Korsan Yazılım Kullanmanın Dezavantajları


Computer hacker silhouette of hooded man with binary data and network security terms

Bu yazımızda birçok bilgisayar kullanıcısının kullandığı korsan yazılım kullanmanın dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Gün geçtikçe bilgisayar kullanıcılarının sayısı artış göstermekte ve bununla birlikte korsan yazılım kullananların da sayısı artmaktadır. Peki sık sık duyduğumuz bu korsan yazılım nedir? Kısaca bundan bahsedelim.

Korsan Yazılım

Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımlar fikir ve sanat eserleri kapsamına girmektedir. Bazı yazılımlar tamamen ücretsiz şekilde dağıtılırken; bazı yazılımların kullanımı için lisans satın alarak ödeme yapmamız gerekmektedir. Burada bahsettiğimiz, ödeme yapmamız gereken bu yazılımlardan kod yapısında değişiklikler yapılarak veya bazı ek dosyalar yardımıyla ücretsiz gibi kullanılan yazılımlara korsan yazılım demekteyiz. Korsan yazılımlara sanal ortamda ‘warez’ de denilmektedir.

Neden Korsan Yazılım Kullanıyoruz?

Birçok bilgisayar kullanıcısı için bu sorunun cevabı şu şekilde oluyor: “Aynı yazılımın internette ücretsiz hali varken neden ödeme yapayım?”, “Öğrenciyiz. Nasıl ödeme yapalım?” vb.

Bu cevabı veren bilgisayar kullanıcıları kendilerine göre haklı sebeplere sahip gibi görünüyor; ancak korsan yazılım kullanarak kişisel bilgilerinizi, özel hayatınızı, banka bilgilerinizi…vb farkında olmadan başkalarıyla paylaşmış oluyorsunuz.

Öğrenciler açısından düşünecek olursak; birçok üniversite, öğrencileri için neredeyse ihtiyaçları olabilecek tüm yazılımları ücretsiz ve güvenilir bir şekilde sunmaktadır. Tabi öğrencilerin birçoğu bu durumdan habersiz olduğu için korsan yazılıma yönelmektedir.

korsan yazılım kullanmak

“Bilgisayarımda antivirüs var, hiçbir şey olmaz.” demeyin! Çünkü…

Korsan yazılımın zararlarından bahsettiğimizde bazı bilgisayar kullanıcılarından “Ben full antivirüs kullanıyorum, hiçbir şey olmaz” gibi cevaplar almaktayız. Tabi “full” diye belirtilen bu antivirüs yazılımlarını nasıl ve nereden indirdiklerini sorduğumuzda biraz düşünmeye başlıyorlar. Çünkü “full” diye belirtilen antivirüs yazılımları da bir korsan yazılımdır. Antivirüs yazılımını, yazılım şirketinin kendi web sitesinden indirmedikten sonra indirdiğiniz korsan antivirüs yazılımının size hiçbir faydası olmayacaktır, hatta zararları olacaktır.

Korsan yazılım kullanıcılarını nasıl tehlikeler bekliyor?

Uyarılara aldırış etmeden korsan yazılım kullanmaya devam eden bilgisayar kullanıcılarını bazı tehlikeler beklemektedir. Bunlardan en önemlilerine kısaca değinelim:

  1. Casus yazılımı da kabul etmiş olabilirsiniz:

Yüklemiş olduğunuz korsan yazılımın içerisine kötü amaçlı kişiler tarafından casus yazılım gizlenmiş olabilir. Casus yazılımlar, bilgisayarınızda giriş yaptığınız sosyal medya hesapları, e-posta hesapları, FTP bilgileri, cPanel/Plesk panel bilgileri, SSH bilgileri, kredi kartı/banka hesabı bilgileri, kişisel bilgileriniz vb birçok bilgiyi kötü amaçlı kişilere gönderebilir. Bunlara önlem olarak ‘Ekran Klavyesi’ kullanılabilmekte; ancak bilgisayarınızda bir tane bile korsan yazılım varsa bu önlem sizin için yeterli olmayabilir.

  1. Dosyalarınız zarar görebilir:

Dosyalarınız/klasörleriniz, kişisel dökümanlarınız vb korsan yazılımdan dolayı kilitlenebilir/silinebilir veya kötü amaçlı kişilere gönderilebilir. Belirttiğimiz bu ihtimaller yüklediğiniz korsan yazılımların eseridir.

