in

Marka Tescil Prosedürleri ve Süreçleri Nelerdir?

Marka tescil başvurusu için işlemlere başlanmadan önce, markanın ibare olarak tescil ettirmek istenilen eşya/hizmetler için tescilli olup olmadığı araştırılır, bu süreç ön araştırma süreci olarak nitelendirilmektedir.
Ön araştırma benzerlik açısından yapılır. Kelimenin tescil edilip edilemeyeceği anlamı taşımamaktadır. Ön araştırma süreci ardından marka danışmanlık hizmeti alınan firma tarafından hizmet sahibinden bir takım evrakların temini istenmektedir. Bu evraklar markanın gerçek veya tüzel kişi olma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. İstenilen evraklar ise şu şekildedir.

  •  Marka Tescil başvurusunda bulunan firma evrakları (kişi ise kimlik fotokopisi)
  •  Markanın bir logosu mevcut ise logonun bir örneği
  •  Marka başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu (TPE Hesaplarına)
  •  Danışmanlık hizmetinin alındığı firmaya/kişiye verilmek üzere vekaletme örneği

Bu evraklar ile birlikte marka başvurusu Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmaktadır. Başvuru işlemi sonrasında TPE tarafından marka sahibine bir marka başvuru takip numarası iletilmekte olup, kısa süre ardından bu numara bir evrak ile dökümanlaştırılmaktadır.
Marka incelenmesi ve 3 aylık askıda tutulma süreci ardından herhangi bir sorun tespit edilmemesi ile markanın onaylandığı bilgisi alınır. Bu aşamada hizmet sahibi TPE hesaplarına Marka Tescil Evrağı düzenleme bedelini ödenmesi istenir ve marka bu aşama itibariyle tescil edilerek, tescil evrağı marka sahibine iletilmektedir.

Marka çeşitli yönlerden 4 gruba ayırılır.

A) Ticaret Markaları ; Bir işletmenin imalatını veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.

B) Hizmet Markaları ; Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Bankaların, hastanelerin, reklamcılık, televizyon-radyo yayıncılarının, otellerin, restaurantların ve eğlence hizmeti veren firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.

C) Garanti Markaları ; Marka sahibinin kontrolü altında, birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir. Garanti Markalarına en iyi örnek; Uluslararası Yün Birliği’ne ait “WOOLMARK” markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından, firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000, CE işareti, Zürich Üniversitesi tarafından diş çürümesine yol açmayan cikletler üzerinde kullanılan özel tasarımlı diş resmi de garanti markalarına örnek gösterilebilir.

D) Ortak Markalar ; Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.

Sürecini yukarıda incelediğimiz Marka Tescil hizmetimizin detaylarına https://www.natro.com/marka-tescil-sorgulama adresimiz üzerinden de ulaşabilir Marka Tescilini natro.com üzerinden de yapabilirsiniz.

2 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Natro Datacenterlarının Kapılarını Teknoloji Aşıklarına Açıyor !

Dijital Pazarlama Ve Google Adwords’e Giriş