in , ,

Korsan Yazılım Kullanmanın Dezavantajları

Bu yazımızda birçok bilgisayar kullanıcısının kullandığı korsan yazılım kullanmanın dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Gün geçtikçe bilgisayar kullanıcılarının sayısı artış göstermekte ve bununla birlikte korsan yazılım kullananların da sayısı artmaktadır. Peki sık sık duyduğumuz bu korsan yazılım nedir? Kısaca bundan bahsedelim.

Korsan Yazılım

Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımlar fikir ve sanat eserleri kapsamına girmektedir. Bazı yazılımlar tamamen ücretsiz şekilde dağıtılırken; bazı yazılımların kullanımı için lisans satın alarak ödeme yapmamız gerekmektedir. Burada bahsettiğimiz, ödeme yapmamız gereken bu yazılımlardan kod yapısında değişiklikler yapılarak veya bazı ek dosyalar yardımıyla ücretsiz gibi kullanılan yazılımlara korsan yazılım demekteyiz. Korsan yazılımlara sanal ortamda ‘warez’ de denilmektedir.

Neden Korsan Yazılım Kullanıyoruz?

Birçok bilgisayar kullanıcısı için bu sorunun cevabı şu şekilde oluyor: “Aynı yazılımın internette ücretsiz hali varken neden ödeme yapayım?”, “Öğrenciyiz. Nasıl ödeme yapalım?” vb.

Bu cevabı veren bilgisayar kullanıcıları kendilerine göre haklı sebeplere sahip gibi görünüyor; ancak korsan yazılım kullanarak kişisel bilgilerinizi, özel hayatınızı, banka bilgilerinizi…vb farkında olmadan başkalarıyla paylaşmış oluyorsunuz.

Öğrenciler açısından düşünecek olursak; birçok üniversite, öğrencileri için neredeyse ihtiyaçları olabilecek tüm yazılımları ücretsiz ve güvenilir bir şekilde sunmaktadır. Tabi öğrencilerin birçoğu bu durumdan habersiz olduğu için korsan yazılıma yönelmektedir.

“Bilgisayarımda antivirüs var, hiçbir şey olmaz.” demeyin! Çünkü…

Korsan yazılımın zararlarından bahsettiğimizde bazı bilgisayar kullanıcılarından “Ben full antivirüs kullanıyorum, hiçbir şey olmaz” gibi cevaplar almaktayız. Tabi “full” diye belirtilen bu antivirüs yazılımlarını nasıl ve nereden indirdiklerini sorduğumuzda biraz düşünmeye başlıyorlar. Çünkü “full” diye belirtilen antivirüs yazılımları da bir korsan yazılımdır. Antivirüs yazılımını, yazılım şirketinin kendi web sitesinden indirmedikten sonra indirdiğiniz korsan antivirüs yazılımının size hiçbir faydası olmayacaktır, hatta zararları olacaktır.

Korsan yazılım kullanıcılarını nasıl tehlikeler bekliyor?

Uyarılara aldırış etmeden korsan yazılım kullanmaya devam eden bilgisayar kullanıcılarını bazı tehlikeler beklemektedir. Bunlardan en önemlilerine kısaca değinelim:

  1. Casus yazılımı da kabul etmiş olabilirsiniz:

Yüklemiş olduğunuz korsan yazılımın içerisine kötü amaçlı kişiler tarafından casus yazılım gizlenmiş olabilir. Casus yazılımlar, bilgisayarınızda giriş yaptığınız sosyal medya hesapları, e-posta hesapları, FTP bilgileri, cPanel/Plesk panel bilgileri, SSH bilgileri, kredi kartı/banka hesabı bilgileri, kişisel bilgileriniz vb birçok bilgiyi kötü amaçlı kişilere gönderebilir. Bunlara önlem olarak ‘Ekran Klavyesi’ kullanılabilmekte; ancak bilgisayarınızda bir tane bile korsan yazılım varsa bu önlem sizin için yeterli olmayabilir.

  1. Dosyalarınız zarar görebilir:

Dosyalarınız/klasörleriniz, kişisel dökümanlarınız vb korsan yazılımdan dolayı kilitlenebilir/silinebilir veya kötü amaçlı kişilere gönderilebilir. Belirttiğimiz bu ihtimaller yüklediğiniz korsan yazılımların eseridir.

  1. Bilgisayarınız tamamen çökebilir:

Korsan yazılımlardan dolayı işletim sisteminiz zarar görebilir, tamamen çökebilir ve kullanılamayacak hale gelerek kilitlenebilir.

  1. Diğer yazılımlarınız görevlerini yerine getiremeyebilir:

Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki diğer yazılımlar zarar görebilir, çalışamayabilir. Bu nedenle zarar gören diğer yazılımlarınızdaki çalışmalarınızı geri getirilemeyecek düzeyde kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalarınızın korsan yazılımlardan dolayı 3. kişilere ulaşabileceğini de belirtmek isteriz.

  1. Bilgisayarınızdaki donanımlar zarar görebilir:

Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki önemli donanımların dengesi bozulabilir ve bilgisayarınızın yanmasına sebep olabilir.

Ne yapılmalı?

Korsan yazılım kullanıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle orijinal bir işletim sistemi kurulum CD veya DVD’sine sahip olmanız gerekmektedir. Gerekli CD/DVD, bilgisayarınızı satın aldığınızda yanında verilmektedir.

Orijinal işletim sisteminizi bilgisayarınıza yükledikten sonra ilk olarak bilgisayarınıza güvenilir bir yazılım firması tarafından hazırlanmış antivirüs yazılımı yüklemeniz gerekmektedir. Üniversite öğrencisiyseniz üniversitenizin web sitesi/FTP’si üzerinden veya üniversite e-posta adresinizi kullanarak bazı güvenlik yazılımlarını orijinal olarak indirebilirsiniz. Ayrıca işletim sistemi kurulum dosyalarına da üniversiteniz aracılığıyla ulaşabileceğinizi de belirtmek isteriz. Üniversite öğrencilerinin bu konu hakkındaki ayrıntılar için üniversitenin ilgili biriminden bilgi almalarını önermekteyiz.

Üniversite öğrencisi değilseniz yazılımları ödeme yaparak lisanslı şekilde indirmeniz gerekmektedir. Tabi lisanslı yazılım satın alırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur:

  • Lisanslı yazılım satın alırken doğru web sitesinde olduğuna emin olunuz.
  • Ödeme yaparken sayfada SSL sertifikasının mevcut olup olmadığını kontrol ediniz(‘https://’ şeklinde başlamalıdır).
  • Web sitesinde görünen fiyatlandırma fazlasıyla düşük seviyedeyse web sitesinin orijinal web sitesi olup olmadığını kontrol ediniz.

Kredi kartıyla ödeme yapmak istemeyen bilgisayar kullanıcıları, teknoloji mağazaları veya güvenilir e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapabilir. E-Ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparken ‘Havale/EFT’ ödeme seçeneğiyle yazılım(lar) satın alabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

9 Yorum Mevcut

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13-14 Nisan 2016 Servis Kesintisi Hakkında Açıklama

SEO’nun Girişimlere Etkisi