Mobil İşletim Sistemleri


close-up of hands with mobile phone

Günlük yaşantımızda aktif olarak kullanmış olduğumuz telefon ve tabletlerimiz üzerinde işletim sistemi olarak kullanıcı tercihine göre değişik mobil işletim sistemleri kullanıyoruz. Mobil cihazlarımız üzerinde kullandığımız 3 adet işletim sistemi bulunmaktadır. Bunlar Android, iOS ve Windows Phone’dur.

Her biri kendine özgü özellikleri ile kimi kullanıcılara avantaj kimilerine dezavantaj sağlamaktadır. Tabi bu mobil işletim sistemleri , özellikleri bakımından kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Mobil işletim sistemlerine ait detayları bu yazımızda ele alacağız.

Android İşletim Sistemi Nedir?

Google ve Open Handset Alliance (özgür yazılım topluluğu) tarafından geliştirilen Linux tabanlı mobil cihazlar ve cep telefonları için geliştirilen, açık kaynak kodlu, ücretsiz bir mobil işletim sistemidir. Her ne kadar Android yazılımının açık kaynak kodlu olduğu söylense de sistemsel bazı Android dosyalarının Google tarafından kodları kapalıdır. Google dışında bu kodlara ulaşmak pek de mümkün olmamaktadır. İşletim sisteminin uzantısı .apk ‘dır. Ekstra olarak telefon ya da bir tablet üzerinde işletim sistemi güncellemesi yapacağınızda ekstra 3. parti programlar aracılığı ile .apk uzantılı dosyayı internet üzerinden indirerek cihaz üzerine kurulum yapılabilmektedir. Android işletim sisteminin Google tarafından ücretsiz olmasının en önemli sebeplerinden birisi, işletim sisteminin daha hızlı ve çabuk gelişmesi için birçok marka tarafından kullanılabilmesi ve bu sayede reklam amaçlı olarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. Android ilk olarak 2008 yılında kullanıcılar ile buluşmuştur. Android 1.0 HTC telefonlar aracılığı piyasaya sunulmuştur. Günümüzde mobil cihazların dışında birçok marka tablet üzerinde de Android işletim sistemi kullanılmaktadır. İşletim sistemine ait sürümleri ve çıkış tarihlerine de yer vermek istedim. Sürümlerin isimlerine bir göz atalım.

iOS İşletim Sistemi Nedir?

iOS, Apple tarafından geliştirilen kaynak kodları kapalı ve hiçbir şekilde son kullanıcının işletim sistemi kodlarına müdahale edemediği, kapalı kutu mobil işletim sistemidir diyebiliriz.  Mac OSX’ten yola çıkılarak geliştirilen bir işletim sistemidir. iOS işletim sistemi mimari yapısı sebebiyle App Store ya da iTunes dışında hiçbir yerden uygulama yüklenememektedir. İlk olarak iPhone için Macworld Conference & Expo’da 9 Ocak 2007 tarihinde duyurulmuştur. Uygulamanın işletim sistemi güncellemesini iTunes ya da farklı program aracılığı ile yapmak istediğinizde Apple, işletim sisteminin .SDK uzantılı dosyası ile işlem yapılabilmektedir. Birçok kullanıcı tarafından hız konusunda tercih edilen iOS yazılımının cihaz donanımına, cihaz donanımının da yazılıma uyumlu olması sebebiyle avantaj sağlayarak bu açıdan tercih sebebi olmaktadır.

mobil işletim sistemleri - ios

Windows Phone İşletim Sistemi Nedir?

2004 yılında geliştirilmeye başlayan Windows Phone, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Windows Mobile serilerinin devamı olan mobil işletim sistemidir. 2010 Şubat ayında tam anlamıyla kullanıcılar ile buluşan ve mobil dünya kongresinde ilk kez duyurulan sistem, Windows’un mobildeki kurumsal kullanıcı kitlesinin dışında, Windows Phone’da hedef kitle, Microsoft tarafından sadece son kullanıcılar olarak belirlemişlerdir. 2010 Nisan ayında geliştirici araçları Microsoft tarafından indirilebilir olarak uygulama geliştiricilere sunulmuştur. İstatistiksel ve internet kullanıcılarının kullanımlarına bakıldığında Windows Phone işletim sistemi, diğer mobil işletim sistemleri arasında pek de tercih edilmeyen bir işletim sistemi olarak görünüyor. Windows’u sadece bilgisayar kullanımında sevdiğimizi söyleyebiliriz. Günümüzde tablet olarak da Windows işletim sistemli tabletler satılmaktadır. Ancak Android ya da iOS işletim sistemlerindeki kullanımlar kadar tercih edilmemektedir.

mobil işletim sistemleri - windowsphone

Kimileri Android işletim sistemini hem görsel anlamda hem de kullanılabilirlik açısından tercih ediyor olsa da kimi kullanıcılar iOS’un hızlı ve daha güvenilir buluyor. Mobil işletim sistemleri arasında hangisini kullanacağınız tamamen sizin kişisel isteklerinize ve biraz da alışkanlıklarınıza bağlıdır.


Murat Uz
Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir