LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi


WordPress LiteSpeed Cache eklentisi, Natro’nun yeni WordPress paketlerinde, Apache yerine kullandığı ücretsiz eklentidir. LiteSpeed Cache ile, web sunucular üzerinde sitelerinizin daha hızlı yanıt vermesi amaçlanmaktadır.

Apache eklentisi, açık kaynak kodlu ücretsiz bir şekilde sunulan web sunucu yazılımıdır. Genelde, ücretsiz olması sebebiyle tercih edilmektedir. LiteSpeed Cache ise; ücretli bir eklentidir. Ancak; performansı, Apache’den çok daha yüksektir. Özellikle, PHP ile yazılan dosyaların işlenmesinde oldukça yüksek performans göstermektedir. En belirgin farkları ise, LiteSpeed’in dosyayı işleme hızının daha fazla olmasıdır. Bu da, web sitenizin açılma süresinin hızlanmasında etkili olmaktadır.

LiteSpeed Cache Özelliği Ne İşe Yarar? 

LiteSpeed eklentisi, Natro’nun müşterilerine sunduğu ücretsiz bir hizmettir. WordPress siteleriniz için kullanılan bu eklenti; %95 oranına kadar performans artışı sağlayarak sitenize erişim hızını üst seviyelere çıkartacaktır.

LiteSpeed Cache Özellikleri
 • Sayfanızın açılış hızını artırmak amacıyla sayfa önbellekleme özelliğini kullanır. Bu özellik ilk kez sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının sonraki ziyaretlerinde %70 oranlarında sitenize hızlı bağlanabileceği anlamına gelmektedir.
 • Ziyaretçileriniz sitenize giriş yaptığında dosyalarınız sunucu üzerinden açılmaya başlayacaktır, dosya boyutu arttıkça CPU kullanımı da artacağı için sitenize erişim yavaşlayacaktır. GZIP sıkıştırması sayesinde, bu yüklenme hızı dosyalarınızı sıkıştırarak son kullanıcıya daha hızlı bir yükleme yapacaktır.
 • Lazy Load özelliği ise; sayfa hızınızın oldukça artmasını sağlar. Bu özellik sayesinde sitenizde gereksiz görülen görseller engellenecek ve açılış hızınızda gözle görülür bir artış söz konusu olacaktır.
 • Görsel optimizasyonu sayfaların hızlı açılması açısından en önemli konulardan biridir. LiteSpeed’in bu özelliği ile sitelerinizdeki görsel formatları (örn: png,jpg formatları) WebP formatına dönüştürerek hem görüntü kalitesini bozmayacak, hem de açılış hızınızı oldukça etkileyecektir.
Natro’nun Yenilenen WordPress Paketlerinde Öne Çıkan Özellikler
 • Tüm WordPress paketlerinde, kullanıcılara sınırsız adette e-posta tanımlanır.
 • .site uzantılı alan adları WordPress paketlerinde ilk yıl ücretsizdir.
 • WordPress hosting paketlerini kullanırken, herhangi bir webmaster’a ihtiyacınız yoktur. WordPress uygulamanız kurulu olarak gelmektedir. Direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • SSD yüksek hızlı diskler üzerinde çalışan Jetpress, güncelleme frekansı düşük imaj ve video gibi dosyaları http cache teknolojisi ile önbelleğe kaydeder. Böylelikle sorgulama anında daha hızlı yanıtlar alınabilmektedir.
 • Tüm WordPress paketlerinde ücretsiz günlük yedekleme sunulmaktadır. Yeni bir başlangıç yapanlar için yedekleme sorunları ortadan kalkacak ve günlük yedekleme üzerinden sitenizi yeniden yükleyebileceksiniz.

Yenilenmiş LiteSpeed Cache eklentisi sayesinde, WordPress Hosting paketleri ile optimize edilmiş sunucular üzerinde daha hızlı bir kullanım sağlayabilirsiniz. WordPress panelinin kullanımı ile ilgili daha önce blogda yayınlanmış olan “8 Adımda Natro WordPress Hosting Paneli” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yeni WordPress hosting paketlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Lisya hanım Merhabalar ;

  Blog yazınız gerçekten faydalı ve bilgi dolu teşekkür ederiz. Ek olarak şu bilgiyi paylaşmakta fayda var, paylaşımlı web hosting sunucularımız üzerinde yaptığımız düzenleme ile artık litespeed alt yapısı bulunuyor olup ve bunun sayesinde litespeed cache eklentisi de sınırsız web hosting paketlerimizde de çalışmaktadır.