatında web sitenize giriş yapınız. Açılan sayfadaki “Send anonymous statistics about your server specifications to the MyBB Group” seçeneğinde sunucunuzun özellikleri ile ilgili istatistiklerin MyBB Group’a gönderilmesini isteyip istemediğiniz sorulmaktadır ve bu seçeneği işaretlemek zorunlu değildir. Bu sayfada “Next” tuşuna tıklayıp ilerliyoruz.

 

8- Bir sonraki sayfada lisans anlaşmasını kabul ederek “Next” tuşuna tıklıyoruz.

 

9- Ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi kurulumu engelleyecek herhangi bir durum bulunmamaktadır.

 

10- Bu sayfada veritabanı bilgilerimizi girmemiz istenmektedir. Anlatımımızın 3. aşamasında not almamız gereken veritabanı bilgilerimizi bu kısımda kullanacağız; ancak “localhost” yerine “Sunucu IP” sütununda ve veritabanımızın bulunduğu satırdaki IP adresini yazmamız gerekecektir.

 

11- Veritabanı bilgilerimizi doğru olarak girdiysek aşağıdaki ekran görüntüsü yansıyacaktır ve “Next” tuşuna tıklayıp diğer aşamaya geçebiliriz.

mybb forum kurulumu 11

12- Bu aşamada “Next” tuşuna tıklayıp devam ediyoruz.

13 – Tekrar “Next” tuşuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

14 – Bu aşamada forumunuzun ismini belirtmeniz istenmektedir. MyBB yazılımı konusunda tecrübeniz yoksa  “Forum Name”, “Website Name”, “Contact Email”  dışındaki ayarları düzenlememenizi öneririz. Düzenlemelerimizi tamamladıktan sonra “Next” tuşuna tıklayıp devam ediyoruz.

 

15 – Son aşamada yönetici bilgilerimizi tanımlamamız istenmektedir. “Retype Password” kutucuğuna “Password” kutucuğuna yazdığınız parolanın aynısını yazmanız gerekmektedir.

 

16 – Bu sayfaya ulaşarak kurulumu tamamlamış oluyoruz. Kurulum sonunda FTP’deki “Install” klasörünüze otomatik olarak “lock” dosyası eklenmektedir ve bu dosya olduğu sürece “Install” klasörü üzerinden işlem yapılamamaktadır; ancak güvenliğiniz için yine de “Install” klasörünüzü kullanacağınız zamana kadar ismini değiştirmenizi öneririz.

 

Türkçeleştirme İşlemi

MyBB forum sitemizin kurulumunu tamamladık; ancak forumumuz şu anda Türkçe dil kullanmamaktadır ve bunun için Türkçe dil paketini yüklememiz gerekmektedir.

  1. Öncelikle ‘http://community.mybb.com/mods.php?action=browse&category=19’ adresine giriş yapıyoruz ve Türkçe dil paketini bulup “Download” tuşlarını kullanarak indiriyoruz. WinRAR’da dosyayı açtığımızda yüklememiz gereken klasörler ekran görüntüsünde yer alan klasörlerdir.

 

2 – Bu klasörleri MyBB forum dosyalarını yüklediğimiz dizine yüklüyoruz. Yani “admin”, “archive”, “cache” klasörlerinin; “announcements.php”, “attachment.php” ve “calendar.php” dosyalarının bulunduğu dizine yüklememiz gerekecektir. Dosya ve klasörleri yüklerken aynı dosya ve klasörler FTP’de bulunduğu için uyarı penceresi açılacaktır ve ekran görüntüsünde görünen seçenekleri işaretleyip dosya aktarımına devam edebilirsiniz. Bu işlem sayesinde yeni dosyalarınız eski dosyalarınızın üzerine yazılacaktır.

 

3 – Klasörleri yükledikten sonra ‘www.siteadresiniz.com/admin’ formatında yönetici kontrol paneline giriş yapıyoruz ve öncelikle “Configuration” seçeneğine tıklıyoruz. “Configuration” seçeneğine tıkladığımızda “Configuration” menüsünde bulunan ilk sıradaki “Settings” sayfası açılacaktır. Bu sayfada “Control Panel Prefences(Global)” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada “Control Panel Language” kısmındaki kutucuğa tıklayıp “Türkçe(TR)” seçeneğini seçiyoruz ve “Save Settings” tuşuna tıklıyoruz.

4 – İşlem sonrasında yönetici paneliniz Türkçe olarak güncellenecektir. Yönetici paneliniz dışında forum sitenizi de Türkçe dile çevirmek için üst menüdeki “Forum Ayarları” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada “Genel Yapılandırma Ayarları” seçeneğine tıklayınız. “Genel Yapılandırma Ayarları” sayfasındaki “Varsayılan Dil Seçimi” kısmında “Türkçe(TR)” seçeneğini seçiniz ve sayfanın en altında bulunan “Ayarları Kaydet” tuşuna tıklayınız. Bu işlem sayesinde forum sitenizde Türkçe olarak güncellenmiş olacaktır.

 

5 – Kurulum ve Türkçeleştirme işlemleri tamamlanmış olsa da forum sitenizin güvenliği için mutlaka MyBB destek siteleri üzerinden güvenlik hakkında bilgi almanızı ve araştırma yapmanızı öneririz.

 


Murat Can Aktaş
2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Blog'ta gezerken gördüm, ben vbulletin kullanıcısıydım. Natroda MyBB konusunda detaylı anlatımı görünce geçtim ve gerçekten çok memnunum. Ürünlerimiz satış platformunun forumunu mybb olarak kullanıyorum ve açıkçası bunu natroya borçluyum. Tekrar teşekkür ederim, sizler gibi ilgilenen ve detaylı yardımcı olan bir firma daha görmedim. Umarım bu istikrarı hiç kaybetmezsiniz.