Marka Tescili İle .com.tr Alan Adı Nasıl Kaydedilir?


6 shares
com.tr-marka-tescil

 

“.com.tr” alan adları, “Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket” anlamını taşır ve kurumsal, prestijli bir alan adı uzantısıdır. Dolayısıyla; limited şirketi olmayan kurumlar, bu alan adlarını tescil edemezdi. Ancak;  artık limited şirketleri, şahıs firmaları ve hatta şahıslar bile marka tescil başvuru belgesi ve marka tescil belgesi ile “.com.tr ” alan adı tescil edebilirler.

Kurumsal ve bireysel amaçlar için kullanılabilen com.tr alan adının satın alınabilmesi için bazı adımlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere com.tr ve marka tescili süreci hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Birçok farklı yöntem ile com.tr alan adınızı kayıt altına alabilirsiniz. Peki bu yöntemler neler?

1. Kurumsal Firmalar için com.tr süreci

Eğer kurumsal bir firmaysanız, com.tr alan adı kaydetmek için öncelikle natro.com üzerinden istediğiniz alan adının boşta olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer boş ise; doğrudan sipariş verip evraklarınızı ilettiğinizde, com.tr alan adı için gerekli süreç başlamış olacaktır. Firmaların com.tr alan adı alabilmeleri için, siparişi geçen alan adının firma unvanı içerisinde yer alması gereklidir. Siparişin ardından sizden istenecek belgeler; Alan Adı Tahsis Formu, Ticari Sicil Gazetesi ve Faaliyet Belgesi olacaktır.

2. Bireysel com.tr süreci

Doğrudan isim ve soy isim ile alınabilen domainler’dir. Örneğin; muratartsin.com.tr gibi bu tarz alan adlarını kişiler doğrudan sadece kimlik fotokopileri ve alan adı tahsis formu ile alabilirler. Siparişini natro.com üzerinden sağlayabileceğiniz bu domain’lerin evraklarını iletmeniz durumunda çok kısa süre içerisinde alan adınız aktif hale gelecektir.

3. Marka Tescili ile com.tr süreci

Yukarıda kurumsal ve bireysel olarak alım sağlayabileceğiniz com.tr süreci hakkında bilgilendirme sağladık. Eğer almak istediğiniz alan adınının ismi, firma unvanınız ile veya kendi isminiz ile uyumlu değil ise; marka tescili yapmanız gerekmektedir. com.tr alan adı alırken toplamda 2 gün içerisinde gerçekleşen bir süreç söz konusu iken; marka tescili daha zahmetli ve daha zaman alan bir süreçtir. Fakat, markanızın tescilinin ardından tam 10 yıl boyunca kullanabileceğiniz bir markaya sahip olabilirsiniz. Marka tescili ile yapmanız gerekenleri ve gerçekleşen süreç hakkında izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

Adım 1:

natro.com’a giriş sapladıktan sonra, “Diğer” > “Marka Tescil” adımlarını takip edebilirsiniz.

Adım 2:

İkinci adımda açılacak olan Marka Tescil sayfasından, almak istediğiniz markanın adını ve sınıfını belirterek marka siparişinizi sağlamanız gerekmektedir.

Marka ile ilgili siparişinizi oluşturmadan önce Ücretsiz Ön Araştırma Yaptırın alanından ön araştırma sağlatarak Marka Temsilcilerimiz tarafından, tarafınıza sağlanacak olan ön araştırma raporunu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede markanızın mevcut durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Marka Sınıfı

Sınıf belirleme süreci marka için oldukça önemlidir. Örneğin; “blogcu-ustam” markasını almak için öncelikle sınıf belirlemeniz gerekmektedir. Bu sınıfta sizin hitap ettiğiniz pazarı, kitleyi ve hizmet verdiğiniz alanı göz önünde bulundurarak bir sınıf seçmelisiniz. Eğer, temizlik amacı ile bir marka alacaksanız 3 numarayı seçebilirsiniz. Hangi numaranın hangi sınıfı kapsadığını görüntüleyebilmek için imleci rakamların üzerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Marka tescili siparişinizi sağlamanız durumunda en kısa sürede marka temsilcilerimiz sizler ile iletişime geçecektir. Marka tescili için tarafınıza sağlanacak olan Marka Tescili Başvuru Formu ile com.tr alan adı siparişinizi oluşturabilirsiniz. Fakat marka tescili zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden aşağıdaki adımları unutmamanızı rica ederiz.

  1. Marka tescili için en doğru sınıfı belirlemelisiniz.
  2. Marka tescil sürecini takip etmeli, ve süreç hakkında bilgi edinmelisiniz.
  3. Tescil tamamlandıktan sonra, tescil edildiğine dair belgeyi alan adını aldığınız kuruma iletmelisiniz.

Marka tescili ile com.tr alan adınızı tescili düşündüğünüzden daha kolay. Natro.com üzerinden işlem gerçekleştirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Murat Artsin
Natro Hosting’de Müşteri Destek Uzmanı olarak görev alan Murat Artsın, kişisel deneyimleri ile ilgili makaleler yazmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir