in ,

Mail Hosting Nedir?

Natro’nun mail hosting hizmetini nasıl kullanacağınız ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mail hosting nedir? Neden kullanılır? Natro’nun mail hosting hizmetinin kapsamı nedir? gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. 

Mail hizmeti, bir barındırma çözümü olarak hosting hizmeti satın aldığınızda kullanımınıza sunulmaktadır. Sunulan bu mail hizmeti, temel e-posta ihtiyaçları için yeterli olsa da, zamanla daha geniş kaynaklarla ve farklı profesyonel özelliklerle mail kullanma ihtiyacı ortaya çıkabiliyor.

Natro hosting, sunmuş olduğu hosting paketlerinde, 250 MB e-posta alanı ile e-posta barındırma ihtiyaçlarınıza çözüm üretmekte. Yukarıda bahsettiğimiz temel ihtiyaçların dışında daha geniş kaynaklarla ve profesyonel özelliklerle e-posta kullanmak isterseniz bu ihtiyaçlara cevap veren yeni bir ürün hizmetinize sunuldu: “X-Mail”. Bir mail hosting hizmeti olan X-Mail, basit tanımıyla profesyonel bir e-posta çözümüdür.

Mail hosting hesabının, normal hosting paketlerinden ayrılmasının en büyük sebebi, sadece mail için kullanılabiliyor olmasıdır. Örneğin; A hosting firması ile çalışan bir müşteri, Natro’dan mail hesabı satın alarak, kota limitini kolayca yükseltebilir duruma gelmiştir. Böylelikle bir firmaya bağlı kalmamakla birlikte, Natro X-mail hizmetinden yararlanabiliyor olacaksınız, fakat; biliyor olmalısınız ki, Natro’yu sadece mail hosting için kullanacaksanız, eski posta kutunuzun yedeği Natro’ya aktarılamamaktadır.

  • Neden X-Mail Hosting Hizmeti Tercih Edilmeli?

Natro’nun normal hosting paketi ile mail hesabı oluşturulduğunda, bazı ekstra özelliklerden yararlanılmamaktadır. En büyük fark bu noktada ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse, X-Mail Pro ve X-Mail Kurumsal paketlerini satın alarak, ortak adres defteri, kişisel ve paylaşılabilir takvim, kişisel ve ortak dosya alanı ve en önemlisi olan mail senkronizasyonu ön plana çıkmaktadır. Peki bu özellikler ne işe yarıyor? 

Ortak Adres Defteri: Kişi listesiyle alıcılarınızı, daha sonra kolayca e-posta gönderebilmek için kaydedebilirsiniz.

Kişisel ve Paylaşılabilir Takvim: Takım içinde erişilebilir ve paylaştırılabilir takvimlerle kurumsal çalışma hayatına tam uyumluluk sağlayabilirsiniz.

Kişisel ve Ortak Dosya Alanı: Şirketinizdeki diğer tüm kurumsal e-posta hesaplarıyla adres defteri, ajanda, dosya alanı verilerinizi paylaşabilirsiniz.

Mail Senkronizasyonu: CalDAV, CardDAV, ActiveSync gibi senkronizasyon protokollerini kullanarak, tüm mobil ve masaüstü uygulamalarınızda adres defterini ve takvim kayıtlarınızı senkron halde tutabilirsiniz.

Mail hosting tercih edildiğinde, posta disk limitlerinizde de artış yapabildiğiniz için disk boyutu şikayetlerinizi en aza indirebilir ve hatta sonlandırabilirsiniz. Bilmelisiniz ki “Mail Hosting” hizmeti, toplu mail aracı olarak kullanılamamaktadır. Örneğin, bu hizmet ile toplu mail gönderimi yapılamaz.

  • Natro’da hosting hizmetim bulunmuyor, ilk kez mail hosting hizmeti kullanacağım ne yapmalıyım?

https://www.natro.com/hosting/mail-hosting öncelikle bu sayfaya giriş yapmalısınız. Ardından istediğiniz paket için mail adedi belirledikten sonra, satın al butonuna tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza iki adet seçenek sunulacak, burada ‘’Yeni Bir Mail Hosting Hesabı Açılacak’’ kısmına tıkladığınızda, sizi alan adı sorgulama sayfasına yönlendirecektir. Sorgu sonrasında, ödeme adımı ile mail hosting hesabınız aktif edilebilecektir. Ardından, aşağıdaki görseller ile işlemlere devam edebilirsiniz.

Kontrol paneline bağlandıktan sonra, sipariş verirken seçmiş olduğunuz alan adınıza otomatik kurulmuş olarak teslim edilmektedir. Ardından yönet dedikten sonra, yeni e-posta hesapları oluşturabilirsiniz.

Natro’dan hosting hizmeti alıyorum. Mail hesabını nasıl aktif edebilirim / yükseltebilirim?

Öncelikle bu sayfaya giriş yapmalısınız. Ardından istediğiniz paket için mail adedi belirledikten sonra, satın al butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Karşınıza iki adet seçenek sunulacak, burada ‘’Mevcut Hosting Hesabıma İlave Yapılacak’’ seçeneğini işaretlediğinizde, sizden müşteri girişi yapmanız istenecektir. Siz müşteri girişi yaptıktan sonra, aktif kullandığınız alan adları karşınıza gelecek ve bunların içerisinden seçiminizi yaparak ödeme adımına geçeceksiniz. Ödeme sonrasında aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, müşteri hesabınıza giriş yapıp, Hosting Yönetimi > Web Hosting hesapları üzerinden, kontrol paneline bağlan butonu ile hesabınıza, hosting yönetim panelinize giriş yapınız, ve ardından e-posta sitesi yönetimi kısmından, satın alırken seçmiş olduğunuz alan adını yönet deyiniz. Burada  e-posta hesapları yanında yükselt butonları gözükecektir. Buradan yükselt dedikten sonra, posta limitinizi pencereden seçebilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Tek tek tüm adımları, aşağıdaki görseller ile de takip edebilirsiniz.

Böylelikle Mail Hosting ve Natro’nun yeni hizmeti olan Mail Hosting hizmeti hakkında sizlere bilgi vermiş olduk.

Siz de Natro’dan mail hosting sahibi olmak isterseniz, paket detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

2 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  1. Merhaba , natro artık türkiyede hosting denilince ilk akla gelen firmadır. En azından benim için öyle. Natrodan forum da bekliyoruz.

    Bilginize.

  2. Makalenizi okuyarak mail hosting almanın mantıklı olduğunu düşündüm ve aldım. Bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal İmaj İçin Olmazsa Olmaz 9 Öneri

Satılık Domain Nedir?