  1. Bilgisayarınız tamamen çökebilir:

Korsan yazılımlardan dolayı işletim sisteminiz zarar görebilir, tamamen çökebilir ve kullanılamayacak hale gelerek kilitlenebilir.

  1. Diğer yazılımlarınız görevlerini yerine getiremeyebilir:

Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki diğer yazılımlar zarar görebilir, çalışamayabilir. Bu nedenle zarar gören diğer yazılımlarınızdaki çalışmalarınızı geri getirilemeyecek düzeyde kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalarınızın korsan yazılımlardan dolayı 3. kişilere ulaşabileceğini de belirtmek isteriz.

  1. Bilgisayarınızdaki donanımlar zarar görebilir:

Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki önemli donanımların dengesi bozulabilir ve bilgisayarınızın yanmasına sebep olabilir.

Ne yapılmalı?

Korsan yazılım kullanıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle orijinal bir işletim sistemi kurulum CD veya DVD’sine sahip olmanız gerekmektedir. Gerekli CD/DVD, bilgisayarınızı satın aldığınızda yanında verilmektedir.

Orijinal işletim sisteminizi bilgisayarınıza yükledikten sonra ilk olarak bilgisayarınıza güvenilir bir yazılım firması tarafından hazırlanmış antivirüs yazılımı yüklemeniz gerekmektedir. Üniversite öğrencisiyseniz üniversitenizin web sitesi/FTP’si üzerinden veya üniversite e-posta adresinizi kullanarak bazı güvenlik yazılımlarını orijinal olarak indirebilirsiniz. Ayrıca işletim sistemi kurulum dosyalarına da üniversiteniz aracılığıyla ulaşabileceğinizi de belirtmek isteriz. Üniversite öğrencilerinin bu konu hakkındaki ayrıntılar için üniversitenin ilgili biriminden bilgi almalarını önermekteyiz.

Üniversite öğrencisi değilseniz yazılımları ödeme yaparak lisanslı şekilde indirmeniz gerekmektedir. Tabi lisanslı yazılım satın alırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur:

  • Lisanslı yazılım satın alırken doğru web sitesinde olduğuna emin olunuz.
  • Ödeme yaparken sayfada SSL sertifikasının mevcut olup olmadığını kontrol ediniz(‘https://’ şeklinde başlamalıdır).
  • Web sitesinde görünen fiyatlandırma fazlasıyla düşük seviyedeyse web sitesinin orijinal web sitesi olup olmadığını kontrol ediniz.

Kredi kartıyla ödeme yapmak istemeyen bilgisayar kullanıcıları, teknoloji mağazaları veya güvenilir e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapabilir. E-Ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparken ‘Havale/EFT’ ödeme seçeneğiyle yazılım(lar) satın alabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…


Murat Can Aktaş
2013 yılından beri Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

9
Kimler Ne Demiş?

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Hüsnü YılmazDaykanAntalya TransferUçak Biletiislami oteller Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Linux yükleyin geçer

muhafazakar oteller
Ziyaretçi

Korsan yazılım herşeyden önce kul hakkı. Emek hrsızlığı. Ayrıca korsan yazılımda eninde sonunda bir açık oluyor ve olan sitenize oluyor. 

Periyodik Kontrol
Ziyaretçi

Korsan yazılıma ne gerek var helali varken

Mert Atakan Cenikut
Ziyaretçi

Malesef ki murat bey çoğu insan artık korsan kullanmakta, Eskisi gibi lisans alan insan sayısı oldukça düştü.

islami oteller
Ziyaretçi

Korsanlık eşittir hırsızlıktır desek bu benzetme doğru bir tespit olur.  Emek hırsızlığıdır bunun adı.

Uçak Bileti
Ziyaretçi

Yazılım lisanslarıda fahış fiyat bence

Antalya Transfer
Ziyaretçi

 Evet, gerçekten korsan yazılım zararlı bir de şöyle bir olay var. Korsan yazılımı dağıtan kişiler genelde içlerine Shell koyuyorlar. O yüzden sorun yaşayabiliyoruz.

Daykan
Ziyaretçi

Korsan yazılımın önü alınamıyor. Yazılımların fiyatı fazla gözüküyor fakat ortada bir emek var. 

Hüsnü Yılmaz
Ziyaretçi

Paran varsa orijinal en iyisi