Öncelikle sizlere Microsoft SQL Server 2012 Express sürümü hakkında bilgi vermek isterim. Microsoft SQL Server Express ücretsiz bir sürümdür. Bir çok server admin lisans maliyetlerinden kaçınmak ve üst düzey içeriğe sahip olmayan veri tabanı yönetimini gerçekleştirmek için ele alacağımız Ms SQL Server sürümünü kullanmaktadır.

Standartta SQL Express sürümü Local bazlı çalışmaktadır. Fakat bizler makalemizin sonunda bir takım yapılandırmalar gerçekleştirerek SQL Express sürümüne dış erişimin nasıl açılabileceğini göstereceğiz.

Aşağıda iletmiş olduğum kurulum adımlarını takip ederek yapılandırmanızı tamamlayabilirsiniz.

MsSQL Server 2012 Express sürümünü indirmek için tıklayınız.

1 – Yukarıda belirtilen link üzerinden indirme işlemimizi tamamlıyoruz ve kurulum adımlarına başlıyoruz. Öncelikle Installation bölümünde New SQL server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğine tıklıyoruz.

Screenshot_12 – Bir sonraki adımda bizi lisans bilgilendirmesi karşılayacak. I accept the license terms seçeneğini işaretleyerek next butonuna tıklıyoruz.

Screenshot_23 – Product Updates ekranında bizi güncel sürümlere ait update bilgileri tarafımıza yansıyacak. Next butonuna tıklayarak kurulum adımlarına devam ediyoruz.

Screenshot_34 – Bir sonraki adımda kurulum dosyaları yükleniyor olacak. Kurulum dosyalarının yüklenmesi ortalama 10 dk sürebilir. Dosya yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Feature Selection ekranına ulaşmış olacağız.

Screenshot_45 – Kurulumu gerçekleştirmiş olduğumuz sürüm Express versiyonu olması nedeniyle çok fazla bir özelliğe sahip olamıyor. Bu sebepten ötürü var olan seçenekleri ile kurulum adımlarımıza devam ediyoruz.

Screenshot_56 – Instance Configuration bölümünde kurulumu gerçekleştireceğiniz path yolunu atayabilir ve sql yapınıza ait özel isimler verebilirsiniz. Eğer SQL Express adında bir servis sunucuda kuruluysa farklı bir isim üzerinden kurulum adımlarını tamamlamanız gerekmektedir.

Screenshot_67 – Server Configuration bölümünde servislerimizin startup değerlerini düzenleyebilir ve dilediğimiz değeri atayabiliriz. Ayrıca Collation bölümünde dilediğimiz dil seçeneğini servisimize atayabiliriz.

Screenshot_7

8 – Artık Sql Server yapımızın login türünü ve admin kullanıcı tanımını gerçekleştirebiliriz. Windows authentication mode seçeneğiyle sadece windows kullanıcılarının girebileceği bir sistem oluşturabilir veya da Mixed mode seçeneği ile hem SQL hemde windows kullanıcılarının sisteme erişimini sağlayabiliriz. Domain kontrol olmayan yapılarda zorunlu olarak Mixed Mode kullanmamız lazım. Eğer Mixed Mode kullanmassak farklı kullanıcıların erişimini SQL yapımıza sağlayamayızScreenshot_89 – Error Reporting ekranında next diyerek devam ediyoruz.

Screenshot_910 – Installation Progress ekranında kurulum adımlarının takibini sağlayabiliriz.

Screenshot_1011 – MsSQL Server 2012 Express sürümü kurulumunu tamamladık. Complate ekranında kurulum adımlarımız hakkında bilgilere ulaşabilir ve kurulum adımlarında atamalarını gerçekleştirmiş olduğumuz feature değerlerinin status bilgisini görebiliriz.

Screenshot_11MSSQL SERVER 2012 UZAK BAĞLANTI AYARLARI

SQL kurulum adımlarını tamamladık. Artık uzak bağlantı yapılandırmalarımıza geçebiliriz.  SQL Server Configuration Manager ekranını açıyoruz ve yapılandırmamıza başlıyoruz.

1 – SQL Server Configuration Manager ekranında, Sql Server Network Configuration bölümünün altında bulunan Protocols for SQLEXPRESS seçeneğine tıklıyoruz ve TCP/IP properties bölümüne ulaşıyoruz ve ekran görüntüsünde yer alan düzenlemeleri gerçekleştiriyoruz.

Screenshot_122 – TCP/IP Properties ekranında görebileceğimiz Ip Adresses bölümüne giriyoruz ve son yapılandırmamız olan IPAII sekmesinin altında TCP Port bölüme 1433 değerini atıyoruz ve yapılandırmamızı tamamlıyoruz.

Screenshot_13Tüm yapılandırmaları tamamladık. Artık sql servisimizi restart ederek kullanımına başlayabiliriz.

Screenshot_14Faydalı olması dileğiyle.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